lista s ornamentom.png

LIPTOV - ŽUPNÝ DOM LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.12.01.09
LIPTOV - ŽUPNÝ DOM LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ
Župný dom Liptovský Mikuláš Liptov

REGIÓN: ► LIPTOV a NÍZKE TATRY sever

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

578 mnm

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

+421 44 552 2418

icon_HOME.png

SK.12.01.09

ŽUPNÝ DOM LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Župný dom Liptovský Mikuláš Liptov
Župný dom Liptovský Mikuláš Liptov

Župný dom Liptovský Mikuláš Liptov
Župný dom Liptovský Mikuláš Liptov

1/1
icon_prir_HORY.png

ŽUPNÝ DOM LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - baroková budova bývalého sídla župy postavená ku koncu 18. storočia. Jej priečelie zdobí reliéf erbu Liptovskej stolice v ktorom je zobrazený smrek, vlk, havran a orol. Budova má priznaný štatút národnej kultúrnej pamiatky.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 10:28:21

OTVÁRACIE DOBY

neprístupné

Celoročne 

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Budova Župného domu leží uprostred námestia Osloboditeľov v historickom centre mesta Liptovský Mikuláš. Jedná sa o najrozsiahlejšiu historickú budovu v meste. Pred Župným domom sa nachádza veľké priestranstvo na ktorom sa v minulosti  konávali „utorkové trhy“ a niekoľkokrát do roka jarmoky.


Trochu z histórie


V minulosti bola budova sídlom župnej správy Liptovskej stolice, stoličného súdu aj väzenia, po druhej svetovej vojne bola budova sídlom okresného národného výboru a časť budovy bola využitá pre expozíciu Múzea slovenského krasu. V súčasnosti je sídlom Okresného úradu.


Kaštieľ Vranovo stojí v Liptovskom Mikuláši, v jeho západnej mestskej časti Palúdzka, na ulici Vranovská pri rieke Demäňovka. Je to necelé 2 km od priehrady Liptovská Mara. V roku 1985 bola v parku pred kaštieľom nainštalovaná socha Juraja Jánošíka. V priestoroch Múzea Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov si môžete pozrieť presunutú expozíciu Jánošíkova mučiareň a súdna sieň.


Jánošíkovo väzenie bolo umiestnené v Kaštieli Vranovo v Liptovskom Mikuláši, ktorý je teraz známy ako miesto, kde bol v zime roku 1713 väznený legendárny zbojnícky kapitán a ľudový hrdina Juraj Jánošík. Expozícia s jánošíkovskou tematikou s názvom "Jánošíkovské tradície v Liptove a na Slovensku" bola v kaštieli prístupná do roku 1997. Po reštitúciách sa presunula do priestorov Múzea Janka Kráľa a kaštieľ sa stal pre verejnosť uzatvorený.


Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva umiestnené v bývalom jezuitskom kláštore. Ide o   jediné múzeum svojho druhu na Slovensku s expozíciami Kras a jaskyne Slovenska a Chránená príroda Slovenska. Návštevu múzea môžete ukončiť na rozhľadni múzea, pozrieť si panorámu okolitých hôr ale aj starobylé dominanty mesta.


Evanjelický kostol s kapacitou 1700 miest na sedenie, ktorý patrí k najväčším evanjelickým kostolom na Slovensku.


Synagóga postavená v roku 1846 je jedna z najväčších a najštýlovejších na Slovensku s bohato zdobeným secesným interiérom. Na západnej galérii synagógy je inštalovaná výstava o histórii židovskej komunity, ktorá vyše dvoch storočí spolutvorila dejiny mesta.


Liptovské múzeum sídli v historických priestoroch budovy Čierneho orla. V expozícii poľovníctva a rybárstva na Liptove vás prevedie dejinami poľovníctva a rybárstva na Liptove od stredoveku až po súčasnosť.


Pár tipov pre turistov v oblasti Západných Tatier


Priehrada Liptovská Mara - obľúbené letovisko milovníkov vodných športov a raj rybárov. Pre tých ktorí chcú pocítiť liečivú silu minerálnych vôd, je v okolí niekoľko termálnych kúpalísk Tatralandia, Bešeňová alebo Lúčky.


Vlkolínec - je najzachovalejší a najkompletnejší celok pôvodných ľudových stavieb na Slovensku. Leží 35 km západne cestou cez Ružomberok. Ide o skanzen s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png