lista s ornamentom.png

liptov - kostol svätého matúša partizánska ľupča

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.12.00.26

kostol-svateho-matusa-partizanska-lupca

icon_STARS 5.0.png
.kostol svätého matúša partizánska ľupča
.kostol svätého matúša partizánska ľupča

press to zoom
.kostol svätého matúša partizánska ľupča
.kostol svätého matúša partizánska ľupča

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

570 mnm

-

+421 44 5570 754

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.12.00.26
liptov - kostol svätého matúša partizánska ľupča
.kostol svätého matúša partizánska ľupča

.kostol svätého matúša partizánska ľupča - Partizánska, pôvodne Nemecká, Ľupča patrila kedysi medzi najvýznamnejšie mestá Liptova. Prosperovala najmä z baníctva a známa je aj geletami, drevenými nádobami používanými na uskladňovanie a prepravu známej liptovskej bryndze. Slávne dávne časy mestečka tu pripomína jeho dominanta, kostol sv. Matúša Apoštola s obranným múrom so strieľňami.

.otváracie doby

voľne prístupné 

celoročne

.poplatok za vstup

dobrovoľné 

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


pôvodne najstaršie banícke mesto Liptova leží na nive potoka Ľupčianka pod severnými úpätiami Nízkych Tatier, 15 km východne od Ružomberka a 20 km západne od Liptovského Mikuláša. Kostol sa nachádza v opevnenom areáli uprostred námestia. Parkovanie je možné hneď pri kostole.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


gotický rímskokatolícky kostol sv. Matúša z 13. storočia, bol pôvodne jednoloďový. Kostol prešiel postupne viacerými stavebnými etapami. V roku 1320 bol farský kostol rozšírený o druhú loď. V roku 1554 postavili vežu ktorá patrí medzi najvyššie na Liptove. V roku 1630 okolo kostola postavili kamenný múr so vstupnou bránou a strieľňami. Do chrámu by sa vraj malo zmestiť až 6 tisíc veriacich.

V blízkosti obce Partizánska Ľupča sa nachádzajú 3 km vzdialené termálne kúpaliská v Bešeňovej a vodná nádrž Liptovská Mara len 6 km od obce.


trochu z histórie.


partizánska ľupča patrí medzi najstaršie sídla v Liptove. Prvýkrát sa spomína v roku 1252. Od roku 1390 sa až do roku 1946 nazývalo Nemecká Ľupča. V druhej polovici 13. storočia obec osídľujú osadníci zo Saska ktorých zlákali bohaté ložiská zlata a striebra. Už v roku 1270 dostáva Ľupča mestské výsady, ktorými kráľ Štefan V. umožnil obyvateľom slobodnú voľbu richtára, právo loviť ryby, ryžovať drahé kovy, povolil konanie trhov a oslobodil od mýta v celom Uhorsku. Veľký rozvoj mestečka po príchode nemeckých kolonistov ovplyvnil potom jeho dejiny. V druhej polovici 19. storočia banské podnikanie zaniklo. Obyvatelia sa opäť vrátili k poľnohospodárstvu, chovu dobytka a práci v lesoch.


pár tipov pre turistov v okolí.


kostol sv. mikuláša liptovský mikuláš - gotický rímskokatolícky kostol z druhej polovice 13. storočia, ktorý sa nachádza v historickom centre mesta Liptovský Mikuláš. Kostol ktorý je najstaršou dochovanou stavbou v meste je zároveň aj najväčšou ranogotickou stavbou na Liptove. Má priznaný štatút národnej kultúrnej pamiatky.


kaštieľ vranovo stojí v Liptovskom Mikuláši, v jeho západnej mestskej časti Palúdzka, na ulici Vranovská pri rieke Demäňovka. Je to necelé 2 km od priehrady Liptovská Mara. V roku 1985 bola v parku pred kaštieľom nainštalovaná socha Juraja Jánošíka. V priestoroch Múzea Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov si môžete pozrieť presunutú expozíciu Jánošíkova mučiareň a súdna sieň.


jánošíkovo väzenie bolo umiestnené v Kaštieli Vranovo v Liptovskom Mikuláši, ktorý je teraz známy ako miesto, kde bol v zime roku 1713 väznený legendárny zbojnícky kapitán a ľudový hrdina Juraj Jánošík. Expozícia s jánošíkovskou tematikou s názvom "Jánošíkovské tradície v Liptove a na Slovensku" bola v kaštieli prístupná do roku 1997. Po reštitúciách sa presunula do priestorov Múzea Janka Kráľa a kaštieľ sa stal pre verejnosť uzatvorený.


slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva umiestnené v bývalom jezuitskom kláštore. Ide o  jediné múzeum svojho druhu na Slovensku s expozíciami Kras a jaskyne Slovenska a Chránená príroda Slovenska. Návštevu múzea môžete ukončiť na rozhľadni múzea, pozrieť si panorámu okolitých hôr ale aj starobylé dominanty mesta.


evanjelický kostol s kapacitou 1700 miest na sedenie, ktorý patrí k najväčším evanjelickým kostolom na Slovensku.


synagóga postavená v roku 1846 je jedna z najväčších a najštýlovejších na Slovensku s bohato zdobeným secesným interiérom. Na západnej galérii synagógy je inštalovaná výstava o histórii židovskej komunity, ktorá vyše dvoch storočí spolutvorila dejiny mesta.


liptovské múzeum sídli v historických priestoroch budovy Čierneho orla. V expozícii poľovníctva a rybárstva na Liptove vás prevedie dejinami poľovníctva a rybárstva na Liptove od stredoveku až po súčasnosť.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

17. novembra 2021, 17:51:32

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór