top of page
rozhľadňa terchovské srdce terchová

rozhľadňa terchovské srdce terchová

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

598 mnm

terchová

+421 903 793 100

.rozhľadňa terchovské srdce terchová – obľúbené a vyhľadávané miesto pre výhľady na Malý a Veľký Rozsutec, Tiesňavy či Obšívanku. I Terchovú z nej máte ako na dlani. Dominanta rodiska Juraja Jánošíka, sa nachádza na kopci Oblaz a je vysoká 30 metrov. Dostupná je rýchlo a jednoducho pre všetkých, dokonca aj s kočíkom. Pre malé deti bude táto trasa s náučným chodníkom zážitkom.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako k terchovskému srdcu?


rozhľadňu s náučným chodníkom vybudovala obec Terchová. Náučný chodník vedie po lesnom chodníku, je doplnený o informačné tabule o faune a flóre v Terchovskej doline. Chodník je bezbariérový, čím sa prístup na rozhľadňu stáva jednoduchší i pre imobilných i pre kočíky.


k náučnému chodníku vedúcemu k rozhľadni sa dostanete, keď v centre obce pri supermarkete z hlavnej cesty odbočíte doľava do doliny Struháreň na smer Terchová-Šípková. Po ľavej strane za hasičskou stanicou pred penziónom Pod Oblazom uvidíte malý mostík cez potok, cez ktorý prejdete a pokračujete po asfaltovej ceste. Vpravo vo svahu uvidíte odpájajúci sa náučný chodník s tabuľami smerujúci k rozhľadni na kopci vpravo. Po náučnom chodníku hore lesom prídete na vrch Oblaz.


rozdelené srdce


rozhľadňa stojí na kopci, na ktorom stála šibenica pre legendárneho filmového Jánošíka. Autorom návrhu projektu je Alojz Mucha, ktorého inšpirovalo, že na kopci sa zo stromov vytvára obraz srdca. Rovnako ho inšpirovala aj pesnička o Terchovej, v ktorej sa spieva To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí. Strana, čo plače, je strana, kde bude nový terchovský cintorín. A strana, čo sa veselí, je strana s rozhľadňou a vstupom na kopec. Okrem legendárnej filmovej šibenice je história kopca spojená aj s ďalšími udalosťami terchovskej histórie. Na kopci sa nachádza kríž označujúci hromadný hrob Terchovcov, ktorí zomreli na mor v polovici 19. storočia. Počas druhej svetovej vojny tam mali Nemci zákopy.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. novembra 2022, 20:12:05

bottom of page