lista s ornamentom.png

liptov - vlkolínec

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_STARS 5.0.png
.vlkolínec
.vlkolínec

press to zoom
.vlkolínec
.vlkolínec

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

720 mnm

-

+421 918 192 612

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.12.00.13
liptov - vlkolínec
.vlkolínec

.vlkolínec - pamiatková rezervácia ľudovej architektúry, jediný živý skanzen na Liptove zapísaný od roku 1993 v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Kto chce poznať históriu dolného Liptova, určite by mal navštíviť túto živú horskú osadu so 45 pôvodnými domami, ktorá je súčasťou Ružomberka.

.otváracie doby

09:00 - 17:00

celoročne

.poplatok za vstup

3,00 €

1,50 €

1,50 €


dospelí 

deti, študenti

zťp, seniori

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


prístup


rázovitá živa horská osada Vlkolínec, ktorá je súčasťou Ružomberka, je od neho po členitej ceste vzdialená približne 10 km. Do Vlkolínca sa dostanete jednoducho. Z Ružomberku zamierite na Donovaly a za časťou Biely Potok zabočíte doprava. Po úzkej a strmej ceste sledujete značenie až k parkovisku a pokladnici, ktoré sú pod dedinkou.


ak sa chcete prejsť môžete auto zaparkovať v Bielom Potoku (alebo ak ste prišli autobusom vystúpte na zastávke Biely Potok - pri moste) a môžete pokračovať po žltej značke až k skanzenu.


osada stále žije


do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO ju zapísali 11. decembra 1993 v kolumbijskom meste Cartagena. Od roku 1977 je Vlkolínec aj Pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry.


nájdete tu 45 pôvodných domov, ďalších desať je novších. Trvalo osadu obýva 19 ľudí v šiestich domoch, do ostatných prichádzajú chalupári najmä počas víkendov, a preto osada stále žije. Väčšinu pamiatkovo chránených objektov tvoria drevené usadlosti svahovitej dvojradovej zástavby okolo upraveného potoka na južnom úpätí vrchu Sidorovo. Pamiatková rezervácia sa nachádza v pohorí Veľká Fatra v nadmorskej výške 718 metrov.


prvá písomná zmienka o tejto osade je z roku 1376, vtedy sa považovala za ulicu mesta Ružomberok. Najväčší rozmach dosiahol Vlkolínec v 18. storočí, keď ho tvorilo až 70 domov a niekoľko hospodárskych budov.


technika stavby vlkolínskych dreveníc je zrubenie – kladenie otesaných kmeňov stromov vodorovne na seba, bez kostry zo zvislých stĺpov, pričom škáry utesňovali machom. Nerovnosti stien si domáci upravili hlinou a farebne líčili dva razy do roka, na jar a na jeseň. Svahovitý terén riešili vysokou kamennou podmurovkou.


dominantou osady je zachovalá drevená zvonica, studňa s hĺbkou 13 metrov, škola a kaplnka Panny Márie z roku 1875. Studňu a zvonicu vybudovali tradičnou technikou a pokryli šindľom ako všetky pôvodné strechy domov a hospodárskych stavieb. Šindeľ je drevená krytina vyrobená štiepaním mäkkého dreva, ktorá mala trvanlivosť asi 30 rokov. Studňa slúžila kedysi ako jediný zdroj pitnej vody. V súčasnosti má obec vodovod. Na zvonici zvonila zvonárka trikrát denne - ráno, na obed a večer. Zvonilo sa i vtedy, keď niekto zomrel. Zvonica tvorila hranicu vyšného a dolného konca vo Vlkolínci a delila Vlkolínčanov na Nižňanov a Vyšňanov.


v roku 2001 vyrazila Národná banka Slovenska pamätnú zlatú mincu v hodnote 5000 Sk s tematikou Svetové dedičstvo UNESCO - Vlkolínec, rezervácia ľudovej architektúry.


jedna z povestí hovorí, že názov obce Vlkolínec je odvodený od výskytu vlkov v tejto lokalite. Niektoré legendy zase hovoria, že Vlkolínčania chránili Ružomberok pred vlkmi a chytali ich do vlčích jám.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

17. novembra 2021, 17:49:44

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór