lista s ornamentom.png

MALÁ FATRA - MÚZEUM DOPRAVY RAJECKÉ TEPLICE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Múzeum dopravy Rajecké Teplice Malá Fatra
Múzeum dopravy Rajecké Teplice Malá Fatra

Múzeum dopravy Rajecké Teplice Malá Fatra
Múzeum dopravy Rajecké Teplice Malá Fatra

1/1
icon_STARS 5.0.png

MÚZEUM DOPRAVY RAJECKÉ TEPLICE – Prechádzka dejinami dopravy od praveku až po súčasnosť. V múzeu si prídu na svoje najmä milovníci dopravy a jej histórie. Deti sa môžu zahrať s historickým modelovým koľajiskom. Túto zaujímavú turistickú atrakciu nájdete v budove železničnej zastávky v Rajeckých Tepliciach. Je to vysunutá expozícia Považského múzea v Žiline. Spoznajte praveké, stredoveké a novoveké cesty, tradičné pltníctvo či novoveké parníky. Taktiež sa dozviete niečo o vývoji železničnej techniky, rušňov, vozňov a automobilov v 20. storočí.

REGIÓN: ► MALÁ FATRA a RAJECKÁ DOLINA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

416 mnm

RAJECKÁ DOLINA

+421 905 602 582

icon_HOME.png

SK.06.04.06

MÚZEUM DOPRAVY RAJECKÉ TEPLICE

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_prir_HORY.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.06.04.06
MALÁ FATRA - MÚZEUM DOPRAVY RAJECKÉ TEPLICE
Múzeum dopravy Rajecké Teplice Malá Fatra
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. mája 2021, 9:43:03

OTVÁRACIE DOBY

Utorok - Nedeľa

Posledný vstup  

09:30 - 16:30

16:00

POPLATOK ZA VSTUP

4,00 €

2,00 €

2,00 €

12,00 €

dospelí

študenti, seniori

deti 7-15r, ZŤP

rodinné

SPRIEVODCA 


Myšlienka vybudovať múzeum dopravy v budove železničnej zastávky v Rajeckých Tepliciach vznikla v roku 2009, počas 110. výročia trate Žilina – Rajec. Zrealizovaná však bola až v roku 2014. Budova sa niekoľko rokov nepoužívala, ale bola zrekonštruovaná a vytvárala tak ideálne miesto pre inštaláciu dopravných exponátov. Vďaka Ministerstvu kultúry Slovenskej republiky a sponzorským darom sa podarilo v roku 2013 získať zdroje na prispôsobenie priestorov múzeu a na nákup výstavného mobiliáru.

Múzeum je unikátne najmä celostným pohľadom na dejiny dopravy. Nie je zamerané len na prezentáciu dopravnej techniky, ale pri návšteve sa dozviete veľa aj o prvých cestách či pltníctve.

Väčšina exponátov pochádza zo zbierky Považského múzea v Žiline. Motocykle im zapožičajú nadšenci z Arielklubu Slovensko, iné exponáty sú zas od súkromných zberateľov. Nie všetky sú však vhodné hneď na vystavenie, vyžadujú si isté opravy a reštaurovanie.


Expozície


Prvá časť expozície je tvorená prechádzkou dejinami dopravy od najstarších čias až po koniec 20. storočia. Doplnená je o exponáty a obrazové materiály z rôznych častí Slovenska. Nájdete tu napríklad vozíky z praveku, modely rušňov a vozňov, plakety z otvorenia prvých diaľnic na Slovensku a rôzne iné unikáty.

V druhej časti je nainštalovaná ukážka časti železničnej stanice. Vystavené sú tu trojrozmerné exponáty v pracovni výpravcu a predajcu cestovných lístkov. Pred staničnou budovou môžete obdivovať historické motocykle a za ňou zas koľajisko s traťmajstrovskou drezinou zo začiatku 20. storočia.

Tretia časť pozostáva z modelu koľajiska žilinského železničného uzla z roku 1920.

Múzeu sa podarilo získať napríklad i historický bicykel tzv. kostitras z roku 1883 alebo školský model, na ktorom sa žiaci učili princíp fungovania parného stroja, aký poháňal parné rušne. Jedinečných exponátov je v múzeu dopravy viac, napríklad časti elektropneumatického zabezpečovacieho zariadenia zo stanice Krompachy, ktoré sa v minulosti používalo na Košicko-bohumínskej železnici, unikátna zbierka fotografií z Košicko-bohumínskej železnice či drevené a kovové modely rušňov a vozňov.

Expozícia sa neustále rozširuje a plocha v budove železničnej zastávky v Rajeckých tepliciach je menšia ako by múzeum reálne potrebovalo. Po otvorení múzea sa neustále ozývajú vlastníci dopravných exponátov, ktoré majú doma a radi by ich vystavili. Niektoré exponáty sú príliš veľké a preto sa do budúcnosti plánuje presťahovať múzeum do väčších priestorov. Ak by sa to podarilo, expozícia by sa pravdepodobne upravila i tematicky.

Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach aj vďaka Považskému múzeu v Žiline získalo 3. miesto v súťaži Múzeum roka 2014.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png