top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

647 mnm

-

+421 44 16 186

.kvačianska dolina - je ako stvorená pre nenáročné túry pre všetky vekové kategórie. Bez väčšej námahy si vychutnáte nielen krásu kaňonu, ale nazriete aj do útrob unikátneho vodného mlyna a píly na Oblazoch. Približne hodinová prechádzka lesom nie je nudná. Po ceste vás čaká vodopád, vyhliadková terasa a pozerať sa na vás bude aj Jánošík.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

celoročne

voľne prístupné 

kvačianska dolina

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kvačianska dolina
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


do obce Kvačany sa dostanete z Liptovského Mikuláša autobusom alebo autom. Auto môžete zaparkovať na platenom parkovisku pred vstupom do Kvačianskej doliny. Výťažok z plateného parkovania ide na rozvoj Kvačianskej doliny.


trasa kvačianskou dolinou a plno zaujímavostí


táto dolina je považovaná za jednu z najkrajších dolín Chočského pohoria. Nachádza sa za obcou Kvačany a patrí k najviac naštevovaným miestam na Slovensku. Prechádzku začínate po turistickom chodníku označenom červenou farbou, v miernom stúpaní. Cestu náučným chodníkom vám skráti pozorovanie zaujímavých úkazov. Jedným z nich je skalný útvar pripomínajúci ľudskú tvár. Hovorí sa, že patrí Jánošíkovi. Súčasťou trasy sú aj dve vysunuté vyhliadky. Prvá je na mieste zvanom Kobyliny. Z nej si môžete vychutnať výhľad na 78 metrov hlboký kaňon a druhá na Malom Roháči, neďaleko odbočky na Mlyny Oblazy. Na konci Kvačianskej doliny sa nachádza drevená tabuľa, ktorá vás navedie na modro označený chodník, smerujúci k Mlynom Oblazy.


turistami vyhľadávané miesto sa nachádza pri sútoku Hutianky, Borovianky a Ráztočianky. Vodné mlyny - jeden sa volá po pôvodných majiteľoch Gejdošovský a druhý Brunčiakovský, okrem polohy v doline kaňonovitého charakteru, lákajú aj jedinečnou technológiou. Na dolnom mlyne pracuje vodné koleso. Vyrába elektrinu na svietenie a poháňa historickú rámovú pílu - gáter z roku 1890. Najväčšou atrakciou pre deti sú pasúce sa kozy, ktoré areál v lete obývajú.


v blízkosti mlyna je vysadený ovocný sad so starými odrodami jabloní a hrušiek. Jednou z nich je napríklad letná odroda hrušky Muškatelka turecká s nezameniteľnou ušľachtilou muškátovou chuťou. Do sadu pribudla aj stará, kedysi hojne rozšírená odroda Borovinka, pôvodom z Ruska, či obľúbená valašská odroda Jadernička moravská.


kvačianskou dolinou viedla v minulosti dôležitá spojnica medzi Liptovom a Oravou. V okolitých obciach - Veľké a Malé Borové či Huty sa nachádzali jedny z najvyššie obrábaných polí na Slovensku. Časom úrady dolný mlyn zapečatili a vyššie položené sídla sa postupne vyľudňovali. Prechádzku Kvačianskou dolinou môžete ukončiť na Oblazoch a vrátiť sa späť tak, ako ste prišli, alebo môžete pokračovať do Prosieckej doliny.


okruh prosiecka a kvačianska dolina


náučný chodník so žltým značením začína v Prosieckej doline. V tomto smere uvidíte viac. Auto môžete zaparkovať v Kvačanoch, ale nechoďte hore Kvačianskou dolinou, ale prejdite pešo do Prosieka popod horu po žltej značke, trvá to približne hodinu. Okruh končí v Kvačanoch.


tip na záver: lákadlom a pridanou hodnotou Kvačianskej doliny je v jej vstupnej bráne v liptovskej obci Kvačany rodinný pivovar Brontvaiovcov spojený s reštauráciou. Pivo sa usilujú robiť výhradne zo slovenských a českých surovín. Cieľom nie je pocestných opíjať, ale ich u seba na chvíľu pristaviť, porozprávať sa a hľadať odpočinok počas posedenia pri dobrom pive.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:22:28

bottom of page