top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

649 mnm

liptovský ján

+421 44 526 33 93

.kostol svätého jána krstiteľa liptovský ján je najvýznamnejšou kultúrno-historickou pamiatkou obce Liptovský Ján. Ide o starobylý, pôvodne románsko-gotický kostol zasvätený patrónovi obce, sv. Jánovi Krstiteľovi..otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

celoročne

dobrovoľné 

kostol sv. jána krstiteľa lipt. ján

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kostol sv. jána krstiteľa lipt. ján
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístupnosť


ako sa dá ku kadi dostať ?


liptovský ján je jednou z najzaujímavejších obcí Liptova s mimoriadnym množstvom zachovaných kaštieľov a kúrií. Nachádza sa neďaleko diaľnice, parkovanie je možné pri miestom kostole alebo na väčšom parkovisku pri termálnom kúpalisku. Kostol sa nachádza sa na hornom konci obce. 


čo všetko ponúka okolie ?


môžete tu uvidieť zachovalé kúrie Oravcovská, Mrnčovská, alebo kaštiele Tomášovský, Nyárijovský, Gáborovský, Marcovský, Szentiványovský, Jonášovský, Liptovský Ján vzhľadom ku svojej polohe a prírodným podmienkam má ideálne podmienky na výlety. Môžete vystúpiť na vyhliadkovú vežu nad Liptovským Jánom, alebo podniknúť túru Jánskou dolinou. Dostanete sa až na hrebene Nízkych Tatier. Turistická rozhľadňa nad obcou Liptovský Ján bola dokončená a sprístupnená verejnosti v roku 2013. Je celodrevená a má výšku 10 a pol metra. Dostanete sa k nej aj z areálu termálneho prameňa Teplica mostíkom cez potok Štiavnica.


na okraji dnešného mesta Liptovský Hrádok na severe Slovenska na malej vyvýšenine pri rieke Belá stojí Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok. K hradu sa dostanene autom alebo pešo z Liptovského Hrádku, zo železničnej stanice je to len 10 minút. Pri hrade viete zaparkovať.história


.Okolo roku 1280 postavili vo vyvýšenej polohe prvý kostolík. Išlo ešte o stavbu, ktorá niesla neskororománské prvky. Podľa zasvätenia sv. Jánovi Krstiteľovi dostala obec aj svoje meno. V druhej polovici 14. storočia bol kostolík rozsiahlo prestavaný. Z tohto obdobia pochádza rebrová krížová klenba polygonálneho presbytéria.  V ďalších storočiach došlo k rozšíreniu lode južným smerom.


V nepokojnom 17. storočí obohnali chrám kamenným múrom, ktorého súčasťou je aj murovaná zvonica. V roku 1808 získal kostolík súčasnú siluetu, kedy bola k západnému priečeliu pristavaná veža.


V roku 1971 sa tu uskutočnil archeologický výskum, ktorý pomohol objasniť počiatky stavby. V minulom desaťročí bol zreštaurovaný hlavný oltár. Ozdobou kostola je gotický oltár s hlavnou sochou madony z roku 1740 a dvestoročný pôvodný organ, ktorý pochádza od Martinusa Zorkovského z Kremnice. V kostole sa nachádzajú tri kryptové priestory. Výskum ukázal, že za hlavným oltárom sú schody vedúce do podzemných chodieb.


.Kostolík predstavuje výraznú dominantu krajiny, viditeľnú na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Obzvlášť vynikne pri pohľade z juhu s Vysokými Tatrami v pozadí.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:21:32

bottom of page