top of page
schaubmarov mlyn pezinok

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

197 mnm

pezinok

+421 908 729 459

.schaubmarov mlyn pezinok  - je jediným pôvodným zachovaným mlynom na Slovensku a zároveň aj jedným z najväčších potočných mlynov v Európe. Je na zozname technických a kultúrnych pamiatok Slovenska. Mlyn, hospodárske budovy, ovocný sad, to všetko vytvára možnosť na príjemnú prehliadku a trávenie voľného času pre malých i veľkých.

schaubmarov mlyn pezinok

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

celoročne

pondelok-streda

štvrok-piatok

sobota-nedeľa


zatvorené

09:00 - 16:00

10:00 - 18:00


.poplatok za vstup

dospelí

študenti, seniori, ZŤP

rodinné

deti 0-6r

3,00 €

1,50 €

7,00 €

zadarmo

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaschaubmarov mlyn je jeden z najväčších potočných mlynov v Európe. Pochádza z obdobia baroka a zaujímavosťou, ktorú dodáva mlynu výnimočnosť je že má funkčné strojové zariadenie valcového typu. Schaubmarov mlyn vďaka svojej polohe predstavuje vzácne miesto extravilánových zemepánových mlynov na Slovensku z čias 16. až 18.storočia.


prístup k mlynu a galérii


schaubmarov mlyn na nachádza 4 kilometre od centra Pezinka v smere na Pezinskú Babu a Malacky. Červená turistická trasa vedie priamo z centra mesta a trvá 45 minút.


mlyn je verejnosti prístupný od štvrtku do nedele, cez sviatky je samozrejme zatvorený. Parkovanie je hneď vedľa vstupnej brány do galérie. Mlyn i galéria sú vhodné pre všetky vekové skupiny.


história mlyna


mlyn sa rozprestiera na mlynskom ostrove, ktorý je zo severu ohraničený bývalým mlynským náhonom a z juhu zasa Starým potokom. História vodných mlynov v okoli Pezinka siaha do 15.storočia.


na vidieckej usadlosti si dali v roku 1767 postaviť mlyn Pálffyovci z Pezinka. O 90 rokov neskôr, v roku 1857, ho prevzala rodina Schaubmarovcov z Nemecka, Bavorska.


mlyn zanikol v dôsledku technologického vývoja, kedy sa objavili a osvedčili parné, elektrické a motorové mlyny. Všetky vodné mlyny na Slovensku prestali mlieť v roku 1951.


mlyn nesie prvky baroka a je dispozične rozdelený na výrobnú a obytnú časť. Výnimočnosť objektu pridávajú aj jeho pôvodné hospodárske budovy z 20.storočia. Nielen vidiecky dvor ale i ovocný a orechový sad dotvárajú prírodný charakter mlyna. Zároveň je miestom na oddych, študovanie histórie umenia i trávenia voľného času pre deti i dospelých. Pre spríjemnenie chvíľ ponúka drobná kaviareň priamo na mieste chutnú kávu a koláčiky.


galéria insitného umenia


v mlyne dnes sídli pobočka Slovenskej národnej galérie. Je jedinou svojho druhu na Slovensku. Ide o špecializované pracovisko Slovenskej národnej galérie. Galéria sa zameriava na slovenských a zahraničných insitných umelcov, a prezentuje ich diela. Objekt kúpila SNG v roku 1972 priamo od Schaubmanovcov. Táto galéria je jedinou svojho druhu na Slovensku. Objekt je na zozname nehnuteľných pamiatok. Galéria ponúka okrem výtvarného umenia aj expozíciu mlynárstva.


mlyn dáva priestor každý rok pre festival bábkového divadla – Bábky v Schaubmarovom mlyne. Organizujú sa aj rôzne tvorivé dielne a iné podujatia zamerané od vzdelávacích po kultúrne, pre deti, školákov o klientov z domova sociálnych služieb.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:26:15

bottom of page