lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - HLBOČIANSKY VODOPÁD

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Hlbočiansky vodopád
Hlbočiansky vodopád

Hlbočiansky vodopád
Hlbočiansky vodopád

1/1

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

514 mnm

-

+421 33 5571 100

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.00.31

HLBOČIANSKY VODOPÁD

HLBOČIANSKY VODOPÁD - jediný vodopád v Malých Karpatoch sa nachádza v 100 metrov hlbokej Hlbočianskej doline prezývanej aj „Hlboča“ neďaleko Smoleníc. Vodopád je vysoký 9 metrov a jeho mohutnosť závisí od množstva vody z Hlbočianskeho prameňa. Keďže sa často v lete stratí tak ho prezývajú aj ako „Občasný vodopád„.

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZÁMOK.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.02.00.31
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 10:47:59

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

voľne prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

voľne prístupné

Celoročne

SPRIEVODCA


Ako sa dá k vodopádu dostať ?


Vodopád je súčasťou Smolenického krasu. Najkratšia cesta k nemu je dlhá približne 2 km a vedie z obce Smolenice od obecného úradu po modrej turistickej značke. Cesta zaberie zhruba 30 minút, nie je náročná a vhodná aj pre malých výletníkov. Hlbočiansky vodopád je jednou zo zastávok Náučného chodníka „Smolenický kras“.


Čo všetko môžete v jeho okolí vidieť ?


Hlbočianska dolina je od roku 1995 národnou prírodnou rezerváciou s najvyšším stupňom ochrany. Náučný chodník „Smolenický kras“ vás oboznámi s krasovou dolinou „Hlboča“, s jediným vodopádom v Malých Karpatoch. Nad vodopádom sa nachádzajú krútňavové hrnce, voda neskôr mizne v podzemí a poskytuje dobré podmienky pre vznik jaskýň v Smolenickom krase Mníchove diery, Driny.


Pár tipov pre turistov v okolí


Hradisko a múzeum Molpir - Na vrchu Molpír nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch sa v šiestom storočí pred n. l. rozprestieralo veľké praveké aj slovanské hradisko. Lokalita patrí k najvýznamnejším archeologickým náleziskám staršej doby železnej „halštatskej“ v stredoeurópskej oblasti. V roku 1990 bolo toto významné archeologické nálezisko vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.


Smolenický zámok - rozprávkový zámok s bielymi múrmi a červenými strieškami, ktorý stojí nad obcou Smolenice. Na jeho mieste stál pôvodne stredoveký hrad, ktorý bol postavený až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch.


Čachtický hrad - tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


Hrad Beckov - hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


Kostol a kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej - zrúcanina pri obciach Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji v pohorí Malé Karpaty. Tvoria ju zaniknuté budovy františkánskeho kláštora, pomerne zachované múry kostola a kostolnej veže zo 17. storočia.


Dobrá Voda - zrúcanina gotického hradu ležiaca v strednej časti pohoria Malé Karpaty nad obcou Dobrá Voda, nad Dechticami. Leží vo výške 320 m n. m. a je súčasťou územia prírodnej rezervácie Slopy.


Mohyla Milana Rastislava Štefánika - na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúcom kraji svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami.PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png