top of page
turecký dom pezinok

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

159 mnm

pezinok

+ 421 33 690 1120

.turecký dom  - je renesančný meštiansky dom v historickom centre mesta Pezinok postavený v druhej polovici 17. storočia. Nachádza sa na Radničnom námestí číslo 1, na východnom rohu Radničného námestia a Kollárovej ulice. Je charakteristický najmä jedinou v Pezinku zachovanou renesančno-barokovou atikou.

turecký dom pezinok

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

celoročne

utorok - piatok

sobota


10:00 - 16:00

09:00 - 13:00

.poplatok za vstup

dospelí

deti, študenti

1,00 €

0,60 €

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaako sa dá k tureckému domu dostať ?


pezinok je staré vinohradnícke mesto chránené oblými svahmi Malých Karpát, ktoré sú od nepamäti nemými spoločníkmi jeho bohatej histórie. V roku 1647 boli Pezinku kráľom Ferdinandom III. pridelené práva slobodného kráľovského mesta so všetkými privilégiami.

Objekt, známy Pezinčanom ako „Turecký dom“ tvorí jednu z výrazných dominánt Radničného námestia. Nachádza sa na rohu námestia a Kolárovej ulice a je charakteristický najmä jedinou v Pezinku zachovanou renesančno-barokovou atikou, ktorá uzatvára steny stavby akýmsi symbolickým cimburím. Parkovanie je možné priamo na námestí.


čo všetko môžete v tureckom dome a okolí vidieť ?


svojím pôdorysom a vzhľadom sa líši od ostatných renesančných domov v Pezinku. Roku 1643 ho dali postaviť príslušníci rodu Reichetzerov. Dom je trojpodlažný, má dve obytné krídla, ktoré uzatvárajú pravidelný dvor. Okná druhého poschodia sú slepé a skrývajú pultovú strechu zvažujúcu sa do dvora. Budova je ukončená oblúčkovou atikou, ktorá je jedinou zachovanou v meste. Na nároží vo výške 1. poschodia je valcový arkier. Súčasná podoba Tureckého domu pochádza z polovice 17. storočia a je pozoruhodným príkladom renesančnej architektúry tzv. poľského typu na území mesta.


objekt bol vo veľmi zlom stavebno-technickom stave. Samotná realizácia obnovy trvala jeden rok. Turecký dom sa po obnove úspešne začlenil do života mesta a poskytuje zaujímavé kancelárske priestory, obchodné priestory v parteri, štýlovú vináreň v pivnici a letné sedenie vo dvore. Vďaka citlivému prístupu súčasného majiteľa je Turecký dom stále nádhernou pamiatkou mesta Pezinok.


a prečo práve „Turecký dom“ ? Na to sa nám zachovali až dve vysvetlenia. Podľa prvého boli v pivniciach domu väznení tureckí bojovníci, zajatí počas bojov v roku 1663. Podľa druhého práve do tohto domu chodievali tureckí obchodníci tajne kupovať víno. Tajne preto, že islam zakazuje pitie tohto nápoja, ktorý bol však obľúbený aj medzi tureckými hodnostármi.


pár tipov pre turistov z okolia


pre mesto je charakteristické historické centrum s typickými meštianskymi domami, ulicami v pravidelnom sieťovom pôdoryse a zvyškami pôvodných hradieb. K najvýznamnejším kultúrnohistorickým pamiatkam patrí zámok z 13. storočia, spomínané 4 historicky aj architektonicky cenné kostoly a renesančná radnica. Nezabudnite si pozrieť aj mestské múzeum v starej radnici a tiež Malokarpatské múzeum, ktoré sídli v pamiatkovo chránenom renesančnom dome priamo v historickom centre mesta.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:26:54

bottom of page