top of page
starý hrad strečno

starý hrad strečno

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

454 mnm

strečno

+421 907 845 567

.starý hrad strečno  – patrí k najstarším hradom Považia. Táto atraktívna ruina, zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok, postavená ako strážny objekt ponúka výhľady na vrch Suchý, Krivánsku Fatru či na krútiaci sa Váh. Nachádza sa nad Domašínskym meandrom na brale nad riekou Váh a s hradom Strečno patria k dominantám Strečnianskej úžiny.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne 

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


stará hradná cesta


starý hrad vidno z hlavnej cesty medzi Vrútkami a Žilinou. Je dobre prístupný. Je len päť minút od hradskej cesty, ktorá ide smerom na Chatu pod Suchým. Starhrad je najlepšie prístupný od obce Nezbudská Lúčka. V obci alebo za obcou na poľnej ceste, ktorá už vedie k hradu môžete nechať odparkované auto a pokračovať popri Váhu. Prejdete popod železničný most a stále budete pokračovať po chodníku až k drevenej lavičke, kde už je rozcestník ukazujúci smer na Starhrad. Odtiaľto je to už len 15 minút s miernym stúpaním.


výhľady, ktoré ponúka na Domašínsky meander, sú jedny z najkrajších. Hoci sa nachádza v blízkosti hradu Strečno, z jedného na druhý nedovidieť. Pltníci však na Váhu poznajú miesto kde, keď otočia plť, dajú sa naraz vidieť oba.


pokiaľ bude Starhrad vašou cieľovou stanicou, môže to byť krásny cyklovýlet nielen pre dospelých ale aj deti. Dostanete sa tam napríklad z Vodného diela Žilina popri vodnej nádrži do Strečna. Na druhu stranu Váhu do Nezbudskej Lúčky prejdete cez most, alebo kompou, ktorá okrem automobilov prepravuje aj bicykle. Po značenej cyklotrase smerujete až k Starhradu.


história hradu


hrad bol postavený pred rokom 1241. Nazýval sa hrad Varín, no keď v jeho blízkosti postavili hrad Strečno, zmenilo sa pomenovanie na Starý hrad, Starhrad. Strážil cestu, ktorá viedla zo Sliezska cez Kysuce a Liptov do Košíc. Poslednými majiteľmi boli Pongrácovci, ktorí na hrade sídlili až do 16. storočia. Postavením kaštieľa v Krasňanoch slúžil hrad už len ako bezpečnostná záruka. Až do polovice 18. storočia tam zostali strážcovia, ktorí robili na hrade základnú údržbu. V tomto období mal hrad 45 miestností. Po ich odchode začal chátrať. Do dnešného dňa sa zachovala časť veže približne do výšky druhého poschodia, zvyšky paláca, priekopa, základy hospodárskych budov i otvory pôvodných okien a vstupov.


na záchranu hradu sa sformovalo Združenie na záchranu Starého hradu – castrum Warna. Nadšenci chcú získať historický objekt nad Domašínskym meandrom do podnájmu, aby odstránili nežiaducu vegetáciu, ktorá poškodzuje statiku. Neskôr by chceli postupne očistiť celý areál hradu od náletovej vegetácie.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. novembra 2022, 20:13:51

bottom of page