top of page
kostol svätej heleny trnava

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

145 mnm

trnava

+421 33 323 6440

.kostol svätej heleny trnava - gotický Kostol sv. Heleny je najstarším dodnes stojacim kostolom Trnavy. Ide o gotický kostol zo 14. storočia, barokovo upravený v 17. storočí. Kostol je súčasťou areálu stredovekého špitála prestavaného v klasicizme. Najstaršia zachovaná písomná správa z roku 1490 hovorí o škodách spôsobených na kostole a jeho zariadení.

kostol svätej heleny trnava

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaako sa dá ku kostolu dostať ?


kostol sv. Heleny sa nachádza na križovatke Hlavnej ulice a ulice Dolné bašty. Najbližšie možné parkovanie je na Vajanského ulice odkiaľ je to ku kostolu len okolo 100 metrov.


trochu z histórie


kostol vznikol na prelome 13. a 14. storočia a predpokladá sa, že mu predchádzal starší kostol. Bol súčasťou špitálu stojaceho vedľa na severnej strane. Toto sociálno-charitatívne zariadenie vzniklo na južnom okraji mesta pri Dolnej mestskej bráne ešte v 13. storočí. Pôvodne ho spravoval jeden z rádov so sociálnym zameraním, ktoré vtedy pôsobili v meste, neskôr túto službu prebralo mesto. Starým, slabým, chudobným obyvateľom poskytoval zadarmo strechu nad hlavou a v prípade potreby aj liečebnú starostlivosť.


po roku 1838 boli pôvodný špitál a susedný dom v uličnej časti spojené do jednej veľkej stavby, ktorá dostala reprezentatívne klasicistické priečelie, neskôr upravené do dnešnej neoslohovej podoby.

Od roku 2010 kostol plní aj funkciu farského kostola gréckokatolíckej Farnosti sv. apoštola a evanjelistu Lukáša v Trnave.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


gotická pamiatka z polovice 14. storočia. Hlavné priečelie s portálom zdobí edikula s plastikami sv. Alžbety, sv. Heleny a sv. Barbory. Ústredná socha sv. Heleny je gotická práca z roku 1400. Ako iné sakrálne objekty v Trnave, aj tento kostol bol v baroku prestavaný. Z pôvodných častí stavby sa zachovala krížová klenba a gotické pastofórium v múre svätyne. Vo svätyni sú okná s farebnými vitrážami. V južnej kaplnke je najstarší a jediný tabuľový oltár v Trnave. Organ v kostole zhotovil staviteľ Karl Neusser z Nového Jičína pred rokom 1900. V roku 1766 dali do veže zvon sv. Alžbety a o päť rokov neskôr zvon sv. Heleny.


pár tipov pre turistov v okolí


spestrením návštevy Trnavy môže byť aj vyhliadka z mestskej veže. Mestská veža v Trnave je jednou z najdôležitejších renesančných pamiatok mesta. Má štvorcový pôdorys v tvare masívneho hranola s ôsmimi nadzemnými podlažiami a celkovou výšku 57 metrov. 


vyhliadková ochodza je vo výške asi 29 metrov. Nárožia a najvyššie podlažie sú zdobené diamantovým sgrafitom, na juhovýchodnej strane sú slnečné hodiny. Vo veži sa nachádza informačné stredisko. Vo vnútri veže nájdete aj expozíciu približujúcu históriu mesta.


na Múzejnom námestí môžete navštíviť Západoslovenské múzeum. Ak Vás zaujíma súčasné umenie pozrite si Synagógu pri Halenárskej ulici.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:25:09

bottom of page