lista s ornamentom.png

liptov - kostol svätého mikuláša liptovský mikuláš

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.12.01.08

kostol-svateho-mikulasa-liptovsky-mikulas

.kostol svätého mikuláša liptovský mikuláš
.kostol svätého mikuláša liptovský mikuláš

press to zoom
.kostol svätého mikuláša liptovský mikuláš
.kostol svätého mikuláša liptovský mikuláš

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

580 mnm

liptovský mikuláš

+421 904 203 400

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.12.01.08
liptov - kostol svätého mikuláša liptovský mikuláš
.kostol svätého mikuláša liptovský mikuláš
.kovová zberateľská minca s magnetom
.kostol svätého mikuláša liptovský mikuláš
sk.000xx
liptov - kostol svätého mikuláša liptovský mikuláš
7,40 €


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.kostol svätého mikuláša v liptovskom mikuláši - je gotický rímskokatolícky kostol z druhej polovice 13. storočia, ktorý sa nachádza v historickom centre mesta Liptovský Mikuláš. Kostol ktorý je najstaršou dochovanou stavbou v meste je zároveň aj najväčšou ranogotickou stavbou na Liptove a má priznaný štatút národnej kultúrnej pamiatky.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

celoročne

dobrovoľné 

.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať a čo všetko môžete v jeho okolí vidieť ?


kostol sv. Mikuláša vyrástol na mieste staršieho románskeho kostola teraz je to Námestie osloboditeľov. Kostol stojí hneď oproti Pongrácovskej kúrii a Múzeu Janka Kráľa. Parkovanie je dostupné hneď vedľa kostola.


pôvodne malý románsky kostolík, v priebehu storočí prešiel viacerými úpravami. Počas rozsiahlej rekonštrukcie v rokoch 1941 až 1943 boli pristavané bočné kaplnky a osadené nádherné vitrážové okná. V interiéri sa zachovala kamenná krstiteľnica z roku 1490 s tepaným medeným barokovým vekom a tri vzácne gotické tabuľové oltáre. Ústrednou sochou hlavného oltára je svätec Mikuláš, ktorý dal meno nielen kostolu a mestu, ale je vyobrazený tiež na pečati a erbe mesta. Postava žehnajúceho Mikuláša zdobí hlavný vstup do kostola.


kaštieľ Vranovo stojí v Liptovskom Mikuláši, v jeho západnej mestskej časti Palúdzka, na ulici Vranovská pri rieke Demäňovka. Je to necelé 2 km od priehrady Liptovská Mara. V roku 1985 bola v parku pred kaštieľom nainštalovaná socha Juraja Jánošíka. V priestoroch Múzea Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov si môžete pozrieť presunutú expozíciu Jánošíkova mučiareň a súdna sieň.


jánošíkovo väzenie bolo umiestnené v Kaštieli Vranovo v Liptovskom Mikuláši, ktorý je teraz známy ako miesto, kde bol v zime roku 1713 väznený legendárny zbojnícky kapitán a ľudový hrdina Juraj Jánošík. Expozícia s jánošíkovskou tematikou s názvom "Jánošíkovské tradície v Liptove a na Slovensku" bola v kaštieli prístupná do roku 1997. Po reštitúciách sa presunula do priestorov Múzea Janka Kráľa a kaštieľ sa stal pre verejnosť uzatvorený.


slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva umiestnené v bývalom jezuitskom kláštore. Ide o  jediné múzeum svojho druhu na Slovensku s expozíciami Kras a jaskyne Slovenska a Chránená príroda Slovenska. Návštevu múzea môžete ukončiť na rozhľadni múzea, pozrieť si panorámu okolitých hôr ale aj starobylé dominanty mesta.


evanjelický kostol s kapacitou 1700 miest na sedenie, ktorý patrí k najväčším evanjelickým kostolom na Slovensku.


synagóga postavená v roku 1846 je jedna z najväčších a najštýlovejších na Slovensku s bohato zdobeným secesným interiérom. Na západnej galérii synagógy je inštalovaná výstava o histórii židovskej komunity, ktorá vyše dvoch storočí spolutvorila dejiny mesta.


liptovské múzeum sídli v historických priestoroch budovy Čierneho orla. V expozícii poľovníctva a rybárstva na Liptove vás prevedie dejinami poľovníctva a rybárstva na Liptove od stredoveku až po súčasnosť.


pár tipov pre turistov v oblasti


priehrada liptovská mara - obľúbené letovisko milovníkov vodných športov a raj rybárov. Pre tých ktorí chcú pocítiť liečivú silu minerálnych vôd, je v okolí niekoľko termálnych kúpalísk, Tatralandia, Bešeňová alebo Lúčky.


vlkolínec - je najzachovalejší a najkompletnejší celok pôvodných ľudových stavieb na Slovensku. Leží 35 km západne cestou cez Ružomberok. Ide o skanzen s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

29. apríla 2022, 19:14:47

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór