lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - TURECKÝ DOM PEZINOK

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Turecký dom Pezinok Malé Karpaty
Turecký dom Pezinok Malé Karpaty

Turecký dom Pezinok Malé Karpaty
Turecký dom Pezinok Malé Karpaty

1/1

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

159 mnm

PEZINOK

+ 421 33 690 1120

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.03.04

TURECKÝ DOM PEZINOK

TURECKÝ DOM - Turecký dom je renesančný meštiansky dom v historickom centre mesta Pezinok postavený v druhej polovici 17. storočia. Nachádza sa na Radničnom námestí číslo 1, na východnom rohu Radničného námestia a Kollárovej ulice. Je charakteristický najmä jedinou v Pezinku zachovanou renesančno-barokovou atikou.

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZÁMOK.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.02.03.04
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. mája 2021, 12:20:07

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

sprístupnené denne

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstupné 

SPRIEVODCA


Ako sa dá k Tureckému domu dostať ?


Pezinok je staré vinohradnícke mesto chránené oblými svahmi Malých Karpát, ktoré sú od nepamäti nemými spoločníkmi jeho bohatej histórie. V roku 1647 boli Pezinku kráľom Ferdinandom III. pridelené práva slobodného kráľovského mesta so všetkými privilégiami.

Objekt, známy Pezinčanom ako „Turecký dom“ tvorí jednu z výrazných dominánt Radničného námestia. Nachádza sa na rohu námestia a Kolárovej ulice a je charakteristický najmä jedinou v Pezinku zachovanou renesančno-barokovou atikou, ktorá uzatvára steny stavby akýmsi symbolickým cimburím. Parkovanie je možné priamo na námestí.


Čo všetko môžete v Tureckom dome a okolí vidieť ?


Svojím pôdorysom a vzhľadom sa líši od ostatných renesančných domov v Pezinku. Roku 1643 ho dali postaviť príslušníci rodu Reichetzerov. Dom je trojpodlažný, má dve obytné krídla, ktoré uzatvárajú pravidelný dvor. Okná druhého poschodia sú slepé a skrývajú pultovú strechu zvažujúcu sa do dvora. Budova je ukončená oblúčkovou atikou, ktorá je jedinou zachovanou v meste. Na nároží vo výške 1. poschodia je valcový arkier. Súčasná podoba Tureckého domu pochádza z polovice 17. storočia a je pozoruhodným príkladom renesančnej architektúry tzv. poľského typu na území mesta.

Objekt bol vo veľmi zlom stavebno-technickom stave. Samotná realizácia obnovy trvala jeden rok. Turecký dom sa po obnove úspešne začlenil do života mesta a poskytuje zaujímavé kancelárske priestory, obchodné priestory v parteri, štýlovú vináreň v pivnici a letné sedenie vo dvore. Vďaka citlivému prístupu súčasného majiteľa je Turecký dom stále nádhernou pamiatkou mesta Pezinok.

A prečo práve „Turecký dom“ ? Na to sa nám zachovali až dve vysvetlenia. Podľa prvého boli v pivniciach domu väznení tureckí bojovníci, zajatí počas bojov v roku 1663. Podľa druhého práve do tohto domu chodievali tureckí obchodníci tajne kupovať víno. Tajne preto, že islam zakazuje pitie tohto nápoja, ktorý bol však obľúbený aj medzi tureckými hodnostármi.


Pár tipov pre turistov z okolia.


Pre mesto je charakteristické historické centrum s typickými meštianskymi domami, ulicami v pravidelnom sieťovom pôdoryse a zvyškami pôvodných hradieb. K najvýznamnejším kultúrnohistorickým pamiatkam patrí zámok z 13. storočia, spomínané 4 historicky aj architektonicky cenné kostoly a renesančná radnica. Nezabudnite si pozrieť aj mestské múzeum v starej radnici a tiež Malokarpatské múzeum, ktoré sídli v pamiatkovo chránenom renesančnom dome priamo v historickom centre mesta.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png