lista s ornamentom.png

MALÁ FATRA - JÁNOŠÍKOVE DIERY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Jánošíkove Diery Malá Fatra
Jánošíkove Diery Malá Fatra

Jánošíkove Diery Malá Fatra
Jánošíkove Diery Malá Fatra

1/1
icon_STARS 5.0.png

JÁNOŠÍKOVE DIERY – sú jedným z najatraktívnejších turistických chodníkov v Malej Fatre. Jánošíkove diery, nazývané aj Diery sa skladajú z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Dolnými vedie Náučný turistický chodník a je vhodný aj pre deti. Nové a Horné diery sú skôr pre skúsenejších turistov. Pokiaľ sa rozhodnete ich navštíviť, odporúčame radšej cez týždeň, pretože počas víkendov sú často krát plné turistov.

REGIÓN: ► MALÁ FATRA a RAJECKÁ DOLINA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

567 mnm

-

+421 911 569 532

icon_HOME.png

SK.06.00.02

JÁNOŠÍKOVE DIERY

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_prir_HORY.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.06.00.02
MALÁ FATRA - JÁNOŠÍKOVE DIERY
Jánošíkove Diery Malá Fatra
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

28. mája 2021, 8:31:54

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

sprístupnené

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


Nachádzajú sa v Národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Tvorí ich sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Nádherne ich vyformoval Dierový potok, ktorý nimi preteká. Nachádza sa tu viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú vodopády Dierového potoka.


Malý okruh - Náučný chodník


Východiskovým bodom do Jánošíkových dier sú osady Štefanová a Biely Potok. V Dolných dierach je vybudovaný náučný chodník. Nachádzajú sa v nich dva vodopády, ktoré sú súčasťou vodopádov Dierového potoka. Turistiku začnite v časti Biely Potok za hotelom Diery po modrej značke, ktorou sa dostanete do Ostrvného s nádherným skalnatým kaňonom. Tu odbočíte na žltú značku, ktorá vás opäť krásnym údolím, po rebríkoch a lesom privedie až na salaš Podžiar, kde sa môžete po necelej hodine občerstviť v bufete v malej dreveničke pod stromami. Naspäť k hotelu sa vrátite Dolnými dierami. Tento okruh zvládnete i s malými deťmi a je vhodný i pre seniorov.


Veľký okruh


To najlepšie z Jánošíkových dier absolvuje menej turistov ako Náučný chodník Diery. Začínate rovnako, ako pri malom okruhu, a to až po salaš Podžiar. Potom po modrej značke smerujete do najkrajšej časti Jánošíkových dier - Horné diery. Rebríky i vodopády sú nielen vyššie, ale i omnoho krajšie. Údolím Horných dier sa dostanete až na rázcestie Pod Pálenicou. Okruh tu môžete ukončiť prechodom na zelenú značku smerujúcu na sedlo Vrchpodžiar. A odtiaľ zísť do Štefanove, alebo k hotelu Diery. Pokiaľ idete ďalej, prichádzate do údolia Tesnej rizne a odtiaľ až do sedla Medzirozsutce. Odtiaľ sa vraciate zeleným chodníkom s krásnymi výhľadmi až na Vrchpodžiar. Tu sa môžete opäť rozhodnúť či sa vrátite Dolnými dierami, ktoré ste cestou hore vynechali, do Bieleho Potoka k hotelu Diery alebo zbehnete do Štefanovej.


Veľký okruh s výstupom na Malý alebo Veľký Rozsutec


Pokiaľ máte pri turistike radi dobrodružstvo, vydajte sa na veľký okruh s výstupom na Malý, alebo Veľký Rozsutec. Východiskom je opäť časť za hotelom Diery a rovnako smerujete až po salaš Podžiar. Môžete sa rozhodnúť či si zvolíte po ceste Nové alebo Dolné diery, ktoré vás oboje dovedú na salaš Podžiar. Ďalej pokračujete Hornými dierami a nezabudnuteľnou scenériou s deviatimi vodopádmi, ktoré prekonávate po rebríkoch a ferratách. V sedle Medzirozsutce sa môžete rozhodnúť či pokoríte Malý alebo Veľký Rozsutec. Z Malého Rozsutca sa vrátite po zelenej trase, ktorá vedie cez horskú osadu Podrozsutcom až priamo do Bieleho Potoka k hotelu Diery. Tu môžete vynikajúcu miestnu kuchyňu. Z Veľkého Rozsutca pri zostupe máte dve možnosti: buď sa vrátite tou istou cestou do sedla Medzirozsutce a potom dole, ako pri veľkom okruhu alebo zbehnete cez Medziholie a Šlahorku priamo do Štefanovej.

Nezabudnite, že úsek v smere Ostrvné – Podžiar po žltej trase je kvôli bezpečnosti a pohodliu odporúčaný, ako jednosmerný a Veľký Rozsutec v úseku sedlo Medzirozsutce - Veľký Rozsutec - sedlo Medziholie je z dôvodu ochrany prírody v období od 1.3. do 15.6. zatvorený.

Jánošikove diery priťahujú nielen turistov, ale aj filmárov. Nakrúcali sa tu napríklad scény filmu Rozhovor s nepriateľom. Bolo však 15 stupňov pod nulou a sneh siahal po kolená.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png