stredoveké pivnice trnava | xplór #srdcomposlovensku
top of page
stredoveké pivnice trnava

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

140 mnm

trnava

+421 33 323 6440

 .stredoveké pivnice trnava – nachádzajú sa takmer pod každým meštianskym domom v Trnave. Vznikali už v 13. storočí. Slúžili na uskladnenie vína a zabezpečovali slávnym trnavským vínam najlepšie podmienky pre zretie. Majú strmé schodisko a hlinenú podlahu. Niektoré sa zachovali dodnes a sú neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva mesta. Niektoré vínne pivnice sú prístupné ako najrôznejšie prevádzky, iné prístupné nie sú a jediný spôsob ako ich vidieť, je počas podujatia Deň vínnych pivníc v Trnave.

stredoveké pivnice trnava

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

raz ročne

na deň vínnych pivníc

.poplatok za vstup

30,00 €

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


nepremeškajte


každoročne sa v Trnave pivnice otvárajú raz do roka v jeseni na Deň vínnych pivníc. Milovníci vína putujú s vínnym pasom po pivniciach a ochutnávajú pestrú ponuku vín z rôznych slovenských regiónov. V prvom ročníku bolo otvorených jedenásť pivníc a organizátori vtedy považovali za úspech rozšíriť ich počet na dvadsať. Dnes sa vinári prezentujú vo viac ako troch desiatkach „pivníc“ a aby si podujatie zachovalo kultúrnu úroveň, organizátori obmedzujú počet vstupeniek na sedemsto.


história vinohradníctva v Trnave


stredoveká Trnava patrila medzi najväčšie vinohradnícko-vinárske centrá Uhorska. Bola významným miestom styku zahraničných a domácich kupcov. Nepriamo sa zmienka o vinohradníctve v Trnave objavuje v roku 1258, kedy sa píše o novej výsadbe vinohradov v tesnej blízkosti mesta. Obchod s vínom v 14. storočí prekvital a mesto bohatlo. Trnavské víno sa nepilo ani tak v Uhorsku, ako skôr na Morave, v Čechách, Sliezsku či Poľsku. Mestské účty z 15. Storočia hovoria, že po Bratislave mali Trnavčania najviac vinohradov v celej malokarpatskej oblasti. Trnavčania vlastnili v minulosti množstvo vinohradov v chotároch dnešnej Rače, Vajnôr, Svätého Jura, Pezinka, či Modry, ale snažili sa aj o výsadbu nových viníc aj vo svojom chotári a na pôde trnavských poddanských dedín v Hrnčiarovciach, Modranke, Brestovanoch a Ružindole.


v 19. storočí zaznamenalo víno v Trnave obdobie renesancie. Je spojené s menom Antona Valca, veľkoobchodníka s vínom, ktorý preslávil mesto svojimi pivnicami a najmä obrovským sudom, ktorý sa stal turistickou atrakciou. Mnohí cestovatelia prechádzajúci Trnavou ho dokonca opisovali ako najväčší sud v celej Európe či dokonca svete, ktorý je naplnený vínom. Stalo sa tak počas veľkonočného týždňa v roku 1824. Vtedy sa aj potvrdilo, že objem suda je presne 114 600 litrov. V pivniciach sa okrem toho nachádzalo viac ako 30 tisíc hektolitrov kvalitného vína z celého Uhorska, ktoré bolo pripravené na predaj do Rakúska, Čiech, Moravy, Sliezska, Poľska, Pruska, Anglicka, či do Brazílie. Na prepravu sa v týchto pivniciach používala malá železnica.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:23:34

bottom of page