lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - MESTSKÉ OPEVNENIE TRNAVA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

XPLÓR eSHOP

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

147 mnm

TRNAVA

+421 33 323 6440

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.04.05

MESTSKÉ OPEVNENIE TRNAVA

MESTSKÉ OPEVNENIE – trnavské mestské hradby patria k najrozsiahlejším tehlovým opevneniam v strednej Európe, dodnes sa zachovali takmer dve tretiny z nich. Kým hradby ostatných stredovekých miest vystavali z kameňa, na výstavbu trnavského opevnenia použili tehlu. Podľa posledných prepočtov bolo pri výstavbe použitých asi 20 miliónov tehál. Opevnenie vymedzilo plochu 56 hektárov s obdĺžnikovým pôdorysom. Keď porovnáme trnavské opevnenie s opevnením stredovekej Viedne, zistíme, že obvod trnavských hradieb má necelé tri kilometre, viedenské majú dĺžku 4,5 kilometra. Trnava tak mala len o tretinu menšie hradby ako stredoveká Viedeň. Trnava preto zastupuje Slovensko v najvýznamnejšej organizácii združujúcej opevnené mestá v Európe.

1/8

map texture

GoogleEarth

icon_hist_ZÁMOK.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

voľne prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstupné 

SPRIEVODCA


Výstavba opevnenia začala v druhej polovici 13. storočia. Najskôr postavili štvorhranné obranné veže, neskôr vyhĺbili vodnú priekopu a vykopanú zem použili na výstavbu valu medzi vežami, až kým neboli hotové múry hradieb. Do mesta sa vstupovalo štyrmi bránami a o obranu hradieb sa starali najatí strážnici na čele s kapitánom. Múr opevnenia bol miestami vysoký až 10 metrov a mal šírku až 2,3 metra. Jeho súčasťou bolo aj 35 štvorpodlažných veží.

Hradobný systém plnil svoju obrannú funkciu do 18. storočia. V 19. storočí boli hlavné brány aj s niektorými úsekmi múrov zbúrané. Vodné priekopy boli zrušené, úseky na južnej a severnej strane mesta boli zasypané a v priekope na západnej strane mesta vznikol park. Súčasťou zachovaného opevnenia je aj Bernolákova brána a baštové veže pri bráne a na Františkánskej ulici.

Napriek mocnému fortifikačnému systému bola Trnava niekoľkokrát dobytá. V rokoch 1271 a 1273 sa to podarilo českému kráľovi Přemyslovi Otakarovi II. V roku 1432 nasledovalo obsadenie Trnavy husitskými vojskami. Obsadili ho pomocou ľsti, keď v noci po trnavskom jarmoku mešťania opojení vínom zaspali a Husiti vpadli do mesta.

Veľkému náporu čelili mestské hradby aj v roku 1506, kedy ich obsadilo vojsko Maximiliána Habsburského. Hradby síce vydržali, ale boli zdevastované. Mešťania dali hradby znovu opraviť. V tom čase územie začali dobývať i Turci a hradby bolo treba po týchto útokoch pravidelne opravovať. Ich oprava a obnova s väčšími či menšími prestávkami trvá dodnes. V roku 2017 pribudla v historickom tehlovom opevnení severná veža s priľahlým želiarskym domčekom. Pri murovaní veže použili stavbári tehly z pôvodného opevnenia.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR