lista s ornamentom.png

malá fatra - terchovská muzika

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.06.01.03

terchovska-muzika

.terchovská muzika
.terchovská muzika

press to zoom
.terchovská muzika
.terchovská muzika

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

522 mnm

terchová

+421 905 914 345

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
SK.01.01.02
malá fatra - terchovská muzika
.terchovská muzika
.zberateľská kovová minca s magnetom
.terchovská muzika
sk.06.01.03
.xx
malá fatra - terchovská muzika
7,40 €
icon_STARS 5.0.png

.terchovská muzika - je ústne tradovaná hudobná kultúra pochádzajúca z obce Terchová a jej okolia. Charakteristické je pre ňu 3 až 4-členné sláčikové obsadenie s malou dvojstrunovou basou a viachlasný spev všetkých muzikantov. Zápisom do UNESCO sa stala atraktívna aj pre svet a obyvatelia Terchovej môžu byť nato pravom hrdí.

.otváracie doby

.poplatok za vstup00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca 


do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska bola oficiálne zapísaná v roku 2011. Od decembra 2013 je zaradená do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Stalo sa tak v hlavnom meste Azerbajdžanu Baku.


kde nájdeme terchovskú muziku?


terchovská muzika zaznieva na vystúpeniach, festivaloch – napr. Jánošíkove dni v Terchovej, objavuje sa aj v dokumentárnych a televíznych filmoch. Po prvý raz to bolo v legendárnej snímke Jánošík s nezabudnuteľným Paľom Bielikom. Kvočkovská muzika sa zas objavila v celosvetovo úspešnom filme režiséra Dušana Hanáka Obrazy starého sveta.


história terchovskej muziky


terchovskú muziku začal svet vnímať na prahu 90. rokov 19. storočia a podľa dostupných prameňov sa zrodila v osade Kvočkovci. Išlo o Kvočkovskú muziku, takzvanú terchovskú trojku. V začiatkoch hrávala v zložení: predník Michal Fergel, kontráš Michal Rechtorík a basiar Ján Struhárňanský. Poznali ich nielen v Jánošíkovom kraji, ale aj v širšom okolí. Neskôr sa terchovská muzika zásluhou muzikantských rodov Rechtoríkovcov, Kvočkovcov, Struhárňanských, Kuzmovcov, Balátovcov, Rybárovcov, Meškovcov, Mihovcov, Hanuliakovcov, Muchovcov postupne rozšírila do susedných obcí i mnohých kútov Slovenska - Turiec, Orava, Bratislava, Záhorie.


najväčšou hodnotou je podľa Vladimíra Moravčíka, ktorý sa systematicky venuje výskumu terchovskej muziky, jej archaickosť. Od valaskej kolonizácie pretrvávajú terchovská hudba, spev a tanec nepretržite v pôvodnej podobe. Zachovali sa sláčikové formácie bez cimbalu, klarinetu aj kontrabasu. Osobitý štýl tejto muziky sa odráža v melodike, tempe, harmónii, forme, dynamike i hráčskom umení hudobníkov.


podľa pamätníkov mala takmer každá terchovská osada vlastnú muziku s charakteristickým repertoárom aj interpretačným štýlom. Klasickú drevenú trojku (prvé husle, kontra, basička – dvojstrunová basa s autentickým drsným zvukom) neskôr doplnili druhé husle, ktoré hrajú takzvaný terc. Terchovskí muzikanti sú mimoriadne všestranní a zvyčajne ovládajú hru na viacerých nástrojoch.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. apríla 2022, 18:35:37

  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór