lista s ornamentom.png

LIPTOV - KOSTOL SVÄTÉHO MIKULÁŠA LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.12.01.08
LIPTOV - KOSTOL SVÄTÉHO MIKULÁŠA LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ
Kostol svätého Mikuláša Liptovský Mikuláš Liptov

REGIÓN: ► LIPTOV a NÍZKE TATRY sever

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

580 mnm

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

+421 904 203 400

icon_HOME.png

SK.12.01.08

KOSTOL SVÄTÉHO MIKULÁŠA LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Kostol svätého Mikuláša Liptovský Mikuláš Liptov
Kostol svätého Mikuláša Liptovský Mikuláš Liptov

Kostol svätého Mikuláša Liptovský Mikuláš Liptov
Kostol svätého Mikuláša Liptovský Mikuláš Liptov

1/1
icon_prir_HORY.png

KOSTOL SVÄTÉHO MIKULÁŠA LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - je gotický rímskokatolícky kostol z druhej polovice 13. storočia, ktorý sa nachádza v historickom centre mesta Liptovský Mikuláš. Kostol ktorý je najstaršou dochovanou stavbou v meste je zároveň aj najväčšou ranogotickou stavbou na Liptove a má priznaný štatút národnej kultúrnej pamiatky.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

27. mája 2021, 23:03:47

OTVÁRACIE DOBY

prístupný

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné 

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať a čo všetko môžete v jeho okolí vidieť ?


Kostol sv. Mikuláša vyrástol na mieste staršieho románskeho kostola teraz je to Námestie osloboditeľov. Kostol stojí hneď oproti Pongrácovskej kúrii a Múzeu Janka Kráľa. Parkovanie je dostupné hneď vedľa kostola.

Pôvodne malý románsky kostolík, v priebehu storočí prešiel viacerými úpravami. Počas rozsiahlej rekonštrukcie v rokoch 1941 až 1943 boli pristavané bočné kaplnky a osadené nádherné vitrážové okná. V interiéri sa zachovala kamenná krstiteľnica z roku 1490 s tepaným medeným barokovým vekom a tri vzácne gotické tabuľové oltáre. Ústrednou sochou hlavného oltára je svätec Mikuláš, ktorý dal meno nielen kostolu a mestu, ale je vyobrazený tiež na pečati a erbe mesta. Postava žehnajúceho Mikuláša zdobí hlavný vstup do kostola.


Kaštieľ Vranovo stojí v Liptovskom Mikuláši, v jeho západnej mestskej časti Palúdzka, na ulici Vranovská pri rieke Demäňovka. Je to necelé 2 km od priehrady Liptovská Mara. V roku 1985 bola v parku pred kaštieľom nainštalovaná socha Juraja Jánošíka. V priestoroch Múzea Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov si môžete pozrieť presunutú expozíciu Jánošíkova mučiareň a súdna sieň.


Jánošíkovo väzenie bolo umiestnené v Kaštieli Vranovo v Liptovskom Mikuláši, ktorý je teraz známy ako miesto, kde bol v zime roku 1713 väznený legendárny zbojnícky kapitán a ľudový hrdina Juraj Jánošík. Expozícia s jánošíkovskou tematikou s názvom "Jánošíkovské tradície v Liptove a na Slovensku" bola v kaštieli prístupná do roku 1997. Po reštitúciách sa presunula do priestorov Múzea Janka Kráľa a kaštieľ sa stal pre verejnosť uzatvorený.


Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva umiestnené v bývalom jezuitskom kláštore. Ide o  jediné múzeum svojho druhu na Slovensku s expozíciami Kras a jaskyne Slovenska a Chránená príroda Slovenska. Návštevu múzea môžete ukončiť na rozhľadni múzea, pozrieť si panorámu okolitých hôr ale aj starobylé dominanty mesta.


Evanjelický kostol s kapacitou 1700 miest na sedenie, ktorý patrí k najväčším evanjelickým kostolom na Slovensku.


Synagóga postavená v roku 1846 je jedna z najväčších a najštýlovejších na Slovensku s bohato zdobeným secesným interiérom. Na západnej galérii synagógy je inštalovaná výstava o histórii židovskej komunity, ktorá vyše dvoch storočí spolutvorila dejiny mesta.


Liptovské múzeum sídli v historických priestoroch budovy Čierneho orla. V expozícii poľovníctva a rybárstva na Liptove vás prevedie dejinami poľovníctva a rybárstva na Liptove od stredoveku až po súčasnosť.


Pár tipov pre turistov v oblasti Západných Tatier.


Priehrada Liptovská Mara - obľúbené letovisko milovníkov vodných športov a raj rybárov. Pre tých ktorí chcú pocítiť liečivú silu minerálnych vôd, je v okolí niekoľko termálnych kúpalísk, Tatralandia, Bešeňová alebo Lúčky.


Vlkolínec - je najzachovalejší a najkompletnejší celok pôvodných ľudových stavieb na Slovensku. Leží 35 km západne cestou cez Ružomberok. Ide o skanzen s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png