top of page
jaskyňa driny

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

429 mnm

-

+421 33 558 6200

.jaskyňa driny – jediná jaskyňa na západnom Slovensku láka na spleť chodieb, unikátnu kvapľovú výzdobu v úzkych puklinách a sintrové záclony nazývané aj slonie uši. Tie sa nikde inde na Slovensku nevyskytujú v takom množstve. Jaskyňa je dôležitým zimoviskom až 11 druhov netopierov, ktoré vytvárajú na stropoch jaskynných priestorov veľké zimujúce kolónie. Zaujímavá je aj zo zdravotného hľadiska. Vraj po 35 minútovej prehliadke získa ľudské telo toľko kalcia, koľko je v jednej injekcii.

jaskyňa driny

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

apr-okt

prehliadky


10:00

11:30

13:00

14:30

.poplatok za vstup

dospelí

študenti, seniori

deti 6-15r

mimoriadny vstup

foto

9,00 €

8,00 €

5,00 €

30,00 €

7,00 €

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaprístup k jaskyni


k jaskyni Driny sa dostanete jednoducho, asi kilometer od Smoleníc pri rekreačnom stredisku Jahodník nájdete parkovisko. Od parkoviska je vchod do národnej prírodnej pamiatky vzdialený približne jeden kilometer lesnou cestou. Približne za 20 minút ste pri jaskyni, len stačí zdolať 100 schodov, ktoré sú na konci chodníka k jaskyni. Nie sú to však posledné schody, ktoré na vás čakajú, pretože v samotnej jaskyni ich budete mať pred sebou ešte 150. Jaskyňu ročne navštívi viac ako 30 tisíc turistov.


história jaskyne


záhadnú dieru na Drinkovom vrchu poznali miestni už v 19. storočí. Jej oficiálnymi objaviteľmi sa v roku 1929 stali Ján Banič a Imrich Vajsábel za pomoci vynálezcu padáka, rodáka Štefana Baniča. Jej prvých 175 metrov sprístupnili už v roku 1935. Svietilo sa v nej karbidovými lampami. Po provizórnom elektrickom osvetlení z roku 1939 bola jaskyňa v roku 1943 napojená na verejnú elektrickú sieť.


za spiacou Snehulienkou a Trpaslíkom


jaskyňu Driny v katastri obce Smolenice otvorili pre verejnosť 23. júna 1935. Jej dĺžka je 680 metrov, verejnosti je však prístupných len 450 metrov. Prevýšenie je 10 metrov a teplota sa pohybuje medzi 7,1 až 7,8 °C. Preto je lepšie poriadne sa obliecť. Relatívna vlhkosť je 92 až 97 %.


interiér jaskyne tvoria úzke puklinovité chodby s čarokrásnou výzdobou a príznačnými názvami - Chodba spolupracovníkov, Beňovského chodba či Sieň Slovenskej speleologickej spoločnosti. Zaujmú vás rôzne útvary ako Babylonská veža, Trpaslík, Spiaca Snehulienku, Ošklbaná hus, či Karfiol. Niektoré chodby majú názvy po svojich objaviteľoch, napríklad Majkova sieň. Podzemné priestory dekoruje bohatá sintrová výplň. Zastúpené sú vodopády, pagodovité stalagmity a rôzne formy stalaktitov. Vyskytujú sa aj sintrové jazierka, ktoré plní presakujúca zrážková voda.


driny sú zaujímavé aj pre netopierov. Najpočetnejší je podkovár krpatý, z ďalších druhov sa vyskytuje podkovár veľký, netopier obyčajný, uchaňa čierna a ucháč svetlý.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:24:25

bottom of page