.korlátsky hrad - Ak nemôžete absolvovať dlhšiu prechádzku či túru, návšteva hradu Korlátko je to pravé. Autom sa dostanete takmer až k samotnej zrúcanine. Od auta je to potom už len pár minút chôdze k pamiatke. Tu už môžete dýchať históriou nasiaknutý vzduch a kochať sa nádhernými výhľadmi.
korlátsky hrad
.otváracie hodiny
celoročne
voľne prístupné
.poplatok za vstup
voľne prístupné
.pre denné tipy na výlety sleduj naše
facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku
facebook skupinu @srdcomposlovensku
instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku
Pinterest nástenku Xplór
.sprievodca
korlátko alebo korlátka? Sú dohady o tom, ktorý názov je správny. Častejšie sa používa „Korlátko“, budeme sa teda držať tohto názvu. Korlátsky hrad sa nachádza neďaleko obce Cerová, presnejšie v jej časti Rozbehy. Názov je odvodený z maďarčiny (korlát – bariéra, zábradlie, kő – kameň). Korlátsky hrad bol jedným z hradov, ktorého úlohou bolo strážiť Českú cestu vedúcu z Prahy do Budína. Táto cesta slúžila na obchodnú výmenu a vojenské ťaženia.
prístup
ak sa rozhodnete navštíviť Korlátko, dostanete sa tam autom z obce Cerová. Príďte na koniec obce a pokračujte popri cintoríne a rozhľadni. Dostanete sa k osamelej chatke, kde môžete odstaviť auto. Odtiaľ je to už len 5 minút chôdze cez lúku. O niečo náročnejšia trasa je z obce Prievaly, po žltej značke sa dostanete až k spomínanej chatke. Táto trasa trvá niečo vyše hodiny. Keď sa vyberiete na hrad z vodnej nádrže Buková, stačí nasledovať modrú turistickú značku.
história hradu
tento staručký hrad bol postavený už niekedy v 11. storočí. Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1324, spomína sa pod názvom Korlathkeu. Na základe tejto písomnosti patrí k najstarším písomne doloženým hradom na Slovensku.
na začiatku 14. storočia sa stal Korlátko majetkom Matúša Čáka Trenčianskeho. Ten oň prišiel pri bitke s uhorským kráľom Karolom I. a hrad sa stal kráľovským majetkom.
v roku 1394 kráľ Žigmund daroval hrad vojvodovi Stiborovi zo Stiboríc. Bolo to poďakovanie za jeho verné služby. Keď v roku 1414 Stibor zo Stiboríc zomrel, zdedil Korlátko jeho syn Stibor II. Ten však nemal potomka a po jeho smrti sa hrad stáva opäť kráľovským majetkom.
v roku 1444 sa tu usadil lúpežný rytier Ján Moravanský, ktorý neustále napádal blízke i vzdialené okolie. O rok neskôr, v roku 1445 sa stala pevnosť majetkom Mikuláša z Uljaku, po ňom Osvalda z Bučian a následne ho zdedil jeho syn. Po vymretí posledného potomka z rodu Osvalda z Bučian bol hrad len príležitostne obývaný a slúžil ako skladisko.
v roku 1740 tu bývali už len panskí hajdúsi, ktorí strážili väzňov v hradných pivniciach. Aj keď bol Korlátsky hrad pomerne zachovalý, panstvo ho opustilo a odsťahovalo sa do pohodlnejších kaštieľov. Od polovice 18. storočia Korlátsky hrad pomaly chátral a dnes sa zachovali len zvyšky hradných múrov a opevnenia.
presná podoba hradu je doposiaľ neznáma, takže pri návšteve treba zapojiť fantáziu. Obec Cerová sa postarala aspoň o čiastočnú rekonštrukciu a tiež dbá o udržiavanie areálu.
korlátsky poklad
ak sa už budete prechádzať po mieste, kde kedysi stál mohutný hrad, majte na mysli, že niekde pod vašimi nohami sa ukrýva poklad, o akom sa vám ani len nesníva. Aspoň jedna z povestí hovorí, že pod hradom je pivnica plná zlata a drahokamov. Jedného dňa sa cerovskí chlapi rozhodli, že poklad nájdu. Ochrániť ich mala trojkráľová krieda a svätená voda. Do pivnice vstúpili na veľký piatok, lebo iba vtedy mohli poklad uvidieť. Ledva stihli svätenou kriedou nakresliť okolo seba kruh, zjavil sa im zúrivý, čierny býk. Chlapi sa naľakali, zobrali nohy na plecia a na poklad, za ktorým tam prišli, celkom zabudli. A tak poklad stále čaká na svojho nálezcu.