kostol svätého matúša partizánska ľupča | xplór #srdcomposlovensku
top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

570 mnm

partizánska ľupča

+421 44 5570 754

.kostol svätého matúša partizánska ľupča - Partizánska, pôvodne Nemecká, Ľupča patrila kedysi medzi najvýznamnejšie mestá Liptova. Prosperovala najmä z baníctva a známa je aj geletami, drevenými nádobami používanými na uskladňovanie a prepravu známej liptovskej bryndze. Slávne dávne časy mestečka tu pripomína jeho dominanta, kostol sv. Matúša Apoštola s obranným múrom so strieľňami.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

celoročne

dobrovoľné 

kostol svätého matúša partizánska ľupča

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kostol svätého matúša partizánska ľupča
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


pôvodne najstaršie banícke mesto Liptova leží na nive potoka Ľupčianka pod severnými úpätiami Nízkych Tatier, 15 km východne od Ružomberka a 20 km západne od Liptovského Mikuláša. Kostol sa nachádza v opevnenom areáli uprostred námestia. Parkovanie je možné hneď pri kostole.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


gotický rímskokatolícky kostol sv. Matúša z 13. storočia, bol pôvodne jednoloďový. Kostol prešiel postupne viacerými stavebnými etapami. V roku 1320 bol farský kostol rozšírený o druhú loď. V roku 1554 postavili vežu ktorá patrí medzi najvyššie na Liptove. V roku 1630 okolo kostola postavili kamenný múr so vstupnou bránou a strieľňami. Do chrámu by sa vraj malo zmestiť až 6 tisíc veriacich.

V blízkosti obce Partizánska Ľupča sa nachádzajú 3 km vzdialené termálne kúpaliská v Bešeňovej a vodná nádrž Liptovská Mara len 6 km od obce.


trochu z histórie.


partizánska ľupča patrí medzi najstaršie sídla v Liptove. Prvýkrát sa spomína v roku 1252. Od roku 1390 sa až do roku 1946 nazývalo Nemecká Ľupča. V druhej polovici 13. storočia obec osídľujú osadníci zo Saska ktorých zlákali bohaté ložiská zlata a striebra. Už v roku 1270 dostáva Ľupča mestské výsady, ktorými kráľ Štefan V. umožnil obyvateľom slobodnú voľbu richtára, právo loviť ryby, ryžovať drahé kovy, povolil konanie trhov a oslobodil od mýta v celom Uhorsku. Veľký rozvoj mestečka po príchode nemeckých kolonistov ovplyvnil potom jeho dejiny. V druhej polovici 19. storočia banské podnikanie zaniklo. Obyvatelia sa opäť vrátili k poľnohospodárstvu, chovu dobytka a práci v lesoch.


pár tipov pre turistov v okolí.


kostol sv. mikuláša liptovský mikuláš - gotický rímskokatolícky kostol z druhej polovice 13. storočia, ktorý sa nachádza v historickom centre mesta Liptovský Mikuláš. Kostol ktorý je najstaršou dochovanou stavbou v meste je zároveň aj najväčšou ranogotickou stavbou na Liptove. Má priznaný štatút národnej kultúrnej pamiatky.


kaštieľ vranovo stojí v Liptovskom Mikuláši, v jeho západnej mestskej časti Palúdzka, na ulici Vranovská pri rieke Demäňovka. Je to necelé 2 km od priehrady Liptovská Mara. V roku 1985 bola v parku pred kaštieľom nainštalovaná socha Juraja Jánošíka. V priestoroch Múzea Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov si môžete pozrieť presunutú expozíciu Jánošíkova mučiareň a súdna sieň.


jánošíkovo väzenie bolo umiestnené v Kaštieli Vranovo v Liptovskom Mikuláši, ktorý je teraz známy ako miesto, kde bol v zime roku 1713 väznený legendárny zbojnícky kapitán a ľudový hrdina Juraj Jánošík. Expozícia s jánošíkovskou tematikou s názvom "Jánošíkovské tradície v Liptove a na Slovensku" bola v kaštieli prístupná do roku 1997. Po reštitúciách sa presunula do priestorov Múzea Janka Kráľa a kaštieľ sa stal pre verejnosť uzatvorený.


slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva umiestnené v bývalom jezuitskom kláštore. Ide o  jediné múzeum svojho druhu na Slovensku s expozíciami Kras a jaskyne Slovenska a Chránená príroda Slovenska. Návštevu múzea môžete ukončiť na rozhľadni múzea, pozrieť si panorámu okolitých hôr ale aj starobylé dominanty mesta.


evanjelický kostol s kapacitou 1700 miest na sedenie, ktorý patrí k najväčším evanjelickým kostolom na Slovensku.


synagóga postavená v roku 1846 je jedna z najväčších a najštýlovejších na Slovensku s bohato zdobeným secesným interiérom. Na západnej galérii synagógy je inštalovaná výstava o histórii židovskej komunity, ktorá vyše dvoch storočí spolutvorila dejiny mesta.


liptovské múzeum sídli v historických priestoroch budovy Čierneho orla. V expozícii poľovníctva a rybárstva na Liptove vás prevedie dejinami poľovníctva a rybárstva na Liptove od stredoveku až po súčasnosť.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:22:04

bottom of page