top of page
jánošíkove diery

jánošíkove diery

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

567 mnm

-

+421 911 569 532

.jánošíkove diery – sú jedným z najatraktívnejších turistických chodníkov v Malej Fatre. Jánošíkove diery, nazývané aj Diery sa skladajú z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Dolnými vedie Náučný turistický chodník a je vhodný aj pre deti. Nové a Horné diery sú skôr pre skúsenejších turistov. Pokiaľ sa rozhodnete ich navštíviť, odporúčame radšej cez týždeň, pretože počas víkendov sú často krát plné turistov.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne 

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


nachádzajú sa v Národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Tvorí ich sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Nádherne ich vyformoval Dierový potok, ktorý nimi preteká. Nachádza sa tu viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú vodopády Dierového potoka.


malý okruh - náučný chodník


východiskovým bodom do Jánošíkových dier sú osady Štefanová a Biely Potok. V Dolných dierach je vybudovaný náučný chodník. Nachádzajú sa v nich dva vodopády, ktoré sú súčasťou vodopádov Dierového potoka. Turistiku začnite v časti Biely Potok za hotelom Diery po modrej značke, ktorou sa dostanete do Ostrvného s nádherným skalnatým kaňonom. Tu odbočíte na žltú značku, ktorá vás opäť krásnym údolím, po rebríkoch a lesom privedie až na salaš Podžiar, kde sa môžete po necelej hodine občerstviť v bufete v malej dreveničke pod stromami. Naspäť k hotelu sa vrátite Dolnými dierami. Tento okruh zvládnete i s malými deťmi a je vhodný i pre seniorov.


veľký okruh


to najlepšie z Jánošíkových dier absolvuje menej turistov ako Náučný chodník Diery. Začínate rovnako, ako pri malom okruhu, a to až po salaš Podžiar. Potom po modrej značke smerujete do najkrajšej časti Jánošíkových dier - Horné diery. Rebríky i vodopády sú nielen vyššie, ale i omnoho krajšie. Údolím Horných dier sa dostanete až na rázcestie Pod Pálenicou. Okruh tu môžete ukončiť prechodom na zelenú značku smerujúcu na sedlo Vrchpodžiar. A odtiaľ zísť do Štefanove, alebo k hotelu Diery. Pokiaľ idete ďalej, prichádzate do údolia Tesnej rizne a odtiaľ až do sedla Medzirozsutce. Odtiaľ sa vraciate zeleným chodníkom s krásnymi výhľadmi až na Vrchpodžiar. Tu sa môžete opäť rozhodnúť či sa vrátite Dolnými dierami, ktoré ste cestou hore vynechali, do Bieleho Potoka k hotelu Diery alebo zbehnete do Štefanovej.


veľký okruh s výstupom na malý alebo veľký rozsutec


pokiaľ máte pri turistike radi dobrodružstvo, vydajte sa na veľký okruh s výstupom na Malý, alebo Veľký Rozsutec. Východiskom je opäť časť za hotelom Diery a rovnako smerujete až po salaš Podžiar. Môžete sa rozhodnúť či si zvolíte po ceste Nové alebo Dolné diery, ktoré vás oboje dovedú na salaš Podžiar. Ďalej pokračujete Hornými dierami a nezabudnuteľnou scenériou s deviatimi vodopádmi, ktoré prekonávate po rebríkoch a ferratách. V sedle Medzirozsutce sa môžete rozhodnúť či pokoríte Malý alebo Veľký Rozsutec. Z Malého Rozsutca sa vrátite po zelenej trase, ktorá vedie cez horskú osadu Podrozsutcom až priamo do Bieleho Potoka k hotelu Diery. Tu môžete vynikajúcu miestnu kuchyňu. Z Veľkého Rozsutca pri zostupe máte dve možnosti: buď sa vrátite tou istou cestou do sedla Medzirozsutce a potom dole, ako pri veľkom okruhu alebo zbehnete cez Medziholie a Šlahorku priamo do Štefanovej.


nezabudnite, že úsek v smere Ostrvné – Podžiar po žltej trase je kvôli bezpečnosti a pohodliu odporúčaný, ako jednosmerný a Veľký Rozsutec v úseku sedlo Medzirozsutce - Veľký Rozsutec - sedlo Medziholie je z dôvodu ochrany prírody v období od 1.3. do 15.6. zatvorený.


jánošikove diery priťahujú nielen turistov, ale aj filmárov. Nakrúcali sa tu napríklad scény filmu Rozhovor s nepriateľom. Bolo však 15 stupňov pod nulou a sneh siahal po kolená.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. novembra 2022, 20:10:12

bottom of page