lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - PÁLFFYOVSKÝ KAŠTIEĽ SVÄTÝ JUR

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Pálffyovský kaštieľ Svätý Jur Malé Karpaty
Pálffyovský kaštieľ Svätý Jur Malé Karpaty

Pálffyovský kaštieľ Svätý Jur Malé Karpaty
Pálffyovský kaštieľ Svätý Jur Malé Karpaty

1/1

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

174 mnm

SVÄTÝ JUR

+421 905 541 821

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.02.03

PÁLFFYOVSKÝ KAŠTIEĽ SVÄTÝ JUR

PÁLFFYOVSKÝ KAŠTIEĽ - Jednou z najkrajších kultúrnych pamiatok historického kráľovského mesta Svätý Jur je romantický renesančný kaštieľ rodu Pálffyovcov z prelomu 16. a 17. storočia. Ide o renesančné sídlo Kataríny Pálffyovej a Štefana Illéshazyho, historický klenot, ktorého základy siahajú zrejme až do prvej polovice 13. storočia. Kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou.

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZÁMOK.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.02.02.03
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. mája 2021, 12:20:42

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

vonkajší areál 

vnútorné priestory 


sprístupnený

nesprístupnené

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vonkajší areál

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Na západnom konci námestia vo Svätom Jure sa nachádza historická budova Pálffyovského kaštieľa, na ktorej postupne prebieha rekonštrukcia, ktorá má tento klenot pozdvihnúť a sprístupniť aj širokej verejnosti. Svätý Jur, starobylé, kedysi slobodné kráľovské mesto s vyše 700 ročnou vinohradníckou tradíciou, v roku 1990 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Mesto leží v juhozápadnej časti Slovenska, 14 km od Bratislavy. Parkovanie je možné na parkovisku s označením Horné predmestie, na Prostrednej ulici.


Trochu z histórie.


Prvá písomná zmienka o mieste pochádza z roku 1209, keď kráľ Ondrej II. povýšil jestvujúcu osadu na slobodné trhové mesto a daroval Svätý Jur veľmožovi Šebešovi, jednému zo zakladateľov rodu grófov zo Svätého Jura a Pezinka. V ich držbe ostal do roku 1598, keď sa mesto vykúpilo a následne bolo v roku 1615 povýšené na slobodné kráľovské mestečko a v roku 1647 na slobodné kráľovské mesto.

Kaštieľ bol postavený ako luxusná šľachtická rezidencia pre miestnych potentátov, ktorým už prestali vyhovovať chladné múry ich pôvodného sídla, hradu Biely Kameň. Neskôr však slúžil i iným účelom, nachádzala sa tu väznica, stajne, mäsiareň, pálenica či výrobňa vína.

Keďže Pálffyovci mali pomerne rozsiahli majetok a v držbe niekoľko kaštieľov v mestách a obciach dnešného západného Slovenska, objekt vo Svätom Jure neobývali, ale prenechali ho hospodárskym účelom panstva a veľkú časť obytných priestorov trvale prenajímali. V roku 1798 bývalo v kaštieli 9 nájomcov aj s rodinami. Panský lesník a vinohradník boli od nájomného oslobodení, ostatní platili nájomné vo výške 8 až 10 zlatých ročne. Tieto fakty potvrdila vykonaná archívno-historická štúdia realizovaná v roku 2017.

V roku 1907 venoval vtedajší majiteľ kaštieľa Ján Pálffy tento objekt detskej nemocnici Františka Jozefa v Bratislave. Tomuto účelu slúžil kaštieľ aj po prvej svetovej vojne. Po druhej svetovej vojne sa stal majetkom mesta Svätý Jur.


Súčasnosť


V súčasnosti v zrekonštruovaných priestoroch kaštieľa sídli vinárstvo VIAJUR.


Čo všetko môžete v okolí vidieť ?


Medzi ďalšie významné pamiatky v meste patrí renesančná šľachtická kúria Zichyovcov z roku 1547, gotický kostol Sv. Juraja s pôvodným kamenným oltárom a starou drevenou zvonicou, kostol Najsvätejšej Trojice, Piaristický kláštor, pôvodne renesančný z rokov 1651 až 1654, barokovo upravený.

Zaujímavé sú aj Hradby mestského opevnenia. Dodnes sú sčasti zachované dve strany hradieb a dve vedľajšie bránky. Stojí tu aj budova prvej konskej železnice v Uhorsku, úsek Bratislava - Svätý Jur, kultúrna pamiatka.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png