top of page
pálffyovská papiereň pezinok

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

220 mnm

pezinok

+421 33 690 1120

.pálffyovská papiereň pezinok – v minulosti významný objekt, dnes schátraná budova, ktorá rozpráva príbeh z čias minulých, ako túto oblasť preslávila papiereň. Nesie meno svojich zakladateľov – Pálffyovcov. Vyše 50 rokov dodávala papier pre knihy, ktoré vydávala Trnavská univerzita. Ale i mnoho rokov slúžila svojmu účelu.

pálffyovská papiereň pezinok

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaumiestnenie papierne


pálffyovská papiereň je opustená schátraná budova. Nachádza sa v mestskej časti Liečebne, za Pinelovou nemocnicou, vedľa Fabiánovho mlynu popri ceste smerom na Malacky. Je zarastená stromami a kríkmi, takže nevynikne popri ceste. Verejnosti nie je prístupná.


pohľad do histórie


pálffyovská papiereň je štvrtou najstaršou papierňou na Slovensku. Bola postavená a založená Pálffyovcami v roku 1620. Papiereň v roku 1640 až 1693 dodávala papier pre knihy, ktoré vydávala samotná a významná Trnavská univerzita. Papierne fungovali až do roku 1866, kedy ukončili svoju činnosť.

Skoro všetky papiere, ktoré opustili túto papiereň boli označené pálffyovským erbom vo forme vodoznaku či ako firemnej značky. Bol papieri znázornený jeleň vyrastajúci z kolesa.


hlavný objekt papierne bol neskôr prestavaný na mlyn - Fabiánov mlyn, ktorý slúžil na mletie obilia. V roku 1934 ho postretlo nešťastie, kedy ho zasiahol požiar a celkom vyhorel. Na tom istom mieste bol postavený nový mlyn, ktorý fungoval do 50-tych rokov 20.storočia, kedy prebiehalo znárodnenie a objekt prešiel do rúk štátu. Vtedy mlyn naposledy namlel. Dnes Fabiánov mlyn patrí do súkromného vlastníctva.


z čias prosperity papierne sa zachovala len budova sušiarne papiera. Tá je od roku 1992 kultúrnou pamiatkou, no schátranou a neudržiavanou.

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:26:06

bottom of page