lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - MALOKARPATSKÁ VÍNNA CESTA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Malokarpatská vínna cesta Malé Karpaty
Malokarpatská vínna cesta Malé Karpaty

Malokarpatská vínna cesta Malé Karpaty
Malokarpatská vínna cesta Malé Karpaty

1/1

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

197 mnm

-

+421 905 777 089

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.00.01

MALOKARPATSKÁ VÍNNA CESTA

MALOKARPATSKÁ VÍNNA CESTA – sa tiahne mestami a obcami od Bratislavy po východnej strane Malých Karpát. Je spojením niekoľkých fenoménov – vína, prírody, histórie, folklóru a gastronómie. Hoci naše vína nie sú za hranicami populárne, Slovensko jednoznačne patrí medzi vinohradnícke oblasti, ktoré stoja za návštevu. Poďte teda zablúdiť do romantických pivničiek a vinohradov a ochutnajte lahodnú chuť toho čo sa urodilo v malokarpatských pivniciach.

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZÁMOK.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.02.00.01
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. mája 2021, 12:14:07

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

zavisí od podujatia

POPLATOK ZA VSTUP

zavisí od podujatia

Vstupenka 

SPRIEVODCA 


Cieľom vybudovania vínnej cesty bolo zviditeľnenie malokarpatského regiónu domácemu i zahraničnému návštevníkovi. Na Slovensku je vinohradníckych oblastí 6 – Juhoslovenská, Nitrianska, Stredoslovenská, Východoslovenská, Tokajská a Malokarpatská. Práve Malokarpatská je najväčšou z nich a vedie cez mestá Bratislava, Svätý Jur, Pezinok, Modru, Trnavu a okolité podkarpatské. Svätý Jur, Modra a Pezinok sa pýšia starou tradíciou slobodných kráľovských miest. Tento titul im bol udelený, okrem iného aj vďaka kvalitnej produkcii vína, ktoré chutilo kráľom vo Viedni a Bratislave v 17. storočí.

Malokarpatská vínna cesta začína v našom hlavnom meste. Bratislava dnes už nie je typické vinohradnícke mesto s vinohradmi a pivničkami ale stále tu nájdete útulné kaviarne a reštaurácie kde majú bohatú ponuku vín nielen z Malokarpatskej oblasti. Vínnu cestu v jej pravej kráse uvidíte až na vidieku. Prvé pivničky plné chutného vína na vás čakajú v obciach Rači a Vajnoroch. Pochádza odtiaľto najmä známa Frankovka, údajne obľúbené víno panovníčky Márie Terézie. Kúsok od Rače sa nachádza kráľovské mesto Svätý Jur. Jeho centrum sa zachovalo takmer neporušené a tak uvidíte ako vyzeralo vinohradnícke mesto. Dominantou hlavnej ulice mesta sú kaštiele, pod ktorými sa nachádzajú tunajšie najznámejšie pivnice. Ďalším mestom je Pezinok, ktoré je centrom malokarpatského regiónu s viacerými pivničkami a vinotékami. Na jeseň sa tu konajú kultúrne podujatia spojené s vinobraním. Popri ceste si môžete kúpiť chutný burčiak, ktorý je vraj dobrý na omladenie krvi. Od Pezinka pokračuje cesta cez Slovenský Grob. Tu sa víno pije najmä k pečenej husi, ktorú dostanete takmer v každej miestnej reštaurácii. Obcou Vinosady sa dostanete do Modry, ktorá je centrom svetoznámej majoliky. Modra, podobne ako Pezinok žije kultúrou a tiež sa tu konajú slávnostne podujatia – vinobrania. Najväčšie Malokarpatské pivnice nájdete na hrade Červený Kameň, v stredoveku sa v nich skladovala meď. Najväčšia vínna pivnica – Fuggerovská sa nachádza v obci Častá. Pomenovanie dostala podľa jedných z najznámejších majiteľov červenokamenského panstva. Ďalej odporúčame ochutnávku Orešianského červeného, ktorého základ tvorí Modrý portugal a nevynechajte ani návštevu vinotéky na Smoleníckom zámku. Obec Suchá nad Parnou je rodiskom spisovateľa Františka Hečku, autora románu Červené víno. V románe opisuje okrem iného i malokarpatských vinárov. Cez túto obec sa dostávame do Trnavy, do tzv. Slovenského Ríma, v ktorom sa nachádza množstvo historických pamiatok.

V jednotlivých mestách a obciach Malokarpatskej vinnej cesty sa konajú podujatia po celý rok. Môžete sa tešiť na ochutnávky, prehliadky vína, Vínne trhy, vinobrania a to všetko v spojení s bohatým kultúrnym programom. Program je publikovaný každý rok.


Pravidelné podujatia


Malokarpatské vinobranie – sa koná každoročne, striedavo v Modre a Pezinku. Je to oslava práce vinohradníkov.

Alegoricky sprievod na vinobraní – je organizovaný každú tretiu septembrovú nedeľu. Má charakterizovať jednotlivé obce regiónu, ich zvyky, tradície, remeslá...

Burčiak v keramike – je slávnosť remeselníkov a vinárov, ktorá sa koná každý druhý rok v Modre.

Deň otvorených pivníc – každý rok v novembri máte možnosť ochutnať vína od Bratislavy až po Trnavu.

Slávnosti vinohradníkov – podujatie je organizované v mestskej časti Bratislavy – Rača a vo Svätom Jure.

Ochutnávka burčiaku z fontány Sv. Floriána v Modre na pravé poludnie

Vínne trhy v Pezinku

VITIS AUREA – výstava vín v Modre


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png