top of page
hlbočiansky vodopád

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

514 mnm

-

+421 33 5571 100

.hlbočiansky vodopád - jediný vodopád v Malých Karpatoch sa nachádza v 100 metrov hlbokej Hlbočianskej doline prezývanej aj „Hlboča“ neďaleko Smoleníc. Vodopád je vysoký 9 metrov a jeho mohutnosť závisí od množstva vody z Hlbočianskeho prameňa. Keďže sa často v lete stratí tak ho prezývajú aj ako „Občasný vodopád„.

hlbočiansky vodopád

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako sa dá k vodopádu dostať ?


vodopád je súčasťou Smolenického krasu. Najkratšia cesta k nemu je dlhá približne 2 km a vedie z obce Smolenice od obecného úradu po modrej turistickej značke. Cesta zaberie zhruba 30 minút, nie je náročná a vhodná aj pre malých výletníkov. Hlbočiansky vodopád je jednou zo zastávok Náučného chodníka „Smolenický kras“.


čo všetko môžete v jeho okolí vidieť ?


hlbočianska dolina je od roku 1995 národnou prírodnou rezerváciou s najvyšším stupňom ochrany. Náučný chodník „Smolenický kras“ vás oboznámi s krasovou dolinou „Hlboča“, s jediným vodopádom v Malých Karpatoch. Nad vodopádom sa nachádzajú krútňavové hrnce, voda neskôr mizne v podzemí a poskytuje dobré podmienky pre vznik jaskýň v Smolenickom krase Mníchove diery, Driny.


pár tipov pre turistov v okolí


hradisko a múzeum molpir - Na vrchu Molpír nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch sa v šiestom storočí pred n. l. rozprestieralo veľké praveké aj slovanské hradisko. Lokalita patrí k najvýznamnejším archeologickým náleziskám staršej doby železnej „halštatskej“ v stredoeurópskej oblasti. V roku 1990 bolo toto významné archeologické nálezisko vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.


smolenický zámok - rozprávkový zámok s bielymi múrmi a červenými strieškami, ktorý stojí nad obcou Smolenice. Na jeho mieste stál pôvodne stredoveký hrad, ktorý bol postavený až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch.


čachtický hrad - tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


hrad beckov - hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


kostol a kláštor svätej kataríny alexandrijskej - zrúcanina pri obciach Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji v pohorí Malé Karpaty. Tvoria ju zaniknuté budovy františkánskeho kláštora, pomerne zachované múry kostola a kostolnej veže zo 17. storočia.


hrad dobrá voda - zrúcanina gotického hradu ležiaca v strednej časti pohoria Malé Karpaty nad obcou Dobrá Voda, nad Dechticami. Leží vo výške 320 m n. m. a je súčasťou územia prírodnej rezervácie Slopy.


mohyla milana rastislava štefánika - na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúcom kraji svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami.Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 10:56:07

bottom of page