lista s ornamentom.png

liptov - kaštieľ liptovská štiavnica

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.12.02.03

kastiel-liptovska-stiavnica

.kaštieľ liptovská štiavnica
.kaštieľ liptovská štiavnica

press to zoom
.kaštieľ liptovská štiavnica
.kaštieľ liptovská štiavnica

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

565 mnm

ružomberok

+421 44 431 3611

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.12.02.03
liptov - kaštieľ liptovská štiavnica
.kaštieľ liptovská štiavnica
.kaštieľ liptovská štiavnica


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.kaštieľ v liptovskej štiavnici - pôvodne neskoro renesančný, opevnený, neskôr barokovo upravený kaštieľ so 4 vežičkami, pochádza zo 17. storočia. Kaštieľ je v súčasnosti v súkromnom vlastníctve a jeho interiéry nie sú prístupné verejnosti.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné

verejnosti neprístupné

.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


kaštieľ sa nachádza v obci Liptovská Štiavnica asi 10 km od centra Ružomberka. Kedysi tam stálo hradisko z doby bronzovej so vzácnym keltsko dáckym osídlením.


trochu z histórie


kaštieľ bol postavený okolo roku 1640 rodinou Dvornikovičovcov. Po 2. svetovej vojne, v roku 1946 bol skonfiškovaný a stal sa vlastníctvom štátu. Sídlil v ňom miestny národný výbor a správa Jednotného roľníckeho družstva. Do roku 1999 slúžil kaštieľ na cirkevné účely. Potom prešiel kaštieľ do súkromného vlastníctva.


pár tipov pre turistov v okolí


vlkolínec - je najzachovalejší a najkompletnejší celok pôvodných ľudových stavieb na Slovensku. Ide o skanzen s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí.


priehrada liptovská mara - je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Obľúbené letovisko milovníkov vodných športov a raj rybárov. Pre tých ktorí chcú pocítiť liečivú silu minerálnych vôd, je v okolí niekoľko termálnych kúpalísk, Tatralandia, Bešeňová alebo Lúčky. Priehrada bola vybudovaná v rokoch 1969 až 1975. Pri výstavbe bolo zaplavených 13 obcí z toho 12 úplne.


múzeum liptovskej dediny – Pribylina, stojí neďaleko vstupu do Račkovej doliny. Ide o skanzen kde mnoho historických objektov sa podarilo zachrániť zo zaniknutých obcí počas výstavby Liptovskej Mary.


aquapark tatralandia - najväčší aqvapark na Slovensku a jeden z najväčších v strednej Európe. Nachádza sa 2 km na severozápad od centra Liptovského Mikuláša v mestskej časti Ráztoky, na severnom brehu vodnej nádrže Liptovská Mara.


smutné sedlo - s vrcholom 1965 m, výrazný turistický bod v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Sedlo je významným turistickým bodom. Cez sedlo turisti uskutočňujú mnohé výlety do oblasti Roháčov, najmä na Ostrý Roháč, Plačlivé, Volovec, Tri kopy, Hrubú Kopu a Baníkov.


ostrý roháč - s vrcholom 2087 m, je jeden z najznámejších vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni tvorenom vrcholmi Baníkov, Plačlivé a Volovec.


plačlivé - s vrcholom 2125 m, nazývaný aj Plačlivô je jeden z menej známych vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni medzi vrcholmi Baníkov a Ostrý Roháč. Plačlivô sa v minulosti nazývalo aj Plačlivý Roháč.


baníkov - s vrcholom 2178 m, je najvyšší vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Nachádza sa nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jaloveckou dolinou.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. januára 2022, 21:59:39

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór