lista s ornamentom.png

MALÁ FATRA - TERCHOVSKÁ MUZIKA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Terchovská muzika Malá Fatra
Terchovská muzika Malá Fatra

Terchovská muzika Malá Fatra
Terchovská muzika Malá Fatra

1/1
icon_STARS 5.0.png

TERCHOVSKÁ MUZIKA - je ústne tradovaná hudobná kultúra pochádzajúca z obce Terchová a jej okolia. Charakteristické je pre ňu 3 až 4-členné sláčikové obsadenie s malou dvojstrunovou basou a viachlasný spev všetkých muzikantov. Zápisom do UNESCO sa stala atraktívna aj pre svet a obyvatelia Terchovej môžu byť nato pravom hrdí.

REGIÓN: ► MALÁ FATRA a RAJECKÁ DOLINA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

522 mnm

TERCHOVÁ

+421 905 914 345

icon_HOME.png

SK.06.01.03

TERCHOVSKÁ MUZIKA

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_prir_HORY.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.06.01.03
MALÁ FATRA - TERCHOVSKÁ MUZIKA
Terchovská muzika Malá Fatra
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. mája 2021, 9:44:08

OTVÁRACIE DOBY

POPLATOK ZA VSTUP

SPRIEVODCA 


Do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska bola oficiálne zapísaná v roku 2011. Od decembra 2013 je zaradená do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Stalo sa tak v hlavnom meste Azerbajdžanu Baku.


Kde nájdeme Terchovskú muziku?


Terchovská muzika zaznieva na vystúpeniach, festivaloch – napr. Jánošíkove dni v Terchovej, objavuje sa aj v dokumentárnych a televíznych filmoch. Po prvý raz to bolo v legendárnej snímke Jánošík s nezabudnuteľným Paľom Bielikom. Kvočkovská muzika sa zas objavila v celosvetovo úspešnom filme režiséra Dušana Hanáka Obrazy starého sveta.


História Terchovskej muziky


Terchovskú muziku začal svet vnímať na prahu 90. rokov 19. storočia a podľa dostupných prameňov sa zrodila v osade Kvočkovci. Išlo o Kvočkovskú muziku, takzvanú terchovskú trojku. V začiatkoch hrávala v zložení: predník Michal Fergel, kontráš Michal Rechtorík a basiar Ján Struhárňanský. Poznali ich nielen v Jánošíkovom kraji, ale aj v širšom okolí. Neskôr sa terchovská muzika zásluhou muzikantských rodov Rechtoríkovcov, Kvočkovcov, Struhárňanských, Kuzmovcov, Balátovcov, Rybárovcov, Meškovcov, Mihovcov, Hanuliakovcov, Muchovcov postupne rozšírila do susedných obcí i mnohých kútov Slovenska - Turiec, Orava, Bratislava, Záhorie.

Najväčšou hodnotou je podľa Vladimíra Moravčíka, ktorý sa systematicky venuje výskumu terchovskej muziky, jej archaickosť. Od valaskej kolonizácie pretrvávajú terchovská hudba, spev a tanec nepretržite v pôvodnej podobe. Zachovali sa sláčikové formácie bez cimbalu, klarinetu aj kontrabasu. Osobitý štýl tejto muziky sa odráža v melodike, tempe, harmónii, forme, dynamike i hráčskom umení hudobníkov.

Podľa pamätníkov mala takmer každá terchovská osada vlastnú muziku s charakteristickým repertoárom aj interpretačným štýlom. Klasickú drevenú trojku (prvé husle, kontra, basička – dvojstrunová basa s autentickým drsným zvukom) neskôr doplnili druhé husle, ktoré hrajú takzvaný terc. Terchovskí muzikanti sú mimoriadne všestranní a zvyčajne ovládajú hru na viacerých nástrojoch.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png