top of page
rodisko juraja jánošíka terchová

rodisko juraja jánošíka terchová

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

740 mnm

terchová

+421 903 793 100

.rodisko juraja jánošíka terchová  – tak ako majú Angličania Robina Hooda, Brazílčania Lampaia či Česi Sladkého Kozinu, Slováci Juraja Jánošíka. V roku 2018 uplynulo 330 rokov, odkedy vo varínskom kostole pokrstil miestny farár Michal Smutko tohto národného hrdinu. Dodnes je v kostole táto krstiteľnica. Jánošíkovská tématika je poznávacím znamením Terchovej. Jánošík je v erbe obce, v názve ulíc či rôznych organizácií, ktoré v Terchovej pôsobia. Dokonca v jeho rodnej osade má pamätnú tabuľu, ktorá je súčasťou chodníka Jánošíkovým chotárom.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne 

sobota - nedeľa


10:00 - 16:00

9,00 €

4,00 €

3,00 €

3,00 €

1,00 €

rodinná

dospelí

dieťa

senior

ZŤP

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


juraj jánošík sa narodil v osade U Jánošov 25.januára 1688. Podľa krstnej matriky sa Juraj narodil rodičom Martinovi Jánošíkovi a Anne, rodenej Cesnekovej. Krstnými rodičmi boli Jakub Merjad a Barbara Krištofíková z Terchovej. V tejto osade je osadená priamo na mieste narodenia legendárneho zbojníka bronzová pamätná tabuľa, ktorá je súčasťou chodníka Jánošíkovým chotárom. Keď budete týmto chotárom prechádzať, môžete sa tu zastaviť a odfotiť sa pri nej. Rovnako meno Jánošík nie je ani dnes v Terchovej neobvyklé.


ako sa dostať k osade u jánošov?


ak prichádzate zo Žiliny, v Terchovej pri Lidli odbočíte doľava. Ďalej pokračujete cez celú dedinu až do časti Šípková. Keď budete mať pocit, že ste už úplne na konci verte, že cesta ešte pokračuje. Asfaltová cesta vedie až k samotnej osade kde sa narodil Juraj Jánošík. Táto cesta má prudké stúpanie, ale nakoniec keď prídete k samotnej osade ohúri vás nádherný výhľad na celú Terchovskú dolinu. Zaparkovať môžete pri ceste blízko osady a odtiaľ je to už len pár metrov.


ak sa vyberiete na túru Jánošíkovým chotárom pripravte sa na celodenný výlet, pribaľte si niečo pod zub do cesty a môžete vyraziť. Trasa je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Náučným chodníkom po zelenej značke sa dozviete mnoho o Terchovej, prírode a folkóre. Náučný chodník začína aj končí v Terchovej. Trasa je situovaná po severnej strane obce cez terchovské kopanice, okolo doliny Struháreň. Chodník je vhodný aj pre cykloturistiku a zimnú turistiku.


juraj jánošík


jánošík sa ako 23-ročný stal kapitánom zbojníckej družiny, ktorá zbíjala na severozápadnom Slovensku. Prvýkrát bol chytený 1712 v Klenovci a uväznený v Hrachovskej pevnosti, podplatení strážcovia mu však umožnili útek. Začiatkom roku 1713 Jánošíka znovu chytili a uväznili v Liptovskom Mikuláši. Stoličný súd ho odsúdil na smrť obesením na hák, hoci sa ani po mučení nepriznal, že by niekoho zabil. Zbojníckeho kapitána popravili 18. marca 1713 v Liptovskom Mikuláši.


keď prechádzate Terchovou, určite vám neunikne pohľad na sochu Juraja Jánošíka. Je umiestnená na Vŕškoch, pri ceste smerujúcej do Vrátnej. Autorom je akademický sochár Ján Kulich. Socha je vysoká 7,5 metra a je vyrobená z oceľového plechu.


postava Juraja Jánošíka sa stala ústrednou osobnosťou ľudovej tradície a inšpirovala mnohých umelcov. Legenda o zbojníckom hrdinovi Jánošíkovi, ktorý bohatým bral a chudobným dával je stále vďačným námetom rôznych umeleckých spracovaní. Verzia filmu s Paľom Bielikom v hlavnej úlohe bola najznámejšou a medzinárodne najúspešnejšou. Film videlo do roku 1980 vyše 100 miliónov ľudí na štyroch kontinentoch. Jánošikovskú legendu vystihuje aj dlhometrážny animovaný film Zbojník Jurko. Nakrútil ho Viktor Kubala, ktorý v Terchovej vyrastal a keď robil svojho zbojníka Jurka, bol v Terchovej, ako sám vravel, každý druhý týždeň, aby každá skica, každý náčrt, každá sekvencia mala rýdzo terchovskú atmosféru.


terchovci si na Jánošíka nedajú dopustiť. Ľudové tradície dodnes udržiavajú. Zakladajú si na folklóre a ďalším generáciám posúvajú tému Jánošíka. Ľudová hudba bratov Muchovcov nôtila terchovské pesničky od Austrálie až po Ameriku a Jánošík sa objavoval v celej ich tvorbe, či už prostredníctvom krojov, alebo výzdobou muziky. V Terchovej je množstvo súborov - detských, mládežníckych, dospelých muzík i speváckych skupín a téma Jánošíka rezonuje v každom z nich.


v roku 2014 vyšla reprezentatívna publikácia Juraj Jánošík – Veľká kniha o zbojníckom kapitánovi z kolekcie Žilinského samosprávneho kraja a získala titul Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku za rok 2014. Dielo mapuje všetko, čo sa Jánošíka týka cez jeho históriu, kultúru – ako bol ponímaný, či už vo výtvarnom umení, poézii, próze.


jánošík je pre návštevníkov Terchovej, ktorú obopína nádherná príroda Malej Fatry, obrovským magnetom. Je dôkazom, že Slovensko má národného hrdinu, ktorý z hľadiska ponímania verejnosti o legende, záujmu verejnosti o legendu a záujmu turistov a návštevníkov o niečo originálne, netradičné a svojrázne, v ničom nezaostáva.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

28. novembra 2022, 15:33:39

bottom of page