lista s ornamentom.png

LIPTOV - KOSTOL SVÄTÉHO ONDREJA RUŽOMBEROK

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.12.02.05
LIPTOV - KOSTOL SVÄTÉHO ONDREJA RUŽOMBEROK
Kostol svätého Ondreja Ružomberok Liptov

REGIÓN: ► LIPTOV a NÍZKE TATRY sever

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

492 mnm

RUŽOMBEROK

+421 915 447 651

icon_HOME.png

SK.12.02.05

KOSTOL SVÄTÉHO ONDREJA RUŽOMBEROK

Kostol svätého Ondreja Ružomberok Liptov
Kostol svätého Ondreja Ružomberok Liptov

Kostol svätého Ondreja Ružomberok Liptov
Kostol svätého Ondreja Ružomberok Liptov

1/1
icon_prir_HORY.png

KOSTOL SVÄTÉHO ONDREJA RUŽOMBEROK - jedna z najstarších zachovaných stavieb v Ružomberku z prelomu 13. a 14. storočia. Vo veži kostola sa nachádza najstarší zvon na Liptove, zvon Andrej, ktorý bol uliaty už v roku 1506. V roku 1993 bola vydaná výplatná poštová známka Ružomberok s vyobrazením dominánt mesta Ružomberok. Nájdete na nej Kostol sv. Ondreja, mestský dom, mauzóleum Andreja Hlinku, múzeum Ľudovíta Fullu a tiež erb mesta.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

27. mája 2021, 23:03:30

OTVÁRACIE DOBY

prístupný

Celoročne 

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Jedna z najvýraznejších dominánt Ružomberka sa nachádza v centre mesta, na Námestí A. Hlinku, hneď vedľa budovy radnice. Parkovanie je dostupné na námestí oproti fontáne.


Čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Kostol stojí na východnom okraji prirodzenej vyvýšenej terasy a zároveň hlavného námestia, nad sútokom riek Váh a Revúca. Kostol bol pôvodne ranogotický, neskôr bol renesančne a barokovo upravený. Postihlo ho niekoľko požiarov. Pod južnou loďou kostola sa nachádza Mauzóleum Andreja Hlinku a neďaleko kostola, pred radnicou, si môžeme pozrieť mariánsky stĺp Immaculaty z roku 1858.

Kaštieľ sv. Žofie je jedna z najcennejších pamiatok mesta Ružomberok, ktoré vzniklo na významnej križovatke obchodných ciest. Kaštieľ sv. Žofie v Ružomberku bol postavený v 14. storočí a mnohokrát prestavaný. Pôvodne gotická stavba bola prestavaná v 16. storočí do renesančného slohu. Je jedným z najstarších písomne doložených kaštieľov na Slovensku a bol vyhlásený ako národná kultúrna pamiatka. V súčasnosti vlastní kaštieľ súkromný investor a priestory niekdajšej stredovekej bašty sú súčasťou obchodného reťazca.


Trochu z histórie.


Pôvodný rane gotický kostol vznikol na prelome 13. a 14. storočia. V roku 1445 okolo neho vybudovali kamenný opevňovací múr ako ochranu pred bratríkmi. Na východnej strane sa zachovala jeho časť s kľúčovou strieľňou. V roku 1585 po ničivom požiari prebehla renesančná prestavba kostola. Liptovský župan Štefan Ilešházi so svojou manželkou Katarínou Pálfiovou kostol obnovili a časť postavili od základov. V druhej polovici 17. storočia v dôsledku protireformačných snáh dochádzalo k striedaniu vlastníkov farského kostola, katolíci sa striedali s evanjelikmi. V 18. storočí pokračovali barokové úpravy opravou strechy veže.

Významným a hodnotným prvkom kostola sú vitráže, ktoré boli počas bombardovania mesta v roku 1944 zničené. Súčasné vitráže sú dielom významného ružomberského rodáka majstra Ľudovíta Fullu. Sú na nich zobrazené scény zo života Ježiša Krista a Panny Márie. Jedna z vitráží je venovaná 1 100. výročiu posvätenia prvého kresťanského chrámu na našom území.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Priehrada Liptovská Mara - obľúbené letovisko milovníkov vodných športov a raj rybárov. Pre tých ktorí chcú pocítiť liečivú silu minerálnych vôd, je v okolí niekoľko termálnych kúpalísk, Tatralandia, Bešeňová alebo Lúčky.


Vlkolínec - je najzachovalejší a najkompletnejší celok pôvodných ľudových stavieb na Slovensku. Leží 35 km západne cestou cez Ružomberok. Ide o skanzen s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png