lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - KAŠTIEĽ DOLNÁ KRUPÁ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Dolná Krupá Malé Karpaty
Kaštieľ Dolná Krupá Malé Karpaty

Kaštieľ Dolná Krupá Malé Karpaty
Kaštieľ Dolná Krupá Malé Karpaty

1/1

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

190 mnm

-

+421 33 245 3130

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.00.11

KAŠTIEĽ DOLNÁ KRUPÁ

KAŠTIEĽ DOLNÁ KRUPÁ – Klasicistický kaštieľ z konca 18. storočia je preslávený menom rodiny Brunsvik, hudobným géniom Ludwigom van Beethovenom, či rozáriom grófky Chotekovej. V súčasnosti kaštieľ s areálom spravuje Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum. Návštevníkov a hudobných fajnšmekrov láka trvalá expozícia venovaná životu rodiny Brunsvikovcov a Chotekovcov, pamätná izba Albrechtovcov a Ludwiga van Beethovena. Ku kaštieľu neodmysliteľne patria ruže a hudba. Prečo? To sa dozviete počas jeho návštevy.

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZÁMOK.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.02.00.11
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. mája 2021, 12:16:24

OTVÁRACIE DOBY

Máj-September

Lektoráty

Október-Apríl

Park (denne)

Utorok-Piatok09:00, 11:00, 13:00


08:00 - 20:00

08:00 - 15:30


POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,00 €

5,00 €

Dospelí 

Študenti, seniori 

Rodinné

SPRIEVODCA 


Kde kaštieľ nájdeme?


Kaštieľ Dolná Krupá sa nachádza približne 11 kilometrov severne od Trnavy a asi 60 kilometrov od Bratislavy. Parkovať je možné priamo v areáli za kaštieľom. Ak sa chystáte navštíviť kaštieľ verejným dopravným prostriedkom, z Trnavy vás sem dovezie autobus z nástupišťa č. 8.


História kaštieľa


Výstavba kaštieľa je spojená s rodinou Brunsvikovcov. V 50. rokoch 18. storočia postavil Anton Brunsvik na mieste staršieho objektu kaštieľ v barokovom slohu podľa projektov cisárskeho dvorného staviteľa. V rokoch 1792 – 1796 jeho syn Jozef prestaval kaštieľ podľa plánov Johanna Josefa Talherra, hlavného staviteľa Uhorskej kráľovskej stavebnej komory. Ku kaštieľu rozšírenému na barokovo-klasicistický objekt postupne pribúdali ďalšie objekty - divadlo, domček záhradníka, oranžéria, kúpeľný domček či altánky v parku.

Začiatkom 19. storočia prešiel kaštieľ rekonštrukciou v modernom klasicistickom štýle. Brunsvikovci tu založili viac ako 100-hektárový anglický park podľa projektov záhradného architekta Christiana Henricha Nebbiena. Práce boli ukončené v roku 1822.

Vďaka Brunsvikovcom sa Dolná Krupá stala miestom, ktoré sa za hranicami monarchie preslávilo umeleckými zbierkami, bohatou knižnicou, zbierkami minerálov, ale aj prírodnými krásami parku. Podľa ústnej tradície rodiny bola Dolná Krupá miestom, kde Ludwig van Beethoven skomponoval jedno zo svojich najznámejších diel – Sonátu mesačného svitu.


Poprechádzajte sa v najkrajšom anglickom parku na Slovensku


Súčasťou kaštieľa je aj historický anglický park, ktorý prešiel mnohými úpravami. V 19. storočí podstúpil mnoho zmien a vznikol tak jeden z najkrajších anglických parkov na území dnešného Slovenska. Išlo o vyše 100-hektárový celok pozostávajúci zo samotného jadra parku, vinohradu s umelým kopcom, sadov a lúk obklopených lesmi a slúžiacimi aj ako poľovnícky revír. Aj dnes v ňom nájdete umelú jaskyňu, rybník s Lujziným ostrovom, obelisk či sochu Madony s dieťaťom. Legenda hovorí, že po parku sa rád prechádzal aj hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven. Park patrí k najcennejším historickým parkom na Slovensku. Spájaný je aj s menom ružovej grófky Márie Henriety Chotekovej, poslednej z rodu Brunsvik-Chotek. Šľachtiteľka a pestovateľka ruží práve v Dolnej Krupej začiatkom 20. storočia založila jedno z najväčších a najslávnejších európskych rozárií s viac než 6 tisíc koreňmi ruží.

Pri inventarizácii stromov v roku 2000 bolo identifikovaných 39 druhov stromov, v parku sa celkovo nachádza až 1486 stromov, z toho 52 cudzokrajných. Približne 84 % tvoria listnaté dreviny. Od roku 2013 pribudli v parku novovysadené záhony historických ruží, ktoré pestovala grófka Choteková. Jediným chráneným stromom v parku je vzhľadom na svoj vek, ekologickú, krajinotvornú a estetickú funkciu sekvojovec mamutí. Vo výške 1,3 m má obvod kmeňa takmer päť metrov a dosahuje výšku vyše 45 metrov. V roku 2008 bol nominovaný v súťaži strom roka a umiestnil sa na 2. mieste.

Kaštieľ navštívili mnohé zaujímavé osobnosti. Návštevníci môžu v kaštieli objavovať stopy rakúskeho maliara Oskara Kokoschku, francúzskeho spisovateľa Romaina Rollanda, skladateľov Eugena Suchoňa, Jána Cikkera či Andreja Plávku a ďalších hudobných tvorcov, literátov a výtvarníkov.

PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png