lista s ornamentom.png

LIPTOV - KVAČIANSKA DOLINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.12.00.05
LIPTOV - KVAČIANSKA DOLINA
Kvačianska dolina Liptov

REGIÓN: ► LIPTOV a NÍZKE TATRY sever

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

647 mnm

-

+421 44 16 186

icon_HOME.png

SK.12.00.05

KVAČIANSKA DOLINA

Kvačianska dolina Liptov
Kvačianska dolina Liptov

Kvačianska dolina Liptov
Kvačianska dolina Liptov

1/1
icon_prir_HORY.png

KVAČIANSKA DOLINA - je ako stvorená pre nenáročné túry pre všetky vekové kategórie. Bez väčšej námahy si vychutnáte nielen krásu kaňonu, ale nazriete aj do útrob unikátneho vodného mlyna a píly na Oblazoch. Približne hodinová prechádzka lesom nie je nudná. Po ceste vás čaká vodopád, vyhliadková terasa a pozerať sa na vás bude aj Jánošík.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

27. mája 2021, 23:03:18

OTVÁRACIE DOBY

sprístupnené

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo 

Vstupné 

SPRIEVODCA 


Prístup


Do obce Kvačany sa dostanete z Liptovského Mikuláša autobusom alebo autom. Auto môžete zaparkovať na platenom parkovisku pred vstupom do Kvačianskej doliny. Výťažok z plateného parkovania ide na rozvoj Kvačianskej doliny.


Trasa Kvačianskou dolinou a plno zaujímavostí


Táto dolina je považovaná za jednu z najkrajších dolín Chočského pohoria. Nachádza sa za obcou Kvačany a patrí k najviac naštevovaným miestam na Slovensku. Prechádzku začínate po turistickom chodníku označenom červenou farbou, v miernom stúpaní. Cestu náučným chodníkom vám skráti pozorovanie zaujímavých úkazov. Jedným z nich je skalný útvar pripomínajúci ľudskú tvár. Hovorí sa, že patrí Jánošíkovi. Súčasťou trasy sú aj dve vysunuté vyhliadky. Prvá je na mieste zvanom Kobyliny. Z nej si môžete vychutnať výhľad na 78 metrov hlboký kaňon a druhá na Malom Roháči, neďaleko odbočky na Mlyny Oblazy. Na konci Kvačianskej doliny sa nachádza drevená tabuľa, ktorá vás navedie na modro označený chodník, smerujúci k Mlynom Oblazy.

Turistami vyhľadávané miesto sa nachádza pri sútoku Hutianky, Borovianky a Ráztočianky. Vodné mlyny - jeden sa volá po pôvodných majiteľoch Gejdošovský a druhý Brunčiakovský, okrem polohy v doline kaňonovitého charakteru, lákajú aj jedinečnou technológiou. Na dolnom mlyne pracuje vodné koleso. Vyrába elektrinu na svietenie a poháňa historickú rámovú pílu - gáter z roku 1890. Najväčšou atrakciou pre deti sú pasúce sa kozy, ktoré areál v lete obývajú.

V blízkosti mlyna je vysadený ovocný sad so starými odrodami jabloní a hrušiek. Jednou z nich je napríklad letná odroda hrušky Muškatelka turecká s nezameniteľnou ušľachtilou muškátovou chuťou. Do sadu pribudla aj stará, kedysi hojne rozšírená odroda Borovinka, pôvodom z Ruska, či obľúbená valašská odroda Jadernička moravská.

Kvačianskou dolinou viedla v minulosti dôležitá spojnica medzi Liptovom a Oravou. V okolitých obciach - Veľké a Malé Borové či Huty sa nachádzali jedny z najvyššie obrábaných polí na Slovensku. Časom úrady dolný mlyn zapečatili a vyššie položené sídla sa postupne vyľudňovali. Prechádzku Kvačianskou dolinou môžete ukončiť na Oblazoch a vrátiť sa späť tak, ako ste prišli, alebo môžete pokračovať do Prosieckej doliny.


Okruh Prosiecka a Kvačianska dolina


Náučný chodník so žltým značením začína v Prosieckej doline. V tomto smere uvidíte viac. Auto môžete zaparkovať v Kvačanoch, ale nechoďte hore Kvačianskou dolinou, ale prejdite pešo do Prosieka popod horu po žltej značke, trvá to približne hodinu. Okruh končí v Kvačanoch.


Tip na záver: Lákadlom a pridanou hodnotou Kvačianskej doliny je v jej vstupnej bráne v liptovskej obci Kvačany rodinný pivovar Brontvaiovcov spojený s reštauráciou. Pivo sa usilujú robiť výhradne zo slovenských a českých surovín. Cieľom nie je pocestných opíjať, ale ich u seba na chvíľu pristaviť, porozprávať sa a hľadať odpočinok počas posedenia pri dobrom pive.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png