lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - ROZHĽADŇA VÁPENNÁ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Rozhľadňa Vápenná Sološnica Malé Karpaty
Rozhľadňa Vápenná Sološnica Malé Karpaty

Rozhľadňa Vápenná Sološnica Malé Karpaty
Rozhľadňa Vápenná Sološnica Malé Karpaty

1/1

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

752 mnm

-

+421 905 421 859

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.00.28

ROZHĽADŇA VÁPENNÁ

ROZHĽADŇA VÁPENNÁ - na Slovensku je momentálne okolo 150 verejne prístupných rozhľadní. Viacero je ich už zaniknutých, viaceré sú naplánované, alebo už je rozbehnutá výstavba nových. Každá rozhľadňa ponúka pohľady na svoje okolie, takže ak chcete spoznať Slovensko, treba sa z nich postupne naň pozrieť zo všetkých. Vrch Vápenná nazývaný aj Roštún, je jeden z najkrajších vrchov Malých Karpát. Keďže ide s 752 m.n.m o tretí najvyšší vrch Malých Karpát je z neho veľmi pekný výhľad po okolí. Na jeho vrchole sa nachádza aj rozhľadňa nad ktorou sa týči slovenský dvojkríž.

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZÁMOK.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.02.00.28
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. mája 2021, 12:15:38

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

voľne prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstupné

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku rozhľadni dostať ?


Vrch Vápenná sa nachádza nad obcami Sološnica a Plavecké Podhradie a dá sa naň dobre dostať aj zo Sološnice aj z Plaveckého Podhradia. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Roštún.

Z Plaveckého Podhradia z konca obce pôjdete po žltej značke. Zo Sološnice je to zelená turistická značka až pod Malú Vápennú, kde sa farba zmení na červenú. Tu môžete dovidieť aj na Plavecký hrad.


Čo všetko môžete z rozhľadne v jej okolí vidieť ?


Na vrchole môžete vidieť železobetónovú rozhľadňu, ktorá tam stojí od roku 2003, má približne 5 metrov a uvidíte z nej východnú časť Malých Karpát aj s priľahlou Podunajskou pahorkatinou, Borskú nížinu, Považský Inovec, a ak je dobré počasie tak dovidíte dokonca až na a Tríbeč a aj na vzdialené rakúske Alpy.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Smolenický zámok - rozprávkový zámok s bielymi múrmi a červenými strieškami, ktorý stojí 33 km severovýchodne nad obcou Smolenice. Na jeho mieste stál pôvodne stredoveký hrad, ktorý bol postavený až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch.

Molpír - archeologické nálezisko 50 km východne pri Smoleniciach. Molpír je vrch nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch. Na tomto vrchu sa v šiestom storočí pred n.l. rozprestieralo veľké praveké aj slovanské hradisko. Skladalo sa z troch nádvorí chránených valmi, opevnenie bolo postavené z voľne kladeného kamenia, spevnené násypmi a drevenými konštrukciami.

Kostol a kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej - zrúcanina 55 km východne pri obciach Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji v pohorí Malé Karpaty. Tvoria ju zaniknuté budovy františkánskeho kláštora, pomerne zachované múry kostola a kostolnej veže zo 17. storočia.

Dobrá Voda - zrúcanina gotického hradu ležiaca v strednej časti pohoria Malé Karpaty nad obcou Dobrá Voda, 66 km východne nad Dechticami. Leží vo výške 320 m n. m. a je súčasťou územia prírodnej rezervácie Slopy.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika - sa nachádza 65 km východne na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúcom kraji svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png