lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - KOSTOL SVÄTEJ HELENY TRNAVA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kostol svätej Heleny Trnava Malé Karpaty
Kostol svätej Heleny Trnava Malé Karpaty

Kostol svätej Heleny Trnava Malé Karpaty
Kostol svätej Heleny Trnava Malé Karpaty

1/1

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

145 mnm

TRNAVA

+421 33 323 6440

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.04.08

KOSTOL SVÄTEJ HELENY TRNAVA

KOSTOL SVÄTEJ HELENY - Gotický Kostol sv. Heleny je najstarším dodnes stojacim kostolom Trnavy. Ide o gotický kostol zo 14. storočia, barokovo upravený v 17. storočí. Kostol je súčasťou areálu stredovekého špitála prestavaného v klasicizme. Najstaršia zachovaná písomná správa z roku 1490 hovorí o škodách spôsobených na kostole a jeho zariadení.

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZÁMOK.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.02.04.08
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. mája 2021, 12:18:20

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

sprístupnené denne

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné 

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Kostol sv. Heleny sa nachádza na križovatke Hlavnej ulice a ulice Dolné bašty. Najbližšie možné parkovanie je na Vajanského ulice odkiaľ je to ku kostolu len okolo 100 metrov.


Trochu z histórie.


Kostol vznikol na prelome 13. a 14. storočia a predpokladá sa, že mu predchádzal starší kostol. Bol súčasťou špitálu stojaceho vedľa na severnej strane. Toto sociálno-charitatívne zariadenie vzniklo na južnom okraji mesta pri Dolnej mestskej bráne ešte v 13. storočí. Pôvodne ho spravoval jeden z rádov so sociálnym zameraním, ktoré vtedy pôsobili v meste, neskôr túto službu prebralo mesto. Starým, slabým, chudobným obyvateľom poskytoval zadarmo strechu nad hlavou a v prípade potreby aj liečebnú starostlivosť.

Po roku 1838 boli pôvodný špitál a susedný dom v uličnej časti spojené do jednej veľkej stavby, ktorá dostala reprezentatívne klasicistické priečelie, neskôr upravené do dnešnej neoslohovej podoby.

Od roku 2010 kostol plní aj funkciu farského kostola gréckokatolíckej Farnosti sv. apoštola a evanjelistu Lukáša v Trnave.


Čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


Gotická pamiatka z polovice 14. storočia. Hlavné priečelie s portálom zdobí edikula s plastikami sv. Alžbety, sv. Heleny a sv. Barbory. Ústredná socha sv. Heleny je gotická práca z roku 1400. Ako iné sakrálne objekty v Trnave, aj tento kostol bol v baroku prestavaný. Z pôvodných častí stavby sa zachovala krížová klenba a gotické pastofórium v múre svätyne. Vo svätyni sú okná s farebnými vitrážami. V južnej kaplnke je najstarší a jediný tabuľový oltár v Trnave. Organ v kostole zhotovil staviteľ Karl Neusser z Nového Jičína pred rokom 1900. V roku 1766 dali do veže zvon sv. Alžbety a o päť rokov neskôr zvon sv. Heleny.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Spestrením návštevy Trnavy môže byť aj vyhliadka z mestskej veže. Mestská veža v Trnave je jednou z najdôležitejších renesančných pamiatok mesta. Má štvorcový pôdorys v tvare masívneho hranola s ôsmimi nadzemnými podlažiami a celkovou výšku 57 metrov. Vyhliadková ochodza je vo výške asi 29 metrov. Nárožia a najvyššie podlažie sú zdobené diamantovým sgrafitom, na juhovýchodnej strane sú slnečné hodiny. Vo veži sa nachádza informačné stredisko. Vo vnútri veže nájdete aj expozíciu približujúcu históriu mesta.

Na Múzejnom námestí môžete navštíviť Západoslovenské múzeum. Ak Vás zaujíma súčasné umenie pozrite si Synagógu pri Halenárskej ulici.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png