lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - MESTSKÉ OPEVNENIE TRNAVA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Mestské opevnenie Trnava Malé Karpaty
Mestské opevnenie Trnava Malé Karpaty

Mestské opevnenie Trnava Malé Karpaty
Mestské opevnenie Trnava Malé Karpaty

1/1

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

147 mnm

TRNAVA

+421 33 323 6440

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.04.05

MESTSKÉ OPEVNENIE TRNAVA

MESTSKÉ OPEVNENIE – trnavské mestské hradby patria k najrozsiahlejším tehlovým opevneniam v strednej Európe, dodnes sa zachovali takmer dve tretiny z nich. Kým hradby ostatných stredovekých miest vystavali z kameňa, na výstavbu trnavského opevnenia použili tehlu. Podľa posledných prepočtov bolo pri výstavbe použitých asi 20 miliónov tehál. Opevnenie vymedzilo plochu 56 hektárov s obdĺžnikovým pôdorysom. Keď porovnáme trnavské opevnenie s opevnením stredovekej Viedne, zistíme, že obvod trnavských hradieb má necelé tri kilometre, viedenské majú dĺžku 4,5 kilometra. Trnava tak mala len o tretinu menšie hradby ako stredoveká Viedeň. Trnava preto zastupuje Slovensko v najvýznamnejšej organizácii združujúcej opevnené mestá v Európe.

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZÁMOK.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.02.04.05
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. mája 2021, 12:18:43

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

voľne prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstupné 

SPRIEVODCA


Výstavba opevnenia začala v druhej polovici 13. storočia. Najskôr postavili štvorhranné obranné veže, neskôr vyhĺbili vodnú priekopu a vykopanú zem použili na výstavbu valu medzi vežami, až kým neboli hotové múry hradieb. Do mesta sa vstupovalo štyrmi bránami a o obranu hradieb sa starali najatí strážnici na čele s kapitánom. Múr opevnenia bol miestami vysoký až 10 metrov a mal šírku až 2,3 metra. Jeho súčasťou bolo aj 35 štvorpodlažných veží.

Hradobný systém plnil svoju obrannú funkciu do 18. storočia. V 19. storočí boli hlavné brány aj s niektorými úsekmi múrov zbúrané. Vodné priekopy boli zrušené, úseky na južnej a severnej strane mesta boli zasypané a v priekope na západnej strane mesta vznikol park. Súčasťou zachovaného opevnenia je aj Bernolákova brána a baštové veže pri bráne a na Františkánskej ulici.

Napriek mocnému fortifikačnému systému bola Trnava niekoľkokrát dobytá. V rokoch 1271 a 1273 sa to podarilo českému kráľovi Přemyslovi Otakarovi II. V roku 1432 nasledovalo obsadenie Trnavy husitskými vojskami. Obsadili ho pomocou ľsti, keď v noci po trnavskom jarmoku mešťania opojení vínom zaspali a Husiti vpadli do mesta.

Veľkému náporu čelili mestské hradby aj v roku 1506, kedy ich obsadilo vojsko Maximiliána Habsburského. Hradby síce vydržali, ale boli zdevastované. Mešťania dali hradby znovu opraviť. V tom čase územie začali dobývať i Turci a hradby bolo treba po týchto útokoch pravidelne opravovať. Ich oprava a obnova s väčšími či menšími prestávkami trvá dodnes. V roku 2017 pribudla v historickom tehlovom opevnení severná veža s priľahlým želiarskym domčekom. Pri murovaní veže použili stavbári tehly z pôvodného opevnenia.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png