top of page
tiesňavy vrátna

tiesňavy vrátna

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

573 mnm

-

+421 903 793 100

.tiesňavy – to nie je len národná prírodná rezervácia, ale najmä údolie v pohorí Malej Fatry. Práve Tiesňavy sa pokladajú za vstup do Vrátnej doliny. A ten vstup je naozaj impozantný. Vedie úzkym kaňonom, ktorý vytvorila riečka Varínka, doplnený viacerými vodopádmi.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne 

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


údolie tiesňavy


malebné údolie Tiesňavy sa nachádzajú v katastri obce Terchová. Okrem riečky Varínka, ktorá zapríčinila o vytvorenie tejto prekrásnej rezervácie, a niekoľkých vodopádov, sú zaujímavé aj skalné útvary.


medzi najznámejšie skalné útvary patrí kamenný Mních, ďalej sú to Ťava, Krokodíl, Jánošíková kolkáreň, Jánošíková posteľ, Organy a Päť furmanov. Práve toto čarokrásne údolie je východiskovým bodom pre turistické prechádzky a túry do Vrátnej doliny, na Jánošíkove diery, ale aj na vrcholy Malej Fatry.


prechádzka a dostupnosť


údolie Tiesňavy ponúka nádherné výhľady a prechody okolo skalných útvarov. Stredne náročná trasa do tejto unikátnej prírody začína na parkovisku Tiesňavy. Prechod turistickým chodníkom trvá 3 až 4 hodiny. Chodník sa vyznačuje prudkým klesaním i stúpaním, ktoré miestami dopĺňajú reťaze. Chodník miestami otvára spomedzi lesa krásne pohľady na Vrátnu dolinu a Veľký Rozsutec. Po modrej turistickej trase sa vynára dolina Obšívanka, v ktorej je klimatická inverzia výrazná, čo spôsobuje najnižší prirodzený výskyt kosodreviny. Odtiaľ vedie poľná cestička do Terchovej.

Chodník Obšívanka je od 1.3. do 15.6. pre verejnosť neprístupný. V tomto období Sokol sťahovavý, zákonom chránený, práve tu hniezdi a jeho hniezda sú strážené ochranármi.


národná prírodná rezervácia tiesňavy


národná prírodná rezervácia Tiesňavy bola vyhlásená v roku 1967 s celkovou výmerou 479,21 ha. Rozkladá sa v Krivánskej Malej Fatre, na území obce Belá a Terchová. Rezerváciu tvoria dolina Tiesňavy a masívy Sokolie a Boboty. Národná prírodná rezervácia bola zriadená aby chránila zachované biocenózy, v ktorom sa bohato vyskytujú chránené a ohrozené druhy rastlín a živočíchov, akým je napríklad aj orol skalný. Hniezdom orla skalného je dolina Obšívanka, ktorou vedie náučný chodník Zbojnícky chodník, a ktorá je súčasťou NPR Tiesňavy. Dolina Obšívanka je známa aj inverziou počasia, čo zapríčiňuje najnižší výskyt dryádky osemlístkovej, ostrice nízkej, kostrave tvrdkastej a kosodreviny v Malej Fatre.


zároveň reliéf Krivánskej Malej Fatry zohráva dôležitú úlohu z hľadiska vedecko-výskumného, náučného a kultúrno-výchovného. Z geologického hľadiska reliéf tvoria vápence, dolomity a slenitý vápenec.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. novembra 2022, 20:11:44

bottom of page