top of page
expozícia jánošíka a terchová

expozícia jánošíka a terchová

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

522 mnm

terchová

+421 918 187 679

.expozícia jánošíka a terchová  – expozíciu Považského múzea nájdete v budove Obecného úradu v Terchovej, ktorá je spätá so slovenským hrdinom, ovenčeným mnohými legendami Jurajom Jánošíkom. Pri jej návšteve sa dozviete nielen o dejinách obce, ale aj fakty zo života, zbojníčenia a popravy Jánošíka.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

jún - aug 

utorok - nedeľa

sep - máj

utorok - nedeľa09:00 - 16:30


09:00 - 15:00


5,00 €

2,50 €

2,50 €

12,50 €

dospelí 

študenti, seniori

deti 7-15r, zťp

rodinné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


stála expozícia, sprístupnená od roku 2008, je rozdelená do niekoľkých tematických celkov - História obce, Život Juraja Jánošíka a jánošíkovská tradícia, Z ľudovej kultúry obce. Návštevník sa dozvie nielen o dejinách obce Terchová, ktoré dokumentujú fotokópie dobových listín a fotografie, ale aj dôležité historické fakty zo života, zbojníčenia a popravy Juraja Jánošíka.


najvzácnejším exponátom je mohutná olejomaľba Ľudovíta Fullu z roku 1955, ktorá zobrazuje Jánošíka na koni ako nesmrteľného hrdinu bojujúceho za spravodlivosť obyčajného ľudu. Dominantami expozície sú repliky priečelia terchovskej drevenice, prístrešku na dojenie oviec, takzvanej strungy a verná replika terchovskej izby s mohutnou pecou, zariadenou dobovým nábytkom. Špecifický hudobný folklór obce, výročné zvyky alebo tradičné zamestnania a odev návštevníkom približuje bohatá kolekcia plastík, obrazov, malieb, hudobných nástrojov, salašníckeho riadu.


návštevníkom je k dispozícii lektorka, sprievodným programom je aj 20-minútový film o Jánošíkovi, ktorý ho predstavuje ako literárnu, divadelnú, filmovú postavu i ako historickú osobnosť.


pred budovou obecného úradu sa nachádza drevená socha Juraja Jánošíka. Autorom je ľudový rezbár Ján Palko zo Štiavnika v okrese Bytča. Lipovú sochu vytvoril podľa predstavy, ktorú mal ako chlapec. Vrkoče, vybíjaný opasok, vybíjaná valaška. Socha reprezentuje Terchovú a Jánošíka ako významnú osobnosť Terchovej.


juraj jánošík sa narodil v Terchovej v januári 1688 a do pamäti ľudu sa zapísal ako zbojnícky kapitán. Stelesňoval túžbu človeka po slobode a spravodlivosti a už za svojho života získal nesmiernu popularitu širokých ľudových vrstiev.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. novembra 2022, 20:12:19

bottom of page