top of page
múzeum dopravy rajecké teplice

múzeum dopravy rajecké teplice

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

416 mnm

rajecká dolina

+421 905 602 582

.múzeum dopravy rajecké teplice  – Prechádzka dejinami dopravy od praveku až po súčasnosť. V múzeu si prídu na svoje najmä milovníci dopravy a jej histórie. Deti sa môžu zahrať s historickým modelovým koľajiskom. Túto zaujímavú turistickú atrakciu nájdete v budove železničnej zastávky v Rajeckých Tepliciach. Je to vysunutá expozícia Považského múzea v Žiline. Spoznajte praveké, stredoveké a novoveké cesty, tradičné pltníctvo či novoveké parníky. Taktiež sa dozviete niečo o vývoji železničnej techniky, rušňov, vozňov a automobilov v 20. storočí.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

utorok - nedeľa

posledný vstup  

09:30 - 16:30

16:00

5,00 €

2,50 €

2,50 €

12,50 €

dospelí

študenti, seniori

deti 7-15r, zťp

rodinné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


myšlienka vybudovať múzeum dopravy v budove železničnej zastávky v Rajeckých Tepliciach vznikla v roku 2009, počas 110. výročia trate Žilina – Rajec. Zrealizovaná však bola až v roku 2014. Budova sa niekoľko rokov nepoužívala, ale bola zrekonštruovaná a vytvárala tak ideálne miesto pre inštaláciu dopravných exponátov. Vďaka Ministerstvu kultúry Slovenskej republiky a sponzorským darom sa podarilo v roku 2013 získať zdroje na prispôsobenie priestorov múzeu a na nákup výstavného mobiliáru.


múzeum je unikátne najmä celostným pohľadom na dejiny dopravy. Nie je zamerané len na prezentáciu dopravnej techniky, ale pri návšteve sa dozviete veľa aj o prvých cestách či pltníctve.


väčšina exponátov pochádza zo zbierky Považského múzea v Žiline. Motocykle im zapožičajú nadšenci z Arielklubu Slovensko, iné exponáty sú zas od súkromných zberateľov. Nie všetky sú však vhodné hneď na vystavenie, vyžadujú si isté opravy a reštaurovanie.


expozície


prvá časť expozície je tvorená prechádzkou dejinami dopravy od najstarších čias až po koniec 20. storočia. Doplnená je o exponáty a obrazové materiály z rôznych častí Slovenska. Nájdete tu napríklad vozíky z praveku, modely rušňov a vozňov, plakety z otvorenia prvých diaľnic na Slovensku a rôzne iné unikáty.


v druhej časti je nainštalovaná ukážka časti železničnej stanice. Vystavené sú tu trojrozmerné exponáty v pracovni výpravcu a predajcu cestovných lístkov. Pred staničnou budovou môžete obdivovať historické motocykle a za ňou zas koľajisko s traťmajstrovskou drezinou zo začiatku 20. storočia.


tretia časť pozostáva z modelu koľajiska žilinského železničného uzla z roku 1920.


múzeu sa podarilo získať napríklad i historický bicykel tzv. kostitras z roku 1883 alebo školský model, na ktorom sa žiaci učili princíp fungovania parného stroja, aký poháňal parné rušne. Jedinečných exponátov je v múzeu dopravy viac, napríklad časti elektropneumatického zabezpečovacieho zariadenia zo stanice Krompachy, ktoré sa v minulosti používalo na Košicko-bohumínskej železnici, unikátna zbierka fotografií z Košicko-bohumínskej železnice či drevené a kovové modely rušňov a vozňov.


expozícia sa neustále rozširuje a plocha v budove železničnej zastávky v Rajeckých tepliciach je menšia ako by múzeum reálne potrebovalo. Po otvorení múzea sa neustále ozývajú vlastníci dopravných exponátov, ktoré majú doma a radi by ich vystavili. Niektoré exponáty sú príliš veľké a preto sa do budúcnosti plánuje presťahovať múzeum do väčších priestorov. Ak by sa to podarilo, expozícia by sa pravdepodobne upravila i tematicky.


múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach aj vďaka Považskému múzeu v Žiline získalo 3. miesto v súťaži Múzeum roka 2014.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. novembra 2022, 20:14:44

bottom of page