lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - MESTSKÁ VEŽA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

XPLÓR eSHOP

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

147 mnm

TRNAVA

+421 33 323 6440

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.04.04

MESTSKÁ VEŽA TRNAVA

MESTSKÁ VEŽA – pokiaľ sa radi pozeráte na svet z vtáčej perspektívy, renesančná mestská veža v Trnave vám takýto pohľad poskytne. Po zdolaní viac ako 130 schodov uvidíte široké okolie tohto mesta, nazývaného aj Malý Rím. V pozadí zbadáte vinice Malých Karpát a v popredí budete mať Trnavu ako na dlani.

1/8

map texture

GoogleEarth

icon_hist_ZÁMOK.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Máj-September

Pondelok-Nedeľa

August

Piatok, Sobota

Október-Apríl

Pondelok-Nedeľa


10:00 - 18:00


10:00 - 20:00


10:00 - 17:00

POPLATOK ZA VSTUP

3,00 €

2,00 €

1,00 €

zadarmo

6,00 €

Dospelí

Študent, senior, ZŤP

Deti 6-15r

Deti 0-6r

Rodinné

SPRIEVODCA


Veža sa nachádza v úplnom srdci mesta na Trojičnom námestí. Už v stredoveku sa stala symbolom prestíže a prosperity mesta. V čase akútneho tureckého nebezpečenstva slúžila ako strážna rozhľadňa. Bolo z nej dobre vidieť za hranice mesta, ale jej úlohou bolo sledovať aj nebezpečenstvo požiarov.


Trošku histórie


Mestskú vežu dal v roku 1574 postavil majster Jakub. V rokoch 1666 a 1683 veľké požiare strechu zničili, murivo sa však zachovalo. V roku 1729 umiestnili na piate poschodie hodinový stroj z dielne Franza Langera. Tri stokilogramové závažia visia na 30 metrov dlhom lane a spúšťajú sa v priestore zaskleného hranola, siahajúceho do tretieho poschodia. Na juhovýchodnej strane veže sú slnečné hodiny. Od roku 1739 zdobí vrchol barokovej cibuľovej strechy pozlátená socha Immaculaty - nepoškvrnenej Panny Márie. Socha s tvárou na každej strane symbolizuje vieru a nádej, že sa Panna Mária Trnave nikdy neobracia chrbtom. V roku 1818 bol postavený nový vchod do veže.


Čo vo veži nájdete okrem krásneho výhľadu?


V súčasnosti sa v budove národnej kultúrnej pamiatky nachádza turistické informačné centrum, trvalá expozícia venovaná dejinám Trnavy, histórii veže a významným historickým osobnostiam.

Veža má štvorcový pôdorys v tvare masívneho hranola s ôsmimi nadzemnými podlažiami a celkovou výšku 57 metrov. Vyhliadková ochodza sa nachádza vo výške približne 29 metrov. Nárožia a najvyššie podlažie sú zdobené diamantovým sgrafitom, na juhovýchodnej strane sú slnečné hodiny. Vo výklenku nad vchodom je kruhový reliéf so symbolikou Krista.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR