top of page
malý rozsutec

malý rozsutec

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1 343 mnm

-

+421 908 331 449

.malý rozsutec - je vrch na Slovensku, nachádzajúci sa vo východnej časti pohoria Malá Fatra, v masíve Krivánskej Malej Fatry. Svojimi strmými vápencovými stenami tvorí dominantu nad údolím Bieleho potoka, ktoré prevyšuje o takmer 750 metrov. Z jeho vrcholu je nádherný výhľad na susedný vyšší Veľký Rozsutec považovaný za jeden z najkrajších kopcov na Slovensku. Obidva vrcholy sú súčasťou národnej prírodnej rezervácie Rozsutec, ktorá je časťou Národného parku Malá Fatra.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne 

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako sa dá na malý rozsutec dostať ?


východiskovým bodom výstupu na Malý Rozsutec môže byť Biely Potok, časť obce Terchová, alebo osada Štefanová. Tak isto je možnosť vystúpiť aj zo Zázrivskej strany. Najzaujímavejší a najčastejšie používaný je výstup na Malý Rozsutec z Bieleho Potoka. Začína na parkovisku pri hoteli Diery, v ktorom si môžete pochutnať na vynikajúcej slovenskej kuchyni a ktorý slúži ako východiskový bod na túru na Veľký aj Malý Rozsutec. Od hotela pokračujete po modrej turistickej značke. Výstup je stredne náročný, prechádza v oblasti Jánošíkových dier cez ústavu troch kaňonov Dolné diery, Horné diery a Tesná rizňa, vedie cez železné lávky, treba zdolať aj rebríky a pár miest istených pomocnými reťazami.


jeho trasa meria okolo 11 km. Túto celkom náročnú trasu však dokážu zvládnuť i väčšie deti a zdatnejší seniori. Vychutnajú si po trase svet roklín, vodopádov, kaskád, lávok a rebríkov.


výstup na Malý Rozsutec Vám odhalí krásy Jánošíkových Dier, krásnu prírodu Malej Fatry a k tomu nezabudnuteľný zážitok z výstupu na vrchol.


pár tipov pre turistov z okolia.


pri návšteve Národného parku Malá Fatra si môžete vybrať spomedzi mnohých turistických trás. Na každej z nich si vychutnáte malofatranskú prírodu a neopakovateľné výhľady. Pohorie Malá Fatra sa nachádza v Žilinskom kraji a je ohraničené Strážovskými vrchmi, Oravskou Magurou a Veľkou Fatrou na juhu. Riekou Váh je delené na Lúčanskú a Krivánsku Malú Fatru. Od Strečna po Zázrivú sa tiahne hrebeň Krivánskej Malej Fatry. Po celej tejto hrebeňovke sa dá prejsť od západu na východ po červenej turistickej značke. Tvoria ju vrcholy Suchý, Malý Kriváň, Veľký Kriváň, Chleb, Poludňový Grúň, Stoh, Veľký a Malý Rozsutec. Na vrchol Suchý je možné sa vydať z obce Nezbudská Lúčka, zo Zázrivej sa zase dá dostať na Malý Rozsutec.


celá hrebeňovka Malej Fatry, do ktorej spadá aj Lúčavská časť, sa začína vrcholom Kľak pri obci Fačkov neďaleko Rajeckej Lesnej a pokračuje vrcholmi Hnilická Kýčera a Minčol. Z neho sa dá nadviazať na Krivánsku časť Malej Fatry.


za národný park bola Krivánska časť vyhlásená v roku 1988. Pri prechode turistickými trasami sa dá dostať k mnohým zaujímavým miestam. Na západe pri obci Nezbudská Lúčka sa na pravom brehu Váhu nachádza Starý hrad, na druhom brehu sa vyníma hrad Strečno. V Malej Fatre sa nachádza aj niekoľko vodopádov, mnohé sú vo Vrátnej doline. Najvyšším vodopádom v Malej Fatre je Šútovský vodopád s výškou 38 m. Cesta k nemu vedie z obce Šútovo, kde sa nachádza aj Šútovské jazero. Po modrej značke popri Šútovskom potoku smeruje cesta až k vodopádu a pokračuje k Mojžišovým prameňom, tie napájajú tento vodopád aj Šútovský potok.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. novembra 2022, 20:10:34

bottom of page