top of page
mestská veža trnava

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

147 mnm

trnava

+421 33 323 6440

.mestská veža trnava – pokiaľ sa radi pozeráte na svet z vtáčej perspektívy, renesančná mestská veža v Trnave vám takýto pohľad poskytne. Po zdolaní viac ako 130 schodov uvidíte široké okolie tohto mesta, nazývaného aj Malý Rím. V pozadí zbadáte vinice Malých Karpát a v popredí budete mať Trnavu ako na dlani.

mestská veža trnava

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

pondelok-štvrtok

piatok, sobota

nedeľa

11:00 - 16:00

10:00 - 20:00

10:00 - 18:00

.poplatok za vstup

dospelí

študent, senior, zťp

deti 6-15r

deti 0-6r


3,00 €

2,00 €

1,00 €

zadarmo


icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaveža sa nachádza v úplnom srdci mesta na Trojičnom námestí. Už v stredoveku sa stala symbolom prestíže a prosperity mesta. V čase akútneho tureckého nebezpečenstva slúžila ako strážna rozhľadňa. Bolo z nej dobre vidieť za hranice mesta, ale jej úlohou bolo sledovať aj nebezpečenstvo požiarov.


trošku histórie


mestskú vežu dal v roku 1574 postavil majster Jakub. V rokoch 1666 a 1683 veľké požiare strechu zničili, murivo sa však zachovalo. V roku 1729 umiestnili na piate poschodie hodinový stroj z dielne Franza Langera. Tri stokilogramové závažia visia na 30 metrov dlhom lane a spúšťajú sa v priestore zaskleného hranola, siahajúceho do tretieho poschodia. Na juhovýchodnej strane veže sú slnečné hodiny. Od roku 1739 zdobí vrchol barokovej cibuľovej strechy pozlátená socha Immaculaty - nepoškvrnenej Panny Márie. Socha s tvárou na každej strane symbolizuje vieru a nádej, že sa Panna Mária Trnave nikdy neobracia chrbtom. V roku 1818 bol postavený nový vchod do veže.


čo vo veži nájdete okrem krásneho výhľadu?


v súčasnosti sa v budove národnej kultúrnej pamiatky nachádza turistické informačné centrum, trvalá expozícia venovaná dejinám Trnavy, histórii veže a významným historickým osobnostiam.


veža má štvorcový pôdorys v tvare masívneho hranola s ôsmimi nadzemnými podlažiami a celkovou výšku 57 metrov. Vyhliadková ochodza sa nachádza vo výške približne 29 metrov. Nárožia a najvyššie podlažie sú zdobené diamantovým sgrafitom, na juhovýchodnej strane sú slnečné hodiny. Vo výklenku nad vchodom je kruhový reliéf so symbolikou Krista.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:25:33

bottom of page