top of page
šútovský vodopád

šútovský vodopád

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

830 mnm

-

+421 903 793 100

.šútovský vodopád – pýši sa viacerými naj. Je najvyšší, najznámejší a podľa mnohých aj najkrajší. Je vysoký 38 metrov a napájaný vodami Šútovského potoka, ktorý pramení v zaujímavom skalnom útvare. Jeho názov súvisí s biblickým Mojžišovým úderom palicou, po ktorom zo skaly akoby zázrakom začala vytekať voda. Vodopád bol aj kulisou v prvom slovenskom celovečernom filme Jánošík.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne 

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


je najvyšším vodopádom chránenej oblasti v národnom parku Malá Fatra. Nachádza sa vo výške 830 metrov n.m. v Krivánskej Malej Fatre približne štyri kilometre severne od obce Šútovo. Leží takmer v strede Národnej prírodnej rezervácie Šútovská dolina.


šírka vodopádu v hornej časti je až 2,5 metra. Pri vodopáde sa vnoríte do lesa a po prudkom stúpaní objavíte pod Hromovým Mojžišove pramene. Tie vyvierajú zo skaly, podobne ako v známom biblickom príbehu, a napájajú Šútovský potok i vodopád. Dopadajúce kvapky vodopádu na zem tvoria v jeho okolí osviežujúcu sprchu.


buď zo šútova alebo z vrátnej


k Šútovskému vodopádu sa dostanete po modrej značke po menej náročnej trase od železničnej zastávky Šútovo na trati Žilina – Košice. Napojiť sa na ňu môžete aj v lokalite Šútovo - Rieka, príp. z parkoviska pri bufete v dolnej časti Šútovskej doliny. Odtiaľ trvá cesta k vodopádu približne hodinu a pol a idete zároveň po náučnom chodníku so šiestimi informačnými tabuľami, na ktorých sa dozviete o horských vodných tokoch, lesoch, faune a flóre, ale aj o neživej prírode. Chodník je nielen príjemnou prechádzkou pre malých a veľkých, ale aj cenným zdrojom informácii pre všetkých návštevníkov doliny. Je prístupný celoročne.


k vodopádu sa dostanete aj z terchovskej strany. Kabínkovou lanovkou vo Vrátnej sa vyveziete do Snilovského sedla a odtiaľ zídete po zelenej značke k Chate pod Chlebom. Od chaty pokračujete po modrej značke až prídete k Mojžišovým prameňom a od nich sa dostanete k Šútovskému vodopádu. Cesta naspäť vám bude trvať približne tri hodiny. V prípade, že návrat neplánujete tou istou cestou, odporúčame pokračovať autobusom alebo vlakom do Strečna.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. novembra 2022, 20:10:51

bottom of page