top of page
malokarpatské múzeum pezinok

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

162 mnm

pezinok

+421 911 404 053

.malokarpatské múzeum pezinok - malokarpatské múzeum v Pezinku vám v súčasnosti ponúka dve stále expozície, Príbeh vína a Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatami. Okrem kochania sa príťažlivými exponátmi a krásou tajomných podzemných priestorov ponúka múzeum svojim návštevníkom i možnosť opájať sa vôňami vín v múzejnom „arómabare“ či vyskúšať si zátkovanie vínnych fliaš. Samozrejmosťou je i možnosť ochutnávky vín.

malokarpatské múzeum pezinok

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

pondelok

utorok - piatok

sobota
nedeľa


zatvorené

09:00 - 17:00

10:00 - 16:00

zatvorené

.poplatok za vstup

dospelí

seniori 

deti 

rodinné 

6,00 €

5,00 €

3,00 €

12,00 €

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako sa dá k múzeu dostať ?


malokarpatské múzeum v Pezinku sídli v pamiatkovo chránenom renesančnom dome priamo v historickom centre mesta. Ide o Kaviakov dom na Ulici M. R. Štefánika 4. V centre mesta je spoplatnené parkovanie. Pokiaľ pôjdete vlakom, zo zastávky Pezinok je to len 7 minút chôdze.


trochu z histórie


objekt múzea je obrátený do ulice jednoduchou renesančnou fasádou. K dvoru sa pripája dvorové krídlo s otvorenou arkádovou chodbou. Krídlo je rozšírené priečnou prístavbou cez dvor. Dom pôvodne vlastnil bohatý obchodník s vínom. V portáli sú vyryté iniciály majiteľa I. D. A. V. a letopočet 1638. Z priestoru pod bočnou prístavbou sa zostupuje do lisovne, pri ktorej bola tiež studňa. Z lisovne sa dá prejsť do radu pivníc. Na zvýšenom prízemí sa zachoval priestor tzv. čiernej kuchyne. V objekte sa dnes nachádzajú expozície Malokarpatského múzea zamerané na dejiny mesta, pezinské cechy a dejiny vinohradníctva a vinárstva v Malokarpatskom regióne.


čo všetko môžete v múzeu a okolí vidieť ?


malokarpatské múzeum svojich návštevníkov zoznamuje s dejinami Pezinka od prvej písomnej zmienky. Možno tu nájsť zbierky zamerané na stredovekú mestskú justíciu, cechy, remeslá či národopis, pozornosť je venovaná i dejinám 20. storočia.. Špeciálny dôraz je, samozrejme, kladený na slávne pezinské a vôbec malokarpatské vinohradníctvo. V autentických priestoroch starobylých vínnych pivníc možno vidieť sudy a pivničný inventár z 19. storočia či unikátnu zbierku vinohradníckych lisov, najväčšiu v strednej Európe. Múzeum zoznámi návštevníka nielen s históriou, ale i súčasnými trendmi vo výrobe vína.


v múzeu ponúkajú tri unikátne zážitkové degustačné programy. Vyskúšajte v úplnej tme, za rôzneho farebného osvetlenia a hudby ochutnávku 5 top malokarpatských vín.


pár tipov pre turistov v okolí


pre mesto je charakteristické historické centrum s typickými meštianskymi domami, ulicami v pravidelnom sieťovom pôdoryse a zvyškami pôvodných hradieb. K najvýznamnejším kultúrnohistorickým pamiatkam patrí zámok z 13. storočia, 4 historicky aj architektonicky cenné kostoly a renesančná radnica. Nezabudni si pozrieť aj mestské múzeum v starej radnici.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:26:48

bottom of page