lista s ornamentom.png

liptov - župný dom liptovský mikuláš

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.12.01.09

zupny-dom-liptovsky-mikulas

.župný dom liptovský mikuláš
.župný dom liptovský mikuláš

press to zoom
.župný dom liptovský mikuláš
.župný dom liptovský mikuláš

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

578 mnm

liptovský mikuláš

+421 44 552 2418

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.12.01.09
liptov - župný dom liptovský mikuláš
.župný dom liptovský mikuláš
.župný dom liptovský mikuláš


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.župný dom v liptovskom mikuláši - baroková budova bývalého sídla župy postavená ku koncu 18. storočia. Jej priečelie zdobí reliéf erbu Liptovskej stolice v ktorom je zobrazený smrek, vlk, havran a orol. Budova má priznaný štatút národnej kultúrnej pamiatky.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné

verejnosti neprístupné

.sprievodca


ako sa dá dostať k župnému domu?


budova Župného domu leží uprostred námestia Osloboditeľov v historickom centre mesta Liptovský Mikuláš. Jedná sa o najrozsiahlejšiu historickú budovu v meste. Pred Župným domom sa nachádza veľké priestranstvo na ktorom sa v minulosti  konávali „utorkové trhy“ a niekoľkokrát do roka jarmoky.


trochu z histórie


v minulosti bola budova sídlom župnej správy Liptovskej stolice, stoličného súdu aj väzenia, po druhej svetovej vojne bola budova sídlom okresného národného výboru a časť budovy bola využitá pre expozíciu Múzea slovenského krasu. V súčasnosti je sídlom Okresného úradu.


kaštieľ Vranovo stojí v Liptovskom Mikuláši, v jeho západnej mestskej časti Palúdzka, na ulici Vranovská pri rieke Demäňovka. Je to necelé 2 km od priehrady Liptovská Mara. V roku 1985 bola v parku pred kaštieľom nainštalovaná socha Juraja Jánošíka. V priestoroch Múzea Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov si môžete pozrieť presunutú expozíciu Jánošíkova mučiareň a súdna sieň.


jánošíkovo väzenie bolo umiestnené v Kaštieli Vranovo v Liptovskom Mikuláši, ktorý je teraz známy ako miesto, kde bol v zime roku 1713 väznený legendárny zbojnícky kapitán a ľudový hrdina Juraj Jánošík. Expozícia s jánošíkovskou tematikou s názvom "Jánošíkovské tradície v Liptove a na Slovensku" bola v kaštieli prístupná do roku 1997. Po reštitúciách sa presunula do priestorov Múzea Janka Kráľa a kaštieľ sa stal pre verejnosť uzatvorený.


lovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva umiestnené v bývalom jezuitskom kláštore. Ide o   jediné múzeum svojho druhu na Slovensku s expozíciami Kras a jaskyne Slovenska a Chránená príroda Slovenska. Návštevu múzea môžete ukončiť na rozhľadni múzea, pozrieť si panorámu okolitých hôr ale aj starobylé dominanty mesta.


evanjelický kostol s kapacitou 1700 miest na sedenie, ktorý patrí k najväčším evanjelickým kostolom na Slovensku.


synagóga postavená v roku 1846 je jedna z najväčších a najštýlovejších na Slovensku s bohato zdobeným secesným interiérom. Na západnej galérii synagógy je inštalovaná výstava o histórii židovskej komunity, ktorá vyše dvoch storočí spolutvorila dejiny mesta.


liptovské múzeum sídli v historických priestoroch budovy Čierneho orla. V expozícii poľovníctva a rybárstva na Liptove vás prevedie dejinami poľovníctva a rybárstva na Liptove od stredoveku až po súčasnosť.  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. januára 2022, 19:12:26

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór