top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

555 mnm

-

+421 44 16 186

.liptovská mara - výnimočná v lete aj v zime, obľúbená medzi turistami a s kopou aktivít. Také je Liptovské more, ktoré každoročne navštívia desaťtisíce turistov. Okrem kúpania v krásne čistej vode vás pri trávení voľného času nadchne vodné lyžovanie, potápanie, windsurfing, či jachting. K dispozícii je požičovňa vodných bicyklov a skútrov, člnov, nechýbajú ani vyhliadkové plavby loďou.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

celoročne

voľne prístupné 

liptovská mara

icon_hist_ZRÚCANINA.png
liptovská mara
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png




.sprievodca


na liptovskej mare sa nudiť nebudete


hlavným účelom priehrady je protipovodňová ochrana, slúži však aj na výrobu elektrickej energie. V horúcich letných dňoch je ideálnym oddychom pre návštevníkov. Ak sa vám nechce cestovať k moru, tak zbaľte stan a vydajte sa na Liptov. Pri Liptovskom Trnovci vzdialeného od Liptovského Mikuláša len približne 6 km sa nachádza medzinárodný autokemp, kde môžete stráviť letnú dovolenku. Kemp je zasadený do krásneho prírodného prostredia s výhľadom na hladinu, ale tiež okolité Chočské vrchy, Nízke a Vysoké Tatry.


môžete si požičať kanoe, loďky, surf alebo vodné bicykle. Neďaleko sa nachádza oficiálna pláž, v letnej sezóne aj s hliadkovanou vodnou záchranou službou. Keď už sa vám nebude chcieť zabávať vodnými športami môžete si zahrať volejbal, billiard, minigolf a tiež stolný tenis.


sú tu i široké možnosti rybolovu, taktiež tu môžete absolvovať vyhliadkovú plavbu loďou z prístavu v Liptovskom Trnovci. Počas hodinovej plavby spoznáte prekrásne zákutia vodného diela, ktoré postavili v roku 1975. Zoznámite sa aj s jeho rastlinstvom a živočíšstvom. V blízkosti nádrže sa nachádza archeologická lokalita Havránok - keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1. storočia pred Kristom a múzeum v prírode.


nezabúdame ani na milovníkov cyklistiky. Sadnite na bicykel napríklad v Liptovskom Mikuláši a pustite sa smerom na Liptovský Trnovec okolo Liptovskej Mary. Počas takmer štyridsiatich kilometroch prejdete dedinkami, uvidíte Nízke aj Vysoké Tatry. Urobiť si môžete zastávku pri jedinom kostolíku, ktorý priehrada nezatopila. Možnosti občerstvenia vám cestou ponúknu mnohé reštaurácie.


stavba liptovskej mary


vodná nádrž Liptovská Mara je najväčšia vodná nádrž na Slovensku. Jej celkový objem je viac ako 360 miliónov metrov kubických na zaplavenom území 27 kilometrov štvorcových. Viacúčelové vodné dielo je pomenované podľa zaniknutej obce. Ostal po nej len gotický kostol a budova fary. Všetky vzácne artefakty boli prenesené do liptovského skanzenu v Pribyline a osadené do kópie kostola. Ako spomienka na zatopenú oblasť ostal nad vodnou hladinou kostolík v lokalite zvanej Havránok. Ďalšou zaujímavosťou je aj drevený artikulárny kostol v dedinke Svätý kríž, ktorý tiež pochádza z jednej zaplavenej dediny Paludzi. Kostol pred zaplavením dediny celý rozobrali a znovu postavili vo Svätom kríži.


nádrž je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Pri výstavbe premiestnili 11 miliónov kubických metrov zeminy, okolo 300 tisíc kubických metrov kameňa a vyše 400 tisíc kubických metrov betónu a železobetónu. V nádrži žije 30 druhov rýb. Liptovská Mara sa stala významnou ornitologickou lokalitou, kde žije chochlačka vrkočatá, pomocník malý, potápač veľký, či žeriav popolavý. Hniezdi tu aj rybár riečny, ktorému tu pracovníci Správy Tatranského národného parku vytvorili špeciálny hniezdny ostrovček.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:22:50

bottom of page