lista s ornamentom.png

MALÁ FATRA - STARÝ HRAD STREČNO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

STARÝ HRAD – patrí k najstarším hradom Považia. Táto atraktívna ruina, zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok, postavená ako strážny objekt ponúka výhľady na vrch Suchý, Krivánsku Fatru či na krútiaci sa Váh. Nachádza sa nad Domašínskym meandrom na brale nad riekou Váh a s hradom Strečno patria k dominantám Strečnianskej úžiny.

REGIÓN: ► MALÁ FATRA a RAJECKÁ DOLINA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

454 mnm

STREČNO

+421 907 845 567

icon_HOME.png

SK.07.03.05

STARÝ HRAD STREČNO

1/8

XPLÓR eSHOP

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_prir_HORY.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstupné 

SPRIEVODCA


Stará hradná cesta


Starý hrad vidno z hlavnej cesty medzi Vrútkami a Žilinou. Je dobre prístupný. Je len päť minút od hradskej cesty, ktorá ide smerom na Chatu pod Suchým. Starhrad je najlepšie prístupný o obce Nezbudská Lúčka. V obci alebo za obcou na poľnej ceste, ktorá už vedie k hradu môžete nechať odparkované auto a pokračovať popri Váhu. Prejdete popod železničný most a stále budete pokračovať po chodníku až k drevenej lavičke, kde už je rozcestník ukazujúci smer na Starhrad. Odtiaľto je to už len 15 minút s miernym stúpaním.

Výhľady, ktoré ponúka na Domašínsky meander, sú jedny z najkrajších. Hoci sa nachádza v blízkosti hradu Strečno, z jedného na druhý nedovidieť. Pltníci však na Váhu poznajú miesto kde, keď otočia plť, dajú sa naraz vidieť oba.

Pokiaľ bude Starhrad vašou cieľovou stanicou, môže to byť krásny cyklovýlet nielen pre dospelých ale aj deti. Dostanete sa tam napríklad z Vodného diela Žilina popri vodnej nádrži do Strečna. Na druhu stranu Váhu do Nezbudskej Lúčky prejdete cez most, alebo kompou, ktorá okrem automobilov prepravuje aj bicykle. Po značenej cyklotrase smerujete až k Starhradu.


História hradu


Hrad bol postavený pred rokom 1241. Nazýval sa hrad Varín, no keď v jeho blízkosti postavili hrad Strečno, zmenilo sa pomenovanie na Starý hrad, Starhrad. Strážil cestu, ktorá viedla zo Sliezska cez Kysuce a Liptov do Košíc. Poslednými majiteľmi boli Pongrácovci, ktorí na hrade sídlili až do 16. storočia. Postavením kaštieľa v Krasňanoch slúžil hrad už len ako bezpečnostná záruka. Až do polovice 18. storočia tam zostali strážcovia, ktorí robili na hrade základnú údržbu. V tomto období mal hrad 45 miestností. Po ich odchode začal chátrať. Do dnešného dňa sa zachovala časť veže približne do výšky druhého poschodia, zvyšky paláca, priekopa, základy hospodárskych budov i otvory pôvodných okien a vstupov.

Na záchranu hradu sa sformovalo Združenie na záchranu Starého hradu – castrum Warna. Nadšenci chcú získať historický objekt nad Domašínskym meandrom do podnájmu, aby odstránili nežiaducu vegetáciu, ktorá poškodzuje statiku. Neskôr by chceli postupne očistiť celý areál hradu od náletovej vegetácie.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR