top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

720 mnm

vlkolínec

+421 918 192 612

.vlkolínec - pamiatková rezervácia ľudovej architektúry, jediný živý skanzen na Liptove zapísaný od roku 1993 v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Kto chce poznať históriu dolného Liptova, určite by mal navštíviť túto živú horskú osadu so 45 pôvodnými domami, ktorá je súčasťou Ružomberka.

.otváracie doby

.poplatok za vstup


09:00 - 17:00

celoročne

utorok - nedeľa

4,00 €

2,00 €

2,00 €


dospelí 

deti, študenti

zťp, seniori

vlkolínec

icon_hist_ZRÚCANINA.png
vlkolínec
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


rázovitá živa horská osada Vlkolínec, ktorá je súčasťou Ružomberka, je od neho po členitej ceste vzdialená približne 10 km. Do Vlkolínca sa dostanete jednoducho. Z Ružomberku zamierite na Donovaly a za časťou Biely Potok zabočíte doprava. Po úzkej a strmej ceste sledujete značenie až k parkovisku a pokladnici, ktoré sú pod dedinkou.


ak sa chcete prejsť môžete auto zaparkovať v Bielom Potoku (alebo ak ste prišli autobusom vystúpte na zastávke Biely Potok - pri moste) a môžete pokračovať po žltej značke až k skanzenu.


osada stále žije


do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO ju zapísali 11. decembra 1993 v kolumbijskom meste Cartagena. Od roku 1977 je Vlkolínec aj Pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry.


nájdete tu 45 pôvodných domov, ďalších desať je novších. Trvalo osadu obýva 19 ľudí v šiestich domoch, do ostatných prichádzajú chalupári najmä počas víkendov, a preto osada stále žije. Väčšinu pamiatkovo chránených objektov tvoria drevené usadlosti svahovitej dvojradovej zástavby okolo upraveného potoka na južnom úpätí vrchu Sidorovo. Pamiatková rezervácia sa nachádza v pohorí Veľká Fatra v nadmorskej výške 718 metrov.


prvá písomná zmienka o tejto osade je z roku 1376, vtedy sa považovala za ulicu mesta Ružomberok. Najväčší rozmach dosiahol Vlkolínec v 18. storočí, keď ho tvorilo až 70 domov a niekoľko hospodárskych budov.


technika stavby vlkolínskych dreveníc je zrubenie – kladenie otesaných kmeňov stromov vodorovne na seba, bez kostry zo zvislých stĺpov, pričom škáry utesňovali machom. Nerovnosti stien si domáci upravili hlinou a farebne líčili dva razy do roka, na jar a na jeseň. Svahovitý terén riešili vysokou kamennou podmurovkou.


dominantou osady je zachovalá drevená zvonica, studňa s hĺbkou 13 metrov, škola a kaplnka Panny Márie z roku 1875. Studňu a zvonicu vybudovali tradičnou technikou a pokryli šindľom ako všetky pôvodné strechy domov a hospodárskych stavieb. Šindeľ je drevená krytina vyrobená štiepaním mäkkého dreva, ktorá mala trvanlivosť asi 30 rokov. Studňa slúžila kedysi ako jediný zdroj pitnej vody. V súčasnosti má obec vodovod. Na zvonici zvonila zvonárka trikrát denne - ráno, na obed a večer. Zvonilo sa i vtedy, keď niekto zomrel. Zvonica tvorila hranicu vyšného a dolného konca vo Vlkolínci a delila Vlkolínčanov na Nižňanov a Vyšňanov.


v roku 2001 vyrazila Národná banka Slovenska pamätnú zlatú mincu v hodnote 5000 Sk s tematikou Svetové dedičstvo UNESCO - Vlkolínec, rezervácia ľudovej architektúry.


jedna z povestí hovorí, že názov obce Vlkolínec je odvodený od výskytu vlkov v tejto lokalite. Niektoré legendy zase hovoria, že Vlkolínčania chránili Ružomberok pred vlkmi a chytali ich do vlčích jám.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:22:28

bottom of page