lista s ornamentom.png

MALÁ FATRA - ŠÚTOVSKÝ VODOPÁD

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Šútovský vodopád Malá Fatra
Šútovský vodopád Malá Fatra

Šútovský vodopád Malá Fatra
Šútovský vodopád Malá Fatra

1/1
icon_STARS 5.0.png

ŠÚTOVSKÝ VODOPÁD – pýši sa viacerými naj. Je najvyšší, najznámejší a podľa mnohých aj najkrajší. Je vysoký 38 metrov a napájaný vodami Šútovského potoka, ktorý pramení v zaujímavom skalnom útvare. Jeho názov súvisí s biblickým Mojžišovým úderom palicou, po ktorom zo skaly akoby zázrakom začala vytekať voda. Vodopád bol aj kulisou v prvom slovenskom celovečernom filme Jánošík.

REGIÓN: ► MALÁ FATRA a RAJECKÁ DOLINA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

830 mnm

-

+421 903 793 100

icon_HOME.png

SK.06.00.08

ŠÚTOVSKÝ VODOPÁD

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_prir_HORY.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.06.00.08
MALÁ FATRA - ŠÚTOVSKÝ VODOPÁD
Šútovský vodopád Malá Fatra
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. mája 2021, 9:44:23

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

SPRIEVODCA


Je najvyšším vodopádom chránenej oblasti v národnom parku Malá Fatra. Nachádza sa vo výške 830 metrov n.m. v Krivánskej Malej Fatre približne štyri kilometre severne od obce Šútovo. Leží takmer v strede Národnej prírodnej rezervácie Šútovská dolina.

Šírka vodopádu v hornej časti je až 2,5 metra. Pri vodopáde sa vnoríte do lesa a po prudkom stúpaní objavíte pod Hromovým Mojžišove pramene. Tie vyvierajú zo skaly, podobne ako v známom biblickom príbehu, a napájajú Šútovský potok i vodopád. Dopadajúce kvapky vodopádu na zem tvoria v jeho okolí osviežujúcu sprchu.


Buď zo Šútova alebo z Vrátnej


K Šútovskému vodopádu sa dostanete po modrej značke po menej náročnej trase od železničnej zastávky Šútovo na trati Žilina – Košice. Napojiť sa na ňu môžete aj v lokalite Šútovo - Rieka, príp. z parkoviska pri bufete v dolnej časti Šútovskej doliny. Odtiaľ trvá cesta k vodopádu približne hodinu a pol a idete zároveň po náučnom chodníku so šiestimi informačnými tabuľami, na ktorých sa dozviete o horských vodných tokoch, lesoch, faune a flóre, ale aj o neživej prírode. Chodník je nielen príjemnou prechádzkou pre malých a veľkých, ale aj cenným zdrojom informácii pre všetkých návštevníkov doliny. Je prístupný celoročne.

K vodopádu sa dostanete aj z terchovskej strany. Kabínkovou lanovkou vo Vrátnej sa vyveziete do Snilovského sedla a odtiaľ zídete po zelenej značke k Chate pod Chlebom. Od chaty pokračujete po modrej značke až prídete k Mojžišovým prameňom a od nich sa dostanete k Šútovskému vodopádu. Cesta naspäť vám bude trvať približne tri hodiny. V prípade, že návrat neplánujete tou istou cestou, odporúčame pokračovať autobusom alebo vlakom do Strečna.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png