lista s ornamentom.png

LIPTOV - GOTICKÝ KOSTOL SVÄTÉHO PETRA OKOLIČNÉ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.12.01.07
LIPTOV - GOTICKÝ KOSTOL SVÄTÉHO PETRA OKOLIČNÉ
Gotický kostol svätého Petra Okoličné Liptov

REGIÓN: ► LIPTOV a NÍZKE TATRY sever

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

600 mnm

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

+421 908 270 446

icon_HOME.png

SK.12.01.07

GOTICKÝ KOSTOL SVÄTÉHO PETRA OKOLIČNÉ

Gotický kostol svätého Petra Okoličné Liptov
Gotický kostol svätého Petra Okoličné Liptov

Gotický kostol svätého Petra Okoličné Liptov
Gotický kostol svätého Petra Okoličné Liptov

1/1
icon_prir_HORY.png

GOTICKÝ KOSTOL SVÄTÉHO PETRA OKOLIČNÉ  - kostol svätého Petra z Alkantary, považovaný za najkrajší na Liptove, je gotický kostol ktorý patrí k dominantám Okoličného, teraz už východnej časti mesta Liptovský Mikuláš.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

27. mája 2021, 23:03:49

OTVÁRACIE DOBY

prístupný

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné 

Vstupné

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Okoličné bola pôvodne samostatná obec, dnes je časťou mesta Liptovský Mikuláš. Nachádza sa necelé 3 km východne od historického centra Liptovského Mikuláša, pri starej cesty na výjazde smerom na Liptovský Hrádok a Poprad.

Oproti historickému kostolu Sv. Petra s kláštorom a s Parkom pátra Linčovského sa nachádza bývalý kaštieľ pochádzajúci z konca 19. storočia s rozľahlým pozemkom. Ležia vo štvrti Okoličné na Kláštornej ulici, v blízkosti rieky Váh. Ku kostolu aj kaštieľu je výborná dopravná dostupnosť, tak ako od Liptovského Mikuláša, tak aj od Liptovského Jána.


Trochu z histórie.


Pôvodne samostatná obec OKoličné je prvýkrát písomne doložená v roku 1273, patrí k najstarším obciam na Liptove. Patrila zemianskej rodine Okolicsányiovcov, ktorí tu dali v rokoch 1480 až 1492 vystavať kláštor s kostolom. Rod Okoličáni patrí k najstarším a najvýznamnejším šľachtickým rodom, ktorý stáročia ovplyvňoval dejiny Liptova. Pôvodne liptovskomikulášska obec, dnes mestská časť Okoličné, nesie ich meno. Kaštieľ ktorý stojí v Okoličnom dodnes, je rodovým sídlom rodu Okoličáni. Členovia rodu Okoličáni patrili k dôležitým hodnostárom v kraji, súdili Jánošíka, postavili v Okoličnom okrem kaštieľa aj tento jedinečný kostol, ktorý sa dnes považuje za jednu z najkvalitnejších stavieb neskorej gotickej architektúry na Slovensku. Okoličné má výbornú polohu, v jeho blízkosti je Liptovská Mara, Tatralandia, Nízke a Vysoké Tatry. Je z čoho vyberať.


Čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Gotický kostol sv. Petra z Alkantary je súčasťou komplexu bývalého františkánskeho kláštora z konca 15. storočia v pôvodne samostatnej obci Okoličné. Kostol s kláštorom tvoria uzavretý archetiktonický komplex s dvorom uprostred. Kostol je výtvorom neskorej gotiky a je najkrajšou a najcennejšou staviteľskou pamiatkou v Liptove. Vnútorné zariadenie kostola pozostáva z hlavného barokového oltára zasväteného sv. Petrovi z Alkantary a siedmich bočných bohato zdobených barokových oltárov, kazateľnice so sochami štyroch evanjelistov a ozdobne vyrezávaných lavíc z roku 1721. Kláštor františkánov s kostolom sv. Petra, je stredoveký komplex, ktorý na brehu Váhu vyrástol v rokoch 1476 až 1492. Ide o jeden z najvýznamnejších gotických komplexov na Slovensku a najväčšiu gotickú stavbu na Liptove. K jeho dokončeniu došlo začiatkom 16. storočia. Bol zariadený oltármi z dielne Majstra Pavla z Levoče. Neskorogotický trojloďový kostol sv. Petra je najväčším kostolom na Liptove, dodnes sa v ňom zachovali pôvodné gotické klenby, okná a portály, neskorogotické sochy sv. Barbory a Kataríny, diela majstra Pavla z Levoče z čias okolo 1500, ako aj obraz Panny Márie zo začiatku 16. storočia.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Priehrada Liptovská Mara - obľúbené letovisko milovníkov vodných športov a raj rybárov. Pre tých ktorí chcú pocítiť liečivú silu minerálnych vôd, je v okolí niekoľko termálnych kúpalísk, Tatralandia, Bešeňová alebo Lúčky.


Vlkolínec - je najzachovalejší a najkompletnejší celok pôvodných ľudových stavieb na Slovensku. Leží 20 km západne cestou cez Ružomberok. Ide o skanzen s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí.


Liptovský hrad - ruina hradu na Liptove, 23 km severne v blízkosti hraníc okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok.

Likavský hrad - jeho zrúcanina, sa vypína 13 km západne nad obcou Likavka pri meste Ružomberok. Hrad pôvodne slúžil na stráženie obchodnej cesty z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.

Oravský hrad - leží 36 km smerom na sever cestou cez Ružomberok. Zachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom brale priamo nad obcou Oravský Podzámok vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava, 10 km od mesta Dolný Kubín. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou

Hrad Strečno - 62 km západne. Romantická zrúcanina hradu Strečno dominuje nad riekou Váh a predstavuje symbol feudálnej moci na Strednom Považí.

PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png