lista s ornamentom.png

MALÁ FATRA - TIESŇAVY VRÁTNA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Tiesňavy Vrátna Malá Fatra
Tiesňavy Vrátna Malá Fatra

Tiesňavy Vrátna Malá Fatra
Tiesňavy Vrátna Malá Fatra

1/1
icon_STARS 5.0.png

TIESŇAVY – to nie je len národná prírodná rezervácia, ale najmä údolie v pohorí Malej Fatry. Práve Tiesňavy sa pokladajú za vstup do Vrátnej doliny. A ten vstup je naozaj impozantný. Vedie úzkym kaňonom, ktorý vytvorila riečka Varínka, doplnený viacerými vodopádmi.

REGIÓN: ► MALÁ FATRA a RAJECKÁ DOLINA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

573 mnm

-

+421 903 793 100

icon_HOME.png

SK.06.00.15

TIESŇAVY VRÁTNA

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_prir_HORY.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.06.00.15
MALÁ FATRA - TIESŇAVY VRÁTNA
Tiesňavy Vrátna Malá Fatra
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

28. mája 2021, 8:34:19

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

SPRIEVODCA


Údolie Tiesňavy


Malebné údolie Tiesňavy sa nachádzajú v katastri obce Terchová. Okrem riečky Varínka, ktorá zapríčinila o vytvorenie tejto prekrásnej rezervácie, a niekoľkých vodopádov, sú zaujímavé aj skalné útvary.

Medzi najznámejšie skalné útvary patrí kamenný Mních, ďalej sú to Ťava, Krokodíl, Jánošíková kolkáreň, Jánošíková posteľ, Organy a Päť furmanov. Práve toto čarokrásne údolie je východiskovým bodom pre turistické prechádzky a túry do Vrátnej doliny, na Jánošíkove diery, ale aj na vrcholy Malej Fatry.


Prechádzka a dostupnosť


Údolie Tiesňavy ponúka nádherné výhľady a prechody okolo skalných útvarov. Stredne náročná trasa do tejto unikátnej prírody začína na parkovisku Tiesňavy. Prechod turistickým chodníkom trvá 3 až 4 hodiny. Chodník sa vyznačuje prudkým klesaním i stúpaním, ktoré miestami dopĺňajú reťaze. Chodník miestami otvára spomedzi lesa krásne pohľady na Vrátnu dolinu a Veľký Rozsutec. Po modrej turistickej trase sa vynára dolina Obšívanka, v ktorej je klimatická inverzia výrazná, čo spôsobuje najnižší prirodzený výskyt kosodreviny. Odtiaľ vedie poľná cestička do Terchovej.

Chodník Obšívanka je od 1.3. do 15.6. pre verejnosť neprístupný. V tomto období Sokol sťahovavý, zákonom chránený, práve tu hniezdi a jeho hniezda sú strážené ochranármi.


Národná prírodná rezervácia Tiesňavy


Národná prírodná rezervácia Tiesňavy bola vyhlásená v roku 1967 s celkovou výmerou 479,21 ha. Rozkladá sa v Krivánskej Malej Fatre, na území obce Belá a Terchová. Rezerváciu tvoria dolina Tiesňavy a masívy Sokolie a Boboty. Národná prírodná rezervácia bola zriadená aby chránila zachované biocenózy, v ktorom sa bohato vyskytujú chránené a ohrozené druhy rastlín a živočíchov, akým je napríklad aj orol skalný. Hniezdom orla skalného je dolina Obšívanka, ktorou vedie náučný chodník Zbojnícky chodník, a ktorá je súčasťou NPR Tiesňavy. Dolina Obšívanka je známa aj inverziou počasia, čo zapríčiňuje najnižší výskyt dryádky osemlístkovej, ostrice nízkej, kostrave tvrdkastej a kosodreviny v Malej Fatre.

Zároveň reliéf Krivánskej Malej Fatry zohráva dôležitú úlohu z hľadiska vedecko-výskumného, náučného a kultúrno-výchovného. Z geologického hľadiska reliéf tvoria vápence, dolomity a slenitý vápenec.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png