top of page
rozhľadňa vápenná

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

752 mnm

-

+421 905 421 859

.rozhľadňa vápenná - na Slovensku je momentálne okolo 150 verejne prístupných rozhľadní. Viacero je ich už zaniknutých, viaceré sú naplánované, alebo už je rozbehnutá výstavba nových. Každá rozhľadňa ponúka pohľady na svoje okolie, takže ak chcete spoznať Slovensko, treba sa z nich postupne naň pozrieť zo všetkých. Vrch Vápenná nazývaný aj Roštún, je jeden z najkrajších vrchov Malých Karpát. Keďže ide s 752 m.n.m o tretí najvyšší vrch Malých Karpát je z neho veľmi pekný výhľad po okolí. Na jeho vrchole sa nachádza aj rozhľadňa nad ktorou sa týči slovenský dvojkríž.

rozhľadňa vápenná

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako sa dá ku rozhľadni dostať ?


vrch Vápenná sa nachádza nad obcami Sološnica a Plavecké Podhradie a dá sa naň dobre dostať aj zo Sološnice aj z Plaveckého Podhradia. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Roštún.


z Plaveckého Podhradia z konca obce pôjdete po žltej značke. Zo Sološnice je to zelená turistická značka až pod Malú Vápennú, kde sa farba zmení na červenú. Tu môžete dovidieť aj na Plavecký hrad.


čo všetko môžete z rozhľadne v jej okolí vidieť ?


na vrchole môžete vidieť železobetónovú rozhľadňu, ktorá tam stojí od roku 2003, má približne 5 metrov a uvidíte z nej východnú časť Malých Karpát aj s priľahlou Podunajskou pahorkatinou, Borskú nížinu, Považský Inovec, a ak je dobré počasie tak dovidíte dokonca až na a Tríbeč a aj na vzdialené rakúske Alpy.


pár tipov pre turistov v okolí.


smolenický zámok - rozprávkový zámok s bielymi múrmi a červenými strieškami, ktorý stojí 33 km severovýchodne nad obcou Smolenice. Na jeho mieste stál pôvodne stredoveký hrad, ktorý bol postavený až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch.


molpír - archeologické nálezisko 50 km východne pri Smoleniciach. Molpír je vrch nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch. Na tomto vrchu sa v šiestom storočí pred n.l. rozprestieralo veľké praveké aj slovanské hradisko. Skladalo sa z troch nádvorí chránených valmi, opevnenie bolo postavené z voľne kladeného kamenia, spevnené násypmi a drevenými konštrukciami.


kostol a kláštor svätej kataríny alexandrijskej - zrúcanina 55 km východne pri obciach Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji v pohorí Malé Karpaty. Tvoria ju zaniknuté budovy františkánskeho kláštora, pomerne zachované múry kostola a kostolnej veže zo 17. storočia.


hrad dobrá voda - zrúcanina gotického hradu ležiaca v strednej časti pohoria Malé Karpaty nad obcou Dobrá Voda, 66 km východne nad Dechticami. Leží vo výške 320 m n. m. a je súčasťou územia prírodnej rezervácie Slopy.


mohyla milana rastislava štefánika - sa nachádza 65 km východne na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúcom kraji svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:23:46

bottom of page