lista s ornamentom.png

liptov - kostol svätého ondreja ružomberok

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.12.02.05

kostol-svateho-ondreja-ruzomberok

.kostol svätého ondreja ružomberok
.kostol svätého ondreja ružomberok

press to zoom
.kostol svätého ondreja ružomberok
.kostol svätého ondreja ružomberok

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

492 mnm

ružomberok

+421 915 447 651

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.12.02.05
liptov - kostol svätého ondreja ružomberok
.kostol svätého ondreja ružomberok
.kostol svätého ondreja ružomberok


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.kostol svätého ondreja v ružomberku - jedna z najstarších zachovaných stavieb v Ružomberku z prelomu 13. a 14. storočia. Vo veži kostola sa nachádza najstarší zvon na Liptove, zvon Andrej, ktorý bol uliaty už v roku 1506. V roku 1993 bola vydaná výplatná poštová známka Ružomberok s vyobrazením dominánt mesta Ružomberok. Nájdete na nej Kostol sv. Ondreja, mestský dom, mauzóleum Andreja Hlinku, múzeum Ľudovíta Fullu a tiež erb mesta.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

celoročne

dobrovoľné 

.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


jedna z najvýraznejších dominánt Ružomberka sa nachádza v centre mesta, na Námestí A. Hlinku, hneď vedľa budovy radnice. Parkovanie je dostupné na námestí oproti fontáne.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


kostol stojí na východnom okraji prirodzenej vyvýšenej terasy a zároveň hlavného námestia, nad sútokom riek Váh a Revúca. Kostol bol pôvodne ranogotický, neskôr bol renesančne a barokovo upravený. Postihlo ho niekoľko požiarov. Pod južnou loďou kostola sa nachádza Mauzóleum Andreja Hlinku a neďaleko kostola, pred radnicou, si môžeme pozrieť mariánsky stĺp Immaculaty z roku 1858.


kaštieľ sv. Žofie je jedna z najcennejších pamiatok mesta Ružomberok, ktoré vzniklo na významnej križovatke obchodných ciest. Kaštieľ sv. Žofie v Ružomberku bol postavený v 14. storočí a mnohokrát prestavaný. Pôvodne gotická stavba bola prestavaná v 16. storočí do renesančného slohu. Je jedným z najstarších písomne doložených kaštieľov na Slovensku a bol vyhlásený ako národná kultúrna pamiatka. V súčasnosti vlastní kaštieľ súkromný investor a priestory niekdajšej stredovekej bašty sú súčasťou obchodného reťazca.


trochu z histórie.


pôvodný rane gotický kostol vznikol na prelome 13. a 14. storočia. V roku 1445 okolo neho vybudovali kamenný opevňovací múr ako ochranu pred bratríkmi. Na východnej strane sa zachovala jeho časť s kľúčovou strieľňou. V roku 1585 po ničivom požiari prebehla renesančná prestavba kostola. Liptovský župan Štefan Ilešházi so svojou manželkou Katarínou Pálfiovou kostol obnovili a časť postavili od základov. V druhej polovici 17. storočia v dôsledku protireformačných snáh dochádzalo k striedaniu vlastníkov farského kostola, katolíci sa striedali s evanjelikmi. V 18. storočí pokračovali barokové úpravy opravou strechy veže.


významným a hodnotným prvkom kostola sú vitráže, ktoré boli počas bombardovania mesta v roku 1944 zničené. Súčasné vitráže sú dielom významného ružomberského rodáka majstra Ľudovíta Fullu. Sú na nich zobrazené scény zo života Ježiša Krista a Panny Márie. Jedna z vitráží je venovaná 1 100. výročiu posvätenia prvého kresťanského chrámu na našom území.


pár tipov pre turistov v okolí.


priehrada liptovská mara - obľúbené letovisko milovníkov vodných športov a raj rybárov. Pre tých ktorí chcú pocítiť liečivú silu minerálnych vôd, je v okolí niekoľko termálnych kúpalísk, Tatralandia, Bešeňová alebo Lúčky.


vlkolínec - je najzachovalejší a najkompletnejší celok pôvodných ľudových stavieb na Slovensku. Leží 35 km západne cestou cez Ružomberok. Ide o skanzen s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. januára 2022, 19:12:59

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór