lista s ornamentom.png

liptov - gotický kostol sv. petra okoličné

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.12.01.07

goticky-kostol-svateho-petra-okolicne

.gotický kostol svätého petra okoličné
.gotický kostol svätého petra okoličné

press to zoom
.gotický kostol svätého petra okoličné
.gotický kostol svätého petra okoličné

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

600 mnm

liptovský mikuláš

+421 908 270 446

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.12.01.07
liptov - gotický kostol sv. petra okoličné
.gotický kostol svätého petra okoličné
.gotický kostol svätého petra okoličné


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.gotický kostol svätého petra v okoličnom  - kostol svätého Petra z Alkantary, považovaný za najkrajší na Liptove, je gotický kostol ktorý patrí k dominantám Okoličného, teraz už východnej časti mesta Liptovský Mikuláš.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

celoročne

dobrovoľné 

.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


okoličné bola pôvodne samostatná obec, dnes je časťou mesta Liptovský Mikuláš. Nachádza sa necelé 3 km východne od historického centra Liptovského Mikuláša, pri starej cesty na výjazde smerom na Liptovský Hrádok a Poprad.


oproti historickému kostolu Sv. Petra s kláštorom a s Parkom pátra Linčovského sa nachádza bývalý kaštieľ pochádzajúci z konca 19. storočia s rozľahlým pozemkom. Ležia vo štvrti Okoličné na Kláštornej ulici, v blízkosti rieky Váh. Ku kostolu aj kaštieľu je výborná dopravná dostupnosť, tak ako od Liptovského Mikuláša, tak aj od Liptovského Jána.


trochu z histórie.


pôvodne samostatná obec OKoličné je prvýkrát písomne doložená v roku 1273, patrí k najstarším obciam na Liptove. Patrila zemianskej rodine Okolicsányiovcov, ktorí tu dali v rokoch 1480 až 1492 vystavať kláštor s kostolom. Rod Okoličáni patrí k najstarším a najvýznamnejším šľachtickým rodom, ktorý stáročia ovplyvňoval dejiny Liptova. Pôvodne liptovskomikulášska obec, dnes mestská časť Okoličné, nesie ich meno. Kaštieľ ktorý stojí v Okoličnom dodnes, je rodovým sídlom rodu Okoličáni. Členovia rodu Okoličáni patrili k dôležitým hodnostárom v kraji, súdili Jánošíka, postavili v Okoličnom okrem kaštieľa aj tento jedinečný kostol, ktorý sa dnes považuje za jednu z najkvalitnejších stavieb neskorej gotickej architektúry na Slovensku. Okoličné má výbornú polohu, v jeho blízkosti je Liptovská Mara, Tatralandia, Nízke a Vysoké Tatry. Je z čoho vyberať.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Gotický kostol sv. Petra z Alkantary je súčasťou komplexu bývalého františkánskeho kláštora z konca 15. storočia v pôvodne samostatnej obci Okoličné. Kostol s kláštorom tvoria uzavretý archetiktonický komplex s dvorom uprostred. Kostol je výtvorom neskorej gotiky a je najkrajšou a najcennejšou staviteľskou pamiatkou v Liptove. Vnútorné zariadenie kostola pozostáva z hlavného barokového oltára zasväteného sv. Petrovi z Alkantary a siedmich bočných bohato zdobených barokových oltárov, kazateľnice so sochami štyroch evanjelistov a ozdobne vyrezávaných lavíc z roku 1721. Kláštor františkánov s kostolom sv. Petra, je stredoveký komplex, ktorý na brehu Váhu vyrástol v rokoch 1476 až 1492. Ide o jeden z najvýznamnejších gotických komplexov na Slovensku a najväčšiu gotickú stavbu na Liptove. K jeho dokončeniu došlo začiatkom 16. storočia. Bol zariadený oltármi z dielne Majstra Pavla z Levoče. Neskorogotický trojloďový kostol sv. Petra je najväčším kostolom na Liptove, dodnes sa v ňom zachovali pôvodné gotické klenby, okná a portály, neskorogotické sochy sv. Barbory a Kataríny, diela majstra Pavla z Levoče z čias okolo 1500, ako aj obraz Panny Márie zo začiatku 16. storočia.


pár tipov pre turistov v okolí.


priehrada liptovská mara - obľúbené letovisko milovníkov vodných športov a raj rybárov. Pre tých ktorí chcú pocítiť liečivú silu minerálnych vôd, je v okolí niekoľko termálnych kúpalísk, Tatralandia, Bešeňová alebo Lúčky.


vlkolínec - je najzachovalejší a najkompletnejší celok pôvodných ľudových stavieb na Slovensku. Leží 20 km západne cestou cez Ružomberok. Ide o skanzen s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí.


liptovský hrad - ruina hradu na Liptove, 23 km severne v blízkosti hraníc okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok.


likavský hrad - jeho zrúcanina, sa vypína 13 km západne nad obcou Likavka pri meste Ružomberok. Hrad pôvodne slúžil na stráženie obchodnej cesty z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.


oravský hrad - leží 36 km smerom na sever cestou cez Ružomberok. Zachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom brale priamo nad obcou Oravský Podzámok vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava, 10 km od mesta Dolný Kubín. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou


hrad strečno - 62 km západne. Romantická zrúcanina hradu Strečno dominuje nad riekou Váh a predstavuje symbol feudálnej moci na Strednom Považí.

  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. januára 2022, 19:12:12

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór