lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - MALOKARPATSKÉ MÚZEUM PEZINOK

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Malokarpatské múzeum Pezinok Malé Karpaty
Malokarpatské múzeum Pezinok Malé Karpaty

Malokarpatské múzeum Pezinok Malé Karpaty
Malokarpatské múzeum Pezinok Malé Karpaty

1/1

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

162 mnm

PEZINIK

+421 911 404 053

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.03.05

MALOKARPATSKÉ MÚZEUM PEZINOK

MALOKARPATSKÉ MÚZEUM - Malokarpatské múzeum v Pezinku vám v súčasnosti ponúka dve stále expozície, Príbeh vína a Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatami. Okrem kochania sa príťažlivými exponátmi a krásou tajomných podzemných priestorov ponúka múzeum svojim návštevníkom i možnosť opájať sa vôňami vín v múzejnom „arómabare“ či vyskúšať si zátkovanie vínnych fliaš. Samozrejmosťou je i možnosť ochutnávky vín.

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZÁMOK.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.02.03.05
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 9:37:11

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

Utorok-Piatok

Apríl-September
Sobota
Nedeľa

Október-Marec

Sobota


09:00 - 17:00


10:00 - 17:00
14:00 - 17:00


10:00 - 16:00

POPLATOK ZA VSTUP

4,00 €

3,00 €

2,00 €

8,00 €

Dospelí

Seniori 

Deti 

Rodinné 

SPRIEVODCA


Ako sa dá k múzeu dostať ?


Malokarpatské múzeum v Pezinku sídli v pamiatkovo chránenom renesančnom dome priamo v historickom centre mesta. Ide o Kaviakov dom na Ulici M. R. Štefánika 4. V centre mesta je spoplatnené parkovanie. Pokiaľ pôjdete vlakom, zo zastávky Pezinok je to len 7 minút chôdze.


Trochu z histórie.


Objekt múzea je obrátený do ulice jednoduchou renesančnou fasádou. K dvoru sa pripája dvorové krídlo s otvorenou arkádovou chodbou. Krídlo je rozšírené priečnou prístavbou cez dvor. Dom pôvodne vlastnil bohatý obchodník s vínom. V portáli sú vyryté iniciály majiteľa I. D. A. V. a letopočet 1638. Z priestoru pod bočnou prístavbou sa zostupuje do lisovne, pri ktorej bola tiež studňa. Z lisovne sa dá prejsť do radu pivníc. Na zvýšenom prízemí sa zachoval priestor tzv. čiernej kuchyne. V objekte sa dnes nachádzajú expozície Malokarpatského múzea zamerané na dejiny mesta, pezinské cechy a dejiny vinohradníctva a vinárstva v Malokarpatskom regióne.


Čo všetko môžete v múzeu a okolí vidieť ?


Malokarpatské múzeum svojich návštevníkov zoznamuje s dejinami Pezinka od prvej písomnej zmienky. Možno tu nájsť zbierky zamerané na stredovekú mestskú justíciu, cechy, remeslá či národopis, pozornosť je venovaná i dejinám 20. storočia.. Špeciálny dôraz je, samozrejme, kladený na slávne pezinské a vôbec malokarpatské vinohradníctvo. V autentických priestoroch starobylých vínnych pivníc možno vidieť sudy a pivničný inventár z 19. storočia či unikátnu zbierku vinohradníckych lisov, najväčšiu v strednej Európe. Múzeum zoznámi návštevníka nielen s históriou, ale i súčasnými trendmi vo výrobe vína.

V múzeu ponúkajú tri unikátne zážitkové degustačné programy. Vyskúšajte v úplnej tme, za rôzneho farebného osvetlenia a hudby ochutnávku 5 top malokarpatských vín.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Pre mesto je charakteristické historické centrum s typickými meštianskymi domami, ulicami v pravidelnom sieťovom pôdoryse a zvyškami pôvodných hradieb. K najvýznamnejším kultúrnohistorickým pamiatkam patrí zámok z 13. storočia, 4 historicky aj architektonicky cenné kostoly a renesančná radnica. Nezabudni si pozrieť aj mestské múzeum v starej radnici.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png