top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

807 mnm

-

+421 908 640 061

.stanišovská jaskyňa - jediná celoročne otvorená jaskyňa na Liptove. Nachádza sa v Jánskej doline v Národnom parku Nízke Tatry. Stanišovská jaskyňa sa stala štvrtou turisticky sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Je zároveň najvýznamnejším zimoviskom netopierov v Jánskej doline. Jaskyne sú však tri: Malá, Veľká a Nová.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

10:00 - 16:00

celoročne

7,00 €

4,00 €

dospelí 

seniori, deti

stanišovská jaskyňa

icon_hist_ZRÚCANINA.png
stanišovská jaskyňa
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca

 

prístup


stanišovská jaskyňa sa nachádza pri obci Liptovský Ján, 2-3 km za obcou. Pohodlne sa sem dostanete autom a parkovisko sa nachádza blízko vstupu do jaskyne. Lístky si zakúpite v hotovosti v búdke priamo na parkovisku. Potom pôjdete už len 10 minút mierne do kopca a ste pri jaskyni.


prehliadka jaskyne


stanišovská jaskyňa je spojená s Malou Stanišovskou jaskyňou a Novou Stanišovskou jaskyňou. Vchod do Novej Stanišovskej jaskyne sa nachádza presne oproti na svahu. Stanišovká jaskyňa je pre verejnosť prístupná počas celého roka, a prehliadka trvá približne 45 až 60 minút. Jaskyňa je prístupná len v sprievode sprievodcov – jaskyniarov, návštevníkov oboznámia nielen s históriou jaskyne, ale aj množstvom podrobností a zaujímavostí z jaskyniarskeho života. Dokonalý zážitok stupňuje ak čelová lampa, ktorú návštevníci dostanú pred vstupom do jaskyne, pretože nie je osvetlená. Špeciálny odev ani obuv nie sú v tejto jaskyni potrebné.


prehliadka jaskyne vedie popri stenách, ktoré voda spolu s matkou prírodou vymodelovali do zaujímavých tvarov. V jaskyni v súčasnosti nenájdeme aktívny vodný tok. V závere jaskyne sa nachádza jazero vyčerpané jaskyniarmi v 80. rokoch 20. storočia. Veľká a Malá Stanišovská jaskyňa sa nachádzajú na svahu Smrekovice a neskôr objavená Nová Stanišovská presne na protiľahlom svahu. Malá Stanišovská jaskyňa je síce rovnako stará ako Veľká Stanišovská jaskyňa, neprikladajú jej rovnaký význam. Malá Stanišovská jaskyňa ale ukrýva mnoho veľkých prekvapení. Objavíme tu chvostoskoky, záhadné nápisy a dokonca aj šamanské obetné miesto. V jaskyni je niekoľkých malých jazierok so vzácnymi živočíchmi. Najväčšie jazero v jaskyni je dlhé asi 20 metrov, ale plytké. Dá s k nemu dostať iba cez strmú a úzku štrbinu v skale. Cez jaskyňu tiekol kedysi potok, ktorý vymodeloval chodby a vyzdobil skalné steny vlnkami. Na niektorých vlnkách sa nachádza biely povlak, ktorý mnohí nazývajú ako jaskynné prípadne horské mlieko. Verili, že má liečivé účinky, a používali ho na liečenie chorôb zvierat aj ľudí. Ide o hmotu vznikajúca kryštalizáciou uhličitanu vápenatého pôsobením rôznych mikroorganizmov, siníc a baktérií. V jaskyni sa nachádzajú aj kosti a zub medveďa a iných zvierat. Po roku 1945 sa rozbehol v Jánskej doline veľký speleologický prieskum. Podarilo sa objaviť niekoľko desiatok kilometrov podzemných chodieb. V súčasnosti je objavených len asi 42 km podzemných chodieb. Je veľká pravdepodobnosť, že tých neobjavených je ešte pomerne dosť.


zaujímavosť


v jaskyni sa nachádza aj Šamanské obetné miesto poskladané z konárov a prútia, omotaných pestrofarebnými tibetskými vlajkami. V obetnom prístrešku sa našli boli rôzne veci, od mongolských bankoviek cez storočnú obetnú lámaistickú misku, až po rôzne fľašky, knihy a zubná kefka. Neuveriteľné, ale našla sa tam aj autoznačka z Kosova. Tibetskí mnísi strávili v tejto jaskyni dlhých 40 rokov. Zamurovali ich tam a stravu im podávali cez malý otvor. Keď si šesť dní stravu nikto nezobral, vchod zbúrali, mnícha vyniesli, spálili a vyhlásili za svätého. Malú Stanišovskú jaskyňu ľudia využívali len ako prechodné útočisko alebo úkryt, pre zimu a takmer stopercentná vlhkosť nie je a ani nebola vhodná na dlhodobé bývanie.


stanišovská jaskyňa podľa jaskyniarov má najkrajšiu netradičnú ľadovú výzdobu. Ľadové cencúle sa vplyvom prúdenia vzduchu každý deň menia. Stanišovská jaskyňa je otvorená celoročne. Ľadová výzdoba trvá až do jari, kým sa neroztopí. 1.mája jaskyniari posledný kus ľadu pochovajú a tým sa pripravujú na letnú turistickú sezónu.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:21:50

bottom of page