top of page
kaštieľ krasňany

kaštieľ krasňany

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

388 mnm

-

+421 911 310 658

.kaštieľ krasňany – sa nachádza v obci Krasňany, ktorá je od Žiliny vzdialená približne 10 kilometrov. Nájdete ho na okraji parku v centre obce na ceste zo Žiliny do Terchovej. Zaujme vás nielen veľká záhrada, ale aj kaplnka zasvätená patrónke obce a nádherný strop divadelnej sály.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne 

na objednávku

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


z archívnych prameňov sa dozvedáme, že v roku 1561 šľachtická rodina Pongráczovcov prestavala svoju starú neskorogotickú kúriu na rodové sídlo, renesančný kaštieľ. Vchádzalo sa do neho cez padací most, ktorého pozostatky sú dodnes zachované na pôvodnom vstupnom portáli. Okolo kaštieľa bola vodná priekopa. Pôdorys je do tvaru písmena U, pričom na nároží sú dve štvorcové veže. V miestnostiach sa nachádzajú krížové alebo valené klenby s lunetami.


v prvej polovici 17. storočia kaštieľ rodina upravovala, pretože v roku 1654 ho zasiahol požiar. Zároveň začali s výstavbou nového kaštieľa s ústredným nádvorím. Pôdorys novšieho kaštieľa bol do písmena L a nárožia mal vybavené tromi vežami. Oba boli prepojené jedným krídlom.


celý kaštieľ v súčasnosti pozostáva z dvoch neskororenesančných objektov prepojených spojovacím krídlom. Od konca 19. storočia sa tu realizovala generálna obnova s prístavbou kaplnky. Do druhej svetovej vojny kaštieľ vlastnili Pongráczovci. Majetkom štátu sa stal po znárodnení. V roku 1963 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Posledná komplexná obnova sa uskutočnila v rokoch 1967 – 1980, kedy bol objekt staticky zabezpečený, ale z autentických detailov, omietkových vrstiev a maľby došlo k nenávratným škodám. Do roku 1999 v ňom sídlilo Považské múzeum. Dnes je Krasňanský kaštieľ v súkromnom vlastníctve.


majiteľ s modrou krvou zrekonštruoval vnútro kaštieľa, vytvoril divadelnú sálu, knižnicu, zrekonštruoval aj kaplnku, ktorú vysvätili. V divadelnej sále sú na strope ručne maľované obrazy slovenských hradov a kaštieľov, ktoré maľovali žiaci strednej umeleckej školy. V strede sály je umiestnená pôvodná podobizeň kaštieľa z roku 1861. Na chodbách sa nachádza 176 drevených historických truhlíc.


kaplnka kaštieľa je zasvätená patrónke obce, svätej Monike. Pôvodne túto kaplnku pristavili ku kaštieľu od severnej strany v 18. storočí a zasvätili Ježišovej matke, Márii. Pongráczovci umiestnili do interiéru drevorezbu oltára, ktorého časť s menom autora sa nachádza v Považskom múzeu. Steny zdobili nástenné maľby. Po ľavej strane od vchodu sa nachádzali výjavy narodenia Krista Pána. Súčasný majiteľ pri rekonštrukcii zachoval pôvodné prvky a umiestnil tu starožitnú olejomaľbu Ježiša v jasliach. Na oltári je maľba Panny Márie, ktorej bola kaplnka v 18. storočí zasvätená.

V záhrade sa nachádza päť fontán. Majiteľ zachoval aj sochy zo 16. a 17. storočia. Rozloha záhrady je 27 tisíc metrov štvorcových.


kaštieľ je opradený mnohými povesťami a príhodami. Majiteľkou, podľa legendy, prapôvodného dreveného zámočku, na ktorého základoch stojí súčasný objekt, bola v 15. storočí kráľovná Barbora z rodu Czelyjských. Hovorí sa, že v areáli kaštieľa je zakopaný zlatý koč. Rovnako sa spomínajú lúpežní rytieri, ktorí lúpili na ceste okolo Váhu a celý svoj lup brali do Krasňan. Jedným z lupov bol aj tento zlatý koč. Rovnako sa traduje, že odtiaľto až pod hrad Strečno je prekopaná tajná chodba.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. novembra 2022, 20:10:04

bottom of page