top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

993 mnm

-

+421 44 16 186

.liptovský hrad - najvyššie položený hrad v strednej Európe leží v Chočských vrchoch na severe Slovenska vo výške 993 metrov. V minulosti patril viacerým majiteľom. Hovorí sa, že jeden z hradných pánov o osude hradu napokon rozhodol tak, že dal naslepo vystreliť delovú guľu a tam, kde dopadla, mali nájsť budúceho majiteľa. Delová guľa spadla v obci Sielnica a od tých čias sa Liptovský hrad zároveň nazýva aj Sielnickým hradom. Láka na krásne výhľady do okolia.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

celoročne

voľne prístupné 

liptovský hrad

icon_hist_ZRÚCANINA.png
liptovský hrad
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


trasa k hradu


k hradu sa najlepšie dostanete z obce Kalameny. Do obce sa prídete autobusom z Ružomberka alebo autom. Celá trasa vedie po chodníku označenom žltou turistickou značkou a začína sa pri kostole sv. Petra a Pavla. Pri kostole môžete zaparkovať auto. Chodník vás zavedie k žriedlu Záblatie s teplou minerálnou vodou. Po približne 1,5 hodine ste na mieste, len musíte zdolať ešte päť metrový rebrík a naskytne sa vám veľmi pekný výhľad na Liptovskú kotlinu či Veľký Choč. Späť pôjdete po žltej značke prudkým klesaním až prídete na lúku. Po prejdení lúky sa napojíte na lesnú cestu, (POZOR nie na tú cestu, ktorá je pred lúkou) ktorá vás dovedie na cestu v doline Kalamenianky. Táto cesta vás dovedie až späť k žrieblu Záblatie, tu si môžete dať teplý kúpeľ a pokračovať spať do Kalamien.


história


prvá písomná zmienka o hrade sa objavuje v roku 1262. Jeho úloha bola ochrana hranice krajiny. Na začiatku 14. storočia patril pravdepodobne Matúšovi Čákovi. V rokoch 1313–1337 zvolenskému kráľovskému županovi, magistrovi Dončovi. V roku 1474 hrad dobylo a zničilo až po základy vojsko kráľa Mateja Korvína. Hrad mal viacero majiteľov a do dnešného dňa sa zachovali len jeho ruiny.


archeologický výskum odkryl dispozičné riešenie hradu. Jadro hradu v 13. storočí tvorili stavby situované na najvyššej časti terénnej terasy. Bola to obytná veža, cisterna a malé nádvorie. Obranu hradu zabezpečovala mohutná štítová hradba a dve hradné brány, ktoré chránili objekt od prístupovej cesty. V 14.storočí doplnili hrad o ďalšiu vežu a palác. Pred vstupnú bránu umiestnili premostenie nad priekopou a vlčiu jamu. Dolný hrad vymedzili obranným múrom, ktorým nahradili pôvodnú palisádu. Tu stála veža, ktorá chránila hrad z východnej strany. Bola tu aj kováčska dielňa. Liptovský hrad svojím architektonickým a technickým riešením nemá na Slovensku obdoby. Podobné hrady sú známe z oblasti Porýnia, Dolného Rakúska a Štajerska.


kto sa o hrad stará?


okolie hradu pravidelne kosí Občianske združenie Castrum Liptov, ktoré sa od roku 2016 stará o zveľadenie tejto kultúrnej pamiatky. Opravili prístupový rebrík, obnovili drevený most a postavili prístrešok. Rovnako opravili aj niektoré múry v spodnej časti hradu. Obnoviť by chceli podlahu, ktorá sa na hrade zachovala. Plánujú i opravu cisterny na dažďovú vodu v hornom nádvorí.


povesť


pán Liptovského hradu pyšne hľadel na všetko čo mu patrí kam až oko dovidelo. No mal tvrdohlavu dcéru Marienu, ktorá sa zaľúbila do úhlavného nepriateľa jej otca - Beneša. Beneš sa už viackrát pokúšal dobyť Liptovský hrad no vždy neúspešne. No dobyl srdce Marieny. Keď raz vypukla vojna pán Liptovského hradu utekal na pomoc kráľovi. Beneš ostal a pokúsil sa dobyť hrad keď nebol hradný pán doma. Keď ho Mariena videla sama mu hradné brány otvorila. V hrade si spolu dobre nažívali až kým sa nevrátil domov hradný pán. Vypukol boj medzi hradným pánom a Benešom. Beneš vladárovou rukou zahynul. Keď to Mariena videla utiekla z hradu tajnou chodbou a už nikdy sa tam nevrátila. Zlomený vladár zo smútku, že prišiel o svoju dcéru rozdal celý majetok. Chcel sa zbaviť aj hradu a preto prikázal vystreliť delo a kam guľa dopadne budú novými majiteľmi. A tak sa hrad stal Sielnickým hradom.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:22:28

bottom of page