top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

588 mnm

lúčky

+421 44 4392 256

.thermal kalameny – toto nenápadné prírodné malé jazierko s vodou teplou 30-33 stupňov Celzia sa nachádza v tieni populárnejších kúpeľov Lúčky. Voda má sírny zápach. Vyviera z hĺbky 500 metrov a blahodarne pôsobí na pohybový aparát aj na ženské ochorenia. Prameň, ktorý preslávil maličkú obec Kalameny vyhľadávajú domáci aj zahraniční turisti. Je prístupný celoročne a zatiaľ bez poplatku. Pokiaľ máte radi cyklistiku či turistiku, naplánujte si cestu okolo tohto jazierka.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

celoročne

voľne prístupné 

thermal kalameny

icon_hist_ZRÚCANINA.png
thermal kalameny
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


k jazierku sa dostanete z Ružomberka autobusom alebo autom. Prídete do obce Kalameny a po žltej turistickej značke vedúcej dedinou sa dostanete až k jazierku. Do dedinky Kalameny sa dostanete aj z Bešeňovej. Úsek meria okolo šesť kilometrov smerom do Lúčok. Tesne pred Lúčkami odbočíte doprava smerom na Kalameny. Pokiaľ ste si zvolili ako dopravný prostriedok auto, zaparkujete ho na okraji príjazdovej cesty. Ak prídete bicyklom, môžete si ho odložiť v blízkosti jazierka a budete naň dobre vidieť.


pár tipov


jazierko je plytké a dno má pokryté oranžovými kamienkami. Je vhodné zobrať si sem špeciálnu obuv - vhodnú na kúpanie, pretože úsek za mostíkom je rozbahnený.


ideálne kúpanie v jazierku je práve keď je kopec snehu, alebo aspoň chladno. Nestretnete veľké množstvo turistov. Otužiť sa v snehu a potom do horúcej vody je proste super. Ak sa chcete vyhnúť náporu ľudí tiež odporúčame navštíviť jazierko v podvečerných hodinách.


z Kalamien vedú aj rôzne turistické trasy ako napríkad na Veľký Choč. Tak čo tak po náročnej turistike zvoliť ešte oddych vo vyhriatom jazierku.


voda má takmer rovnaké zloženie ako tá, čo vyviera v neďalekých kúpeľoch Lúčky. Ide o termálny vrt, ktorý robili kvôli Kúpeľom Lúčky. Je nasýtená vápnikom, horčíkom aj sírou. Na informačnej tabuli neďaleko jazierka sa dočítate, že celková mineralizácia kolíše od 3 do 2,5 gramu na liter a z geologického hľadiska ide o vodu z karbonáto-sulfatogénnou mineralizáciou.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:22:28

bottom of page