lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

malé karpaty- hrad červený kameň

icon_HOME.png

sk.02.00.02

hrad-cerveny-kamen

icon_STARS 5.0.png
.hrad červený kameň
.hrad červený kameň

press to zoom
.hrad červený kameň
.hrad červený kameň

press to zoom
1/1
icon_hist_ZÁMOK.png

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

350 mnm

-

+421 33 690 5803

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.02.00.02
malé karpaty- hrad červený kameň
.hrad červený kameň

.hrad červený kameň - sa nachádza v malebnom prostredí pohoria Malých Karpát, len niekoľko kilometrov od Bratislavy. Je najkrajším hradom – pevnosťou s fortifikačným systémom v Malých Karpatoch. Hrad sa nachádza na tichom mieste uprostred zelených lesov. Hrad Červený Kameň patrí medzi najnavštevovanejšie hrady na Slovensku. Hrad bol pre svoje neopakovateľné čaro v minulosti miesto nakrúcania rôznych filmov a rozprávok ako napríklad Fantagiró.

,otváracie hodiny

október-máj

utorok-nedeľa

máj

sobota-nedeľa

jún-september

pondelok-nedeľa

09:30 - 15:30


09:00 - 17:00


09:00 - 17:00

.poplatok za vstup

7,00 €

3,50 €

1,00 €

zadarmo

4,20 €

15,00 €

dospelí

študenti

deti 3-6r

deti 0-3r

seniori

rodinné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodcaako k hradu?


až k samotnému hradu vedie cesta a pri hrade sa dá bezplatne parkovať. Ak ste sa rozhodli cestovať autobusom, vystúpte priamo pri hrade na zastávke „Častá, Červený Kameň“. Viac autobusov jazdí priamo cez obec Častá a keď vystúpite na zástavke Základina, k hradu vás privedie pekná prechádzka po asfaltovej ceste a popri lese. Okolo hradu vedú aj turistické trasy – žltá na trase zo Zochovej chaty do Častej a zelená trasa z Modry (cez Harmóniu) do Sološnice.


história


stredoveký hrad Červený Kameň založila v 13. storočí kráľovná Konštancia, vdova po českom panovníkovi Přemyslovi Otakarovi I., a zároveň dcéra uhorského kráľa Bélu III. Za pomerne krátku dobu od 13. až do začiatku 16. storočia sa tu vystriedal celý rad šľachticov.


pôvodne stredoveký hrad bol súčasťou siete pohraničných hradov a tvoril opevnenie západných hraníc Uhorska. Medzi najvýznamnejších držiteľov hradu patrili Matúš Čák Trenčiansky, známy ako Pán Váhu a Tatier, Ján Zápoľský, neskorší uhorský kráľ, Alexius Thurzo, tzv. kráľovský sudca a palatín. V roku 1535 hrad kúpil Anton Fugger a na mieste stredovekého hradu vybudoval v priebehu dvadsiatich rokov najmodernejšiu renesančnú fortifikačnú pevnosť.


hradné pivnice patria dodnes k najväčším v strednej Európe. Od 80. rokov 16. storočia sa hrad po vyše tristoročnom striedaní majiteľov stáva až do roku 1945 majetkom Pálffyovcov, ktorí ho niekoľkokrát prestavovali na pohodlné sídlo svojho rodu. V roku 1949 bol hrad vyhlásený za štátny kultúrny majetok, v roku 1970 za národnú kultúrnu pamiatku. Slávne časy hradu a výjavy histórie možno obdivovať najmä počas šermiarskych festivalov a predstavení sokoliarov. Neobyčajnú atmosféru dodávajú počas letných aj nočné prehliadky hradu. Výnimočné nie sú ani veľkolepé hudobné koncerty a festivaly.


čo na hrade nájdete?


v súčasnosti je na hrade múzeum prezentujúce historické bývanie šľachty od 16. do začiatku 20. storočia a vývoja vojenskej techniky na slovenských hradoch. Okrem zbierok obrazov, starého nábytku a zbraní medzi najväčšie atrakcie patria unikátne podzemné pivnice, dlhé 75 a vysoké až 9 metrov. Jedinečným zážitkom pre deti i dospelých je návšteva sokoliarskeho dvora Astur s najväčšou kolekciou dravcov na Slovensku. Hlavnou dominantou dvora je americká sekvoja vysoká až 25 metrov.


hrad Červený kameň navštívia ročne desaťtisíce turistov z rôznych kútov sveta. V hradnom areáli sa nakrúcalo niekoľko filmových hitov - rozprávka o princeznej Fantagíro, Cinka Panna, ale aj Posledná légia. Červený kameň poctil svojou návštevou aj anglický herec Michael York.


povesť


dvanásť mudrcov radilo, kde postaviť Hrad Červený Kameň. Jedenásti navrhli vrch Kukla, ktorý dnes leží oproti hradu. Len jeden jediný, najmladší mudrc navrhol miesto, kde dnes hrad stojí. Podľa tohto mudrca na vrchu Kukla strašilo a stretávali sa tam duchovia, ktorým by sa stavebný ruch nepáčil. Napriek tejto rade sa páni rozhodli postaviť hrad na Kukle. Robotníci už v prvý deň postavili veľkú časť stavby, no čo čert nechcel, v noci sa začali diať čudné veci. Na veľké počudovanie sa stavba v noci premiestnila susedný kopec. Preto rada starších znova zasadla a tentokrát dala za pravdu najmladšiemu mudrcovi. Stavbu hradu ponechali na mieste, kde sa mohol nerušene dostavať do svojej dnešnej krásnej podoby.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. novembra 2021, 16:36:41

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór