lista s ornamentom.png

LIPTOV - KAŠTIEĽ LIPTOVSKÁ ŠTIAVNICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.12.02.03
LIPTOV - KAŠTIEĽ LIPTOVSKÁ ŠTIAVNICA
Kaštieľ Liptovská Štiavnica

REGIÓN: ► LIPTOV a NÍZKE TATRY sever

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

565 mnm

RUŽOMBEROK

+421 44 431 3611

icon_HOME.png

SK.12.02.03

KAŠTIEĽ LIPTOVSKÁ ŠTIAVNICA

Kaštieľ Liptovská Štiavnica
Kaštieľ Liptovská Štiavnica

press to zoom
Kaštieľ Liptovská Štiavnica
Kaštieľ Liptovská Štiavnica

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

KAŠTIEĽ LIPTOVSKÁ ŠTIAVNICA - pôvodne neskoro renesančný, opevnený, neskôr barokovo upravený kaštieľ so 4 vežičkami, pochádza zo 17. storočia. Kaštieľ je v súčasnosti v súkromnom vlastníctve a jeho interiéry nie sú prístupné verejnosti.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 10:35:22

OTVÁRACIE DOBY

neprístupné

Celoročne 

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Kaštieľ sa nachádza v obci Liptovská Štiavnica asi 10 km od centra Ružomberka. Kedysi tam stálo hradisko z doby bronzovej so vzácnym keltsko dáckym osídlením.


Trochu z histórie


Kaštieľ bol postavený okolo roku 1640 rodinou Dvornikovičovcov. Po 2. svetovej vojne, v roku 1946 bol skonfiškovaný a stal sa vlastníctvom štátu. Sídlil v ňom miestny národný výbor a správa Jednotného roľníckeho družstva. Do roku 1999 slúžil kaštieľ na cirkevné účely. Potom prešiel kaštieľ do súkromného vlastníctva.


Pár tipov pre turistov v okolí


Vlkolínec - je najzachovalejší a najkompletnejší celok pôvodných ľudových stavieb na Slovensku. Ide o skanzen s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí.


Priehrada Liptovská Mara - je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Obľúbené letovisko milovníkov vodných športov a raj rybárov. Pre tých ktorí chcú pocítiť liečivú silu minerálnych vôd, je v okolí niekoľko termálnych kúpalísk, Tatralandia, Bešeňová alebo Lúčky. Priehrada bola vybudovaná v rokoch 1969 až 1975. Pri výstavbe bolo zaplavených 13 obcí z toho 12 úplne.


Múzeum liptovskej dediny – Pribylina, stojí neďaleko vstupu do Račkovej doliny. Ide o skanzen kde mnoho historických objektov sa podarilo zachrániť zo zaniknutých obcí počas výstavby Liptovskej Mary.


Aquapark Tatralandia - najväčší aqvapark na Slovensku a jeden z najväčších v strednej Európe. Nachádza sa 2 km na severozápad od centra Liptovského Mikuláša v mestskej časti Ráztoky, na severnom brehu vodnej nádrže Liptovská Mara.


Smutné sedlo - s vrcholom 1965 m, výrazný turistický bod v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Sedlo je významným turistickým bodom. Cez sedlo turisti uskutočňujú mnohé výlety do oblasti Roháčov, najmä na Ostrý Roháč, Plačlivé, Volovec, Tri kopy, Hrubú Kopu a Baníkov.


Ostrý Roháč - s vrcholom 2087 m, je jeden z najznámejších vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni tvorenom vrcholmi Baníkov, Plačlivé a Volovec.


Plačlivé - s vrcholom 2125 m, nazývaný aj Plačlivô je jeden z menej známych vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni medzi vrcholmi Baníkov a Ostrý Roháč. Plačlivô sa v minulosti nazývalo aj Plačlivý Roháč.


Baníkov - s vrcholom 2178 m, je najvyšší vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Nachádza sa nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jaloveckou dolinou.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png