top of page
kostolík sv. michala archanjela lančár

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

277 mnm

-

+421 33 7787 122

.kostolík svätého michala archanjela lančár - rímskokatolícky kostol stojaci nad obcou Lančár. Ide o opevnenú renesančnú stavbu pochádzajúcu zo 17. storočia, postavenú na mieste staršieho gotického kostola zo 14. storočia. Kostol je najvýraznejšou dominantou širokého okolia.

kostolík sv. michala archanjela lančár

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaako sa dá ku kostolu dostať ?


Prístup ku Kostolu sv. Michala Archanjela je okolo 400 m po ceste vedúcej od dolného kostola sv. Jozefa, okolo budovy bývalých potravín jednota, kde je možné aj parkovanie.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


Súčasťou areálu kostola je renesančné proti turecké opevnenie zo 17. storočia, čo potvrdzujú  strieľne, ktoré sa nachádzajú v prednej časti pri vstupnej bráne. Horné podlažie hranolovej veže v južnej časti opevnenia povodne slúžilo ako zvonica. Spodné podlažie sa využívalo ako kaplnka. Kostol má unikátnu maliarsku výzdobu z obdobia renesancie, baroka aj rokoka. Nástenné maľby v kostole sv. Michala archanjela sa považujú za najkrajšie barokové maľby na území Slovenska.


Z kostola je pekný výhľad na Trnavskú pahorkatinu, na okolité obce okresov Piešťany, Hlohovec a Trnava.


pár tipov pre turistov v okolí.


vrbové - malebné mestečko, známe slávnou šikmou vežou, na ktorú sa už z diaľky upínajú pohľady návštevníkov. Už po dlhé roky je dominantou mesta. K zaujímavým patrí aj gotický kostol sv. Martina, evanjelický kostol, novopostavený kostol svätého Gorazda i židovská synagóga..


piešťany - mesto slnka, vody a zdravia. Mesto s jedinečným prírodným zdrojom nevracajúcim zdravie chorým na reumatické ochorenia. Kúpele sú zamerané na liečbu chorôb pohybových ústrojov a nervových chorôb. Patria medzi najvýznamnejšie európske kúpele svojho druhu, známe na celom svete.


kostol a kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej - zrúcanina  pri obciach Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji v pohorí Malé Karpaty. Tvoria ju zaniknuté budovy františkánskeho kláštora, pomerne zachované múry kostola a kostolnej veže zo 17. storočia. Kláštor, ktorý patril františkánskemu rádu, bol založený na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu.


smolenický zámok - rozprávkový zámok s bielymi múrmi a červenými strieškami, ktorý stojí nad obcou Smolenice. Na jeho mieste stál pôvodne stredoveký hrad, ktorý bol postavený až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch. Patril uhorskému kráľovi Žigmundovi Luxemburskému a plnil funkciu strážneho hradu pri obchodnej Českej ceste.


molpír - archeologické nálezisko  pri Smoleniciach. Molpír je vrch nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch. Na tomto vrchu sa v šiestom storočí pred n.l. rozprestieralo veľké praveké aj slovanské hradisko. Skladalo sa z troch nádvorí chránených valmi, opevnenie bolo postavené z voľne kladeného kamenia, spevnené násypmi a drevenými konštrukciami.


hrad dobrá voda - rozľahlá zrúcanina hradu nad obcou Dobrá Voda postaveného pravdepodobne v 13. storočí na mieste starého hradiska. Leží vo výške 320 m n. m. a je súčasťou územia prírodnej rezervácie Slopy.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:22:58

bottom of page