top of page
belské skaly

belské skaly

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

721 mnm

-

+421 41 569 3331

.belské skaly - v blízkom okolí Žiliny je mnoho pekných miest, ktoré oplývajú prírodnými krásami. Jedným z nich sú i Belianske, alebo ako hovoria domáci „Belské skaly“, ktoré sú vyhľadávanou lokalitou pre skalolezcov nad obcou Belá v Malej Fatre. Obľúbená skalolezecká lokalita sa nachádza v pohorí Malá Fatra, pri vstupe do Belskej doliny. Od roku je 2015 sprístupnená i bežným turistom. Pokiaľ sa v Malej Fatre rozhodnete pre jednoduchú túru, Belské skaly sú ideálna príležitosť na krátku prechádzku s výhľadom na Žilinu a okolie.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne 

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako sa dá na skaly dostať ?


v obci Belá odbočíte z hlavnej cesty smerom k hrebeňu Malej Fatry a Belianskou dolinou popri rovnomennom potoku prídete na koniec obce. Parkovanie je možné v Belej na konci dediny pri mieste otáčania sa autobusov, priamo pri turistickom rozcestníku v Belianskej doline.


cez Beliansky potok Vás prevedie drevená lávka. Odtiaľ ešte niekoľko stovák metrov a nastúpite na žltú značku smerom k Belským skalám. Krátkym, ale ostrým výstupom sa dostanete k Belským skalám, ktoré sa členia na viacero sektorov ako je „Volanie divočiny“, „Kút objaviteľov“, alebo „Strieborné platne“. Sú tvorené vápencami a dolomitmi, miestami tu možno badať krasové javy ako sú škrapy či menšie jaskynky. Strmé časti na najvyššej vyhliadke sú zabezpečené stupačkami i reťazami.


čo všetko môžete v okolí vidieť ?


oblasť Belských skál je prístupná z obce Belá. Lokalitou vedie upravený turistický chodník, ktorý Vás dovedie na tri zabezpečené vyhliadky s krásnymi výhľadmi do okolia, na Belskú dolinu, Žilinskú kotlinu a obec Belá. Tá najvyššia je najkrajšia a prídete k nej až po výstupe cez reťaze.


trasa trvá 1 až 1,5 hodiny. Výlet si môžete spestriť prechádzkou do Belianskej doliny a obdivovať vodopády a výhľady na pohorie Malej Fatry a vrchol Malý Kriváň. Dolina končí na severných svahoch Malého Kriváňa vo výške cca 1 000 m n. m. kde sa nachádza Národná prírodná rezervácia Prípor.


pár tipov pre turistov z okolia


pri návšteve Národného parku Malá Fatra si môžete vybrať spomedzi mnohých turistických trás. Na každej z nich si vychutnáte malofatranskú prírodu a neopakovateľné výhľady.


pohorie Malá Fatra sa nachádza v Žilinskom kraji a je ohraničené Strážovskými vrchmi, Oravskou Magurou a Veľkou Fatrou na juhu. Riekou Váh je delené na Lúčanskú a Krivánsku Malú Fatru.


od Strečna po Zázrivú sa tiahne hrebeň Krivánskej Malej Fatry. Po celej tejto hrebeňovke sa dá prejsť od západu na východ po červenej turistickej značke. Tvoria ju vrcholy Suchý, Malý Kriváň, Veľký Kriváň, Chleb, Poludňový Grúň, Stoh, Veľký a Malý Rozsutec. Na vrchol Suchý je možné sa vydať z obce Nezbudská Lúčka, zo Zázrivej sa zase dá dostať na Malý Rozsutec.


celá hrebeňovka Malej Fatry, do ktorej spadá aj Lúčavská časť, sa začína vrcholom Kľak pri obci Fačkov neďaleko Rajeckej Lesnej a pokračuje vrcholmi Hnilická Kýčera a Minčol. Z neho sa dá nadviazať na Krivánsku časť Malej Fatry.


za národný park bola Krivánska časť vyhlásená v roku 1988. Pri prechode turistickými trasami sa dá dostať k mnohým zaujímavým miestam. Na západe pri obci Nezbudská Lúčka sa na pravom brehu Váhu nachádza Starý hrad, na druhom brehu sa vyníma hrad Strečno. V Malej Fatre sa nachádza aj niekoľko vodopádov, mnohé sú vo Vrátnej doline. Najvyšším vodopádom v Malej Fatre je Šútovský vodopád s výškou 38 m. Cesta k nemu vedie z obce Šútovo, kde sa nachádza aj Šútovské jazero. Po modrej značke popri Šútovskom potoku smeruje cesta až k vodopádu a pokračuje k Mojžišovým prameňom, tie napájajú tento vodopád aj Šútovský potok.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. novembra 2022, 20:10:43

bottom of page