top of page
veľký rozsutec

veľký rozsutec

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1 609 mnm

-

+421 903 793 100

.veľký rozsutec – je súčasťou národnej prírodnej rezervácie, cez ktorú vedie aj náučný chodník Štefanová - Diery. Rastú tam takmer všetky druhy u nás chránených rastlín a domov tam má asi dvetisíc druhov živočíchov, vrátane našej najväčšej šelmy medveďa hnedého a vzácnych dravých vtákov. Platí tu najvyšší, piaty, stupeň ochrany. Magnetom pre turistov sú prekrásne výhľady na okolité panorámy. Obdivovať môžete neďaleký Stoh i majestátny Veľký Choč.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

1. mar - 15. jún

ostatné mesiace 

uzatvorené

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


kadiaľ na veľký rozsutec?


výstup na Veľký Rozsutec môžete začať v Štefanovej po zelenej značke. 


chodník je charakteristický stálym 1,5 hodinovým stúpaním až na Medziholie, kde je čistinka, ktorá ponúka miesto na oddych. Odtiaľ začnete opäť stúpať po červenej značke na Veľký Rozsutec, pričom niektoré úseky je potrebné prekonávať pomocou reťazí. Výstup na vrchol by ste mali zvládnuť za hodinu. Ak chcete ísť aj na Malý Rozsutec, z vrcholu vás čaká 45 minútový zostup po červenej smerom na sedlo Medzirozsutce. Odtiaľ sa cez sedlo Zákres dostanete po zelenej značke na Malý Rozsutec za necelých 30 min. Ak nie ste viazaní na auto, ktoré máte na parkovisku v Štefanovej, pokračujte zelenou značkou dole, smer osada Podrozsutec až k hotelu Diery v Bielom Potoku. Začiatok chodníka vedie cez kosodrevinu a je dosť prudký, pomôžu vám reťaze. Ďalej už idete po lese a od spomínanej osady po lúkach. Cesta k hotelu trvá asi 2 hodiny. V prípade, že sa potrebujete vrátiť do Štefanovej k autu, z Malého Rozsutca zostúpte späť do sedla Medzirozsutce. Tam si môžete vybrať medzi dvoma možnosťami:

  1. zo sedla Medzirozsutce zostupujte 10 minút po modrej značke k smerovníku Pod Tanečnicou. Odtiaľ odporúčame prejsť na zelenú, ktorá vás cez les dovedie k smerovníku Pod Pálenicou, potom opäť zelenou na sedlo Vrchpodžiar. Týmto chodníkom sa vyhnete zostupu po rebríkoch v Horných dierach, ktorý je v prípade množstva turistov smerujúcich nahor, komplikovaný. Zo sedla vás čaká už len oddychových 20 minút po žltej značke do osady Štefanová. Tam si môžete dopriať neskorý obed v niektorej z reštaurácií, prípadne sa iba občerstviť v bufete na zastávke autobusu.

  2. zo sedla Medzirozsutce nasledujte modrú značku poza Veľký Rozsutec, smerom na sedlo Medziholie. Táto nenáročná trasa vedie najskôr lesom, neskôr lúkami s peknými výhľadmi. Modrá na záver narazí na žltú a dovedie vás na Medziholie. Odtiaľ zostupujte zelenou späť do Štefanovej, presne tak, ako ste začínali. Zo sedla Medzirozsutce by ste to mali stihnúť do 2:30.

  3. ak chcete výstup na Veľký Rozsutec spojiť aj s túrou cez Jánošíkove diery pripravte sa na celodenný výlet. Začnete na turistickom chodníku za hotelom Diery a pokračujte až na Medzirozsutce. Odtiaľ po červenej značke na Veľký Rozsutec. Zostup po zelenej trase do Štefanovej. Ak máte auto zaparkované pri hoteli môžete sa k nemu dostať pomocou turistického vláčika. Ak sa rozhodnete ísť späť cez Jánošíkove diery, zo Štefanovej pokračujete po žltej značke na Podžiar a odtiaľ po modrej až k hotelu.

nezabúdajte na to, že v národnom parku platí od 1. marca do 15. júna sezónna uzávera na Veľký Rozsutec do doliny Obšívanka z dôvodu zvýšenej ochrany prírody. Správajte sa, prosím, preto voči prírode ohľaduplne a ona sa vám za to odvďačí nezabudnuteľnými zážitkami.


ján pavol II.


veľký rozsutec je považovaný za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku. Je umiestnený aj v znaku Správy Národného parku Malá Fatra. Na jeho vrchu nájdete okrem bohatej fauny a flóry i mosadznú pamätnú tabuľu venovanú pápežovi Jánovi Pavlovi II., ktorú nainštalovali členovia Horskej záchrannej služby. Ján Pavol II. miloval hory, bol nadšeným turistom a horolezcom. Pri návšteve Slovenska bol niekoľkokrát na chate pod Rozsutcom, ktorá dnes už neexistuje. Na pamätnej tabuli sú jeho slová Nebojte sa, preložené aj do poľštiny.


jánošíkov poklad


traduje sa, že v okolí vrcholu sa nachádza zlato, ktoré tu údajne ukryl Juraj Jánošík. Podľa povesti prikázal jednému murárovi, aby dieru zamuroval a osadil do nej železné vráta s mohutnou zámkou. Keďže murár bol vierolomný, nakoniec ho do skrýše zavreli aj s pokladom a jeho duch ho stráži dodnes.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. novembra 2022, 20:10:27

bottom of page