.plavecký hrad - Dnes už len zrúcanina, v minulosti nedobytná pevnosť strážiaca okolitú krajinu. Ak pôjdete okolo, Plavecký hrad určite neprehliadnete. Jeho hradby vidno už z diaľky, pyšne sa týčia uprostred malokarpatského lesa nad obcou Plavecké Podhradie.
plavecký hrad
.otváracie hodiny
celoročne
voľne prístupné
.poplatok za vstup
voľne prístupné
.pre denné tipy na výlety sleduj naše
facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku
facebook skupinu @srdcomposlovensku
instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku
Pinterest nástenku Xplór
.sprievodca
prístup
ak si chcete spríjemniť napríklad nedeľné popoludnie príjemnou prechádzkou, určite nevynechajte návštevu Plaveckého hradu. Najlepšie je k Plaveckemu hradu zavítať autom, keďže autobusové spoje sú zriedkavejšie. Autom sa dostanete skoro až priamo k hradu alebo môžete zaparkujte v obci. Z Plaveckého Podhradia sa k zrúcanine dostanete za polhodinku po modrej značke. Okolo hradu vedie aj plno cyklotrás, môžete teda využiť aj ekologický dopravný prostriedok. Okrem histórie tu na vás čakajú aj nádherné výhľady na Záhorskú nížinu.
od nedobytnej pevnosti až po záchranu zrúcaniny
spočiatku nazývaný hrad Detreh alebo Detrekov kameň. Hrad dal postaviť v roku 1273 syn bratislavského richtára Ditrich. Podľa neho dostal aj pomenovanie. Slúžil ako pohraničná pevnosť na ochranu kráľovstva. Neskôr ho premenovali na „Plavecký“, ale s plávaním nemá názov nič spoločné. V minulosti sa tu usadil kmeň Kumánov. Kumáni mali bledú pleť a plavé vlasy. Domáci ich nazývali „Plavci“, odtiaľ teda pomenovanie hradu „Plavecký“.
v roku 1398 sa stala pevnosť majetkom Stibora zo Stiboríc. Za jeho vlády mal vzniknúť severný palác s reprezentačnými sálami a tajná chodba, vedúca do malej jaskyne neďaleko hradu. Na hrade sa vystriedalo viacero majiteľov, ktorí sa postarali o rôzne stavebné úpravy. Vlastnili ho grófi zo Svätého Jura a Pezinka, neskôr Seréďovci, Fuggerovci a po nich Balašovci.
v roku 1641 sa stali vlastníkmi Pálffyovci, ktorí tu vládli až do 20. storočia. Hrad prestavali na renesančnú pevnosť s dolnými nádvoriami. Za ich vlády zažil Plavecký hrad svoj vrchol.
keďže šľachta hrad opustila v polovici 17. storočia a odsťahovala sa do Malaciek, hrad začal postupne chátrať. Jeho skazu zavŕšilo začiatkom 18. storočia cisárkse vojsko, ktoré ho obsadilo a zničilo.
pevnosť roky pustla a z hradu je dnes ruina. V poslednom období sú ale snahy o jej záchranu. Obec Plavecké Podhradie získala viaceré granty na podporu aktivít smerujúcich k obnove hradu.
povesť o krutom pánovi
jedna z povestí hovorí, že na hrade kedysi žil veľmi zlý kráľ. Jedného dňa poddaný Mišo neprišiel kvôli chorobe slúžiť na panské. Kráľ sa to dozvedel a prikázal, aby ho chorého priviezli na voze plnom hnoja do hradu, spalicovali ho a odviezli naspäť. Keď tak vykonali, zjavila sa skupinka dvanástich junákov na čele s Jánošíkom. Tí pandúrov zviazali, obliekli si ich šaty a išli za pánom. Krutého vládcu uviazali na dereš a mlátili ho palicami až dovtedy, pokým nesľúbil, že sa bude k svojim poddaným pekne správať. Krutý vládca sa poučil, svoje činy oľutoval a od tej doby sa správal k svojim poddaným s úctou.