lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

malé karpaty - kaštieľ budmerice

icon_HOME.png

sk.02.00.10

kastiel-budmerice

.kaštieľ budmerice
.kaštieľ budmerice

press to zoom
.kaštieľ budmerice
.kaštieľ budmerice

press to zoom
1/1
icon_hist_ZÁMOK.png

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

202mnm

-

+432 917 908 312

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.02.00.10
malé karpaty - kaštieľ budmerice
.kaštieľ budmerice
.kaštieľ budmerice


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.kaštieľ budmerice – krásny rozprávkový kaštieľ na okraji Budmeríc. Vedie k nemu obrovský anglický park s dlhou alejou topolí. Kaštieľ vybudovaný zemepánom Jánom Pálffym v 19. storočí odzrkadľuje viacero architektonických vplyvov. Kaštieľ bol poľovným sídlom Pálffyovcov a neskôr slúžil slovenským umelcom ako Dom slovenských spisovateľov. Užiť si môžete iba jeho okolie, od roku 2017 je pre verejnosť neprístupný.

.otváracie hodiny

.poplatok za vstup

celoročne

kaštieľ 

park 


so, ne, sviatky

voľne prístupné


4,00 €

2,00 €

3,00 €

zadarmo

dospelí 

študenti 6-18r

seniori 62+

deti do 6r

.sprievodcakrátky pohľad do histórie


kaštieľ dal postaviť Ján Pálffy v rokoch 1888 až 1889 so svojou 16-ročnou manželkou Alžbetou. Architektom kaštieľa bol Franz von Neumann z Viedne. Kaštieľ bol pre pálffyovcov skôr letným sídlom a keďže Ján Pálffy bol milovníkom poľovačiek, plnil aj funkciu poľovníckeho kaštieľa. Neďaleko sa nachádzala aj bažantnica a ešte dnes je možné vidieť zvyšky jej oplotenia.


Ján Pálffy postavil v Budmericiach aj malú fabriku – škrobáreň, mestečku pomohol aj pri zmodernizovaní Horného majera a dal postaviť aj kaplnku Panny Márie Lurdskej.


keď Ján Pálffy v roku 1934 zomrel, kaštieľ zdedil jeho syn Pavol. Jeho manželka Lujza de Vilmorin, piata z ôsmich manželiek grófa, bola v mladosti zasnúbená so spisovateľom Antoine de Saint Exupérym, autorom Malého princa. Po emigrácii grófa Pavla za hranice v r. 1945 bol kaštieľ znárodnený.


v rokoch 1946 a 1986 bol kaštieľ upravovaný a do roku 2011 slúžil ako Dom slovenských spisovateľov, ktorí ho využívali na rekreáciu a tvorivú činnosť.


krásny kaštieľ, ale neprístupný


dnes je kaštieľ krásne zrekonštruovaný a má bohatý inventár. V okolí je krásny anglický park, vhodný pre rodinné prechádzky či pikniky.


kaštieľ tvorí množstvo menších vežičiek a štítových vikierov, dominuje mu vysoká veža nad vstupným portálom s vyhliadkovou ochodzou a hodinami umiestnenými v jej štíte. Vchod do kaštieľa vedie cez obrovské schodisko, nad ktorým sú znázornené erby Jána Pálffyho s manželkou spolu s letopočtom výstavby kaštieľa.


do kaštieľa sa dostanete autom, autobusom, ale aj bicyklom, peší turisti sa ku kaštieľu dostanú po zelenej značke. Neďaleko sa nachádza aj vodná nádrž. V roku 2015 dočkal obnovy.


povesť


v kaštieli sa strieda viacero slohov. A prečo jej to tak? Podľa istej legendy sa gróf Pálffy vo Francúzsku zamiloval do bohatej dcéry šľachtica. Chcel ju požiadať o ruku, ale najprv musel upraviť svoje sídla tak, aby svojej vyvolenej pripomínal jej francúzsky domov. Dievčina sa ale vydala skôr, než gróf rekonštrukcie dokončil.


1/41
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. apríla 2022, 11:42:45

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór