top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

638 mnm

-

+421 905 525 129

.prosiecka dolina - sa ukrýva v srdci Chočských vrchov. Je spojená so sv. Svoradom. Ten časť svojho života prežil na planine Svorad za Prosieckou dolinou. Je považovaná za najkrajšiu z dolín na Slovensku. Obľúbili si ju nielen turisti, ale aj filmári. Natáčali tu Sokoliara Tomáša či Perinbabu. Dolina má svoje čaro v každom ročnom období.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

celoročne

voľne prístupné 

prosiecka dolina

icon_hist_ZRÚCANINA.png
prosiecka dolina
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístupnosť


do obce Prosiek sa dostanete z Liptovského Mikuláša autobusom alebo autom. Pred vstupom do Prosieckej doliny sa nachádza platené parkovisko s dostatočnou kapacitou.


trasy


za najkrajšiu dolinu je považovaná najmä pre krasové útvary a pestrosť rastlín. Medzi najväčšie lákadlá patrí vodopád v závere doliny a rebríky vedúce po skalách v tiesňavách. Dolinou vedie modro značkovaný turistický a náučný chodník s informačnými tabuľami. Viac ako 3,5 km trasa sa začína v blízkosti podhorskej obce Prosiek a končí sa na horských lúkach Svoradu. Späť sa vrátite tou istou trasou.


ak ste nadšencom dlhšej turistiky tak na 6,5 hodiny tak si určite zvolte okružnú túru (Náučný chodník) spolu s Kvačianskou dolinou. Prosiek – Prosiecka dolina – planina Svorad – Veľké Borové – Borovianka – Oblazy  – Kvačianska dolina – Kvačany – Prosiecka dolina – Prosiek.


čo všetko uvidíte?


vstupnou bránou do doliny sú Vráta, ktoré do kameňa vymlela voda potoka Prosiečanka. Vráta sú charakteristické viacerými vývermi krasových vôd. Do tiesňavy vstúpite po drevenej lávke a spoločníka vám robí potôčik. Celou trasou vás sprevádzajú skalné steny, veže a kamenné útvary. Na rázcestí Vidová vás chodníček zavedie do dolinky k 15 metrovému vodopádu Červený piesok. Vodopád býva počas leta niekedy aj bez vody. Jeho krásu možno obdivovať najmä po silných dažďoch, alebo počas jarného topenia snehu. Najužšiu cestu pomedzi skalnatú roklinu prekonáte pomocou železných rebríkov a vychádzate na planinu Svorad. Cez trávnaté lúky sa možno dostať na Veľké Borové alebo si odbehnúť na veľké Jóbske prepadlisko. V ňom sa stráca všetka voda z okolia a vyviera až na začiatku Prosieckej doliny. Ak ste po ceste vyhladli, zavítajte do koliby pri vstupe do Borovianskej doliny. Bývalou asfaltovou cestou sa dá prejsť popri Ráztockom vodopáde až ku mlynom na Oblazoch. Tu sa vybláznia najmä deti na veľkej lúke, je tu potok s hrádzou a domáce zvieratá. Túra Kvačianskou dolinou je nenáročná. Trasa vyvrcholí pri návšteve rozhľadne, postavenej na skalnom brale s úchvatným výhľadom na okolité vrchy a dolinu. Ak nie ste viazaný autom do obce Kvačany je to odtiaľ už len kúsok. Ak máte auto zaparkované v Prosieku budete šliapať ešte približne hodinu popod horu ku parkovisku v Prosieku.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:22:28

bottom of page