BRATISLAVSKÝ HRAD
SK.01.01.02.47
# 47/99
reg.01.Bratislava
lok.01.Bratislava
gps.48.1421_17.1002
vyd.05.2021
virtuálna zberateľská minca►


KAMENNÝ VODOPÁD - ojedinelý prírodný úkaz. Nachádza sa v prírodnej rezervácii Šomoška na juhu Slovenska, priamo pod hradom Šomoška. Ide o skutočný európsky unikát. Kamenný vodopád patrí medzi jeden z najkrajších a najpôsobivejších prírodných úkazov na Slovensku. Približne 9 metrov vysoký kamenný vodopád vznikol pred asi štyrmi miliónmi rokov stuhnutím lávy.
NOVOHRAD - ČADIČOVÝ VODOPÁD
TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE



Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?
Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:
OTVÁRACIE DOBY
Verejnosti voľne prístupný
POPLATOK ZA VSTUP
Verejnosti voľne prístupný
SPRIEVODCA
Prístup
Neďaleko Fiľakova, priamo na slovensko-maďarskej hranici sa nachádza unikátny prírodný útvar – vulkanický vodopád Šomoška. Vznikol v čase činných sopiek na území Slovenska. Magma sa po dotyku s povrchom zeme zmenila na tuhnúcu lávu.
Túra ku kamennému vodopádu nie je vôbec náročná je to len taká prechádzka a zvládnete ju aj s deťmi. Putovanie začnete v obci Šiatorská Bukovinka a ak si chcete výlet ešte uľahčiť môžete zaparkovať na parkovisku pri Šimonovej veži. Odtiaľ je to už len kúsok po zelenej turistickej značke cez kamenné more. Určite svoj výlet spojte aj s návštevou hradu Šomoška, ktorý je len kúsok od vodopádu.
História
Pred štyrmi miliónmi rokov pretvárala na Slovensku sopečná činnosť. Jedna zo sopiek sa vtedy nachádzala v Cérovej vrchovine. Bola činná, a raz ukázala aj svoju silu. Tuhnutím lávy na Šomoške vznikol unikátny čadičovo-kamenný útvar, známy ako kamenný vodopád. Časom sa na túto udalosť zabudlo. V 14.storočí pri ťažbe bazaltu, ktorý potrebovali na výstavbu hradu, náhodou odkryli.
Dnes je nevšednou turistickou atrakciou. Radí sa medzi európske unikáty. A prečo sa nazýva vodopádom? Má tvar ohnutých šesťbokých čadičových stĺpov čiernosivej farby. Sú blízko seba a vytvárajú tak útvar pod hradom pripomínajúci vodu valiacu sa vodopádom. K vodopádu patrí aj kamenné more vytvorené úlomkami takých istých tmavých čadičových stĺpov. Materiál, ktorý tvorí kamenné more i vodopád, bol použitý i pri výstavbe hradu Šomoška. K hradu vedie náučný chodník, kde jednou z jeho zastávok je práve pri kamennom vodopáde. Po turistickom chodníku možno prísť aj k ďalším zaujímavostiam Šomošky - ku kameňolomu a osade Mačacia. Mačacia osada vznikla pre rozsiahlu ťažbu bazaltu v 20.storočí. Bolo vtedy postavených 48 bytových jednotiek, škola, obchod, nocľahárne. Dnes je z nich už len ruina.
PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE
-
Facebook stránky @xplor.sk a @srdcomPoSlovensku
-
Facebook skupinu @srdcomPoSlovensku
-
Instagram účet @xplor.App a @srdcomPoSlovensku
-
Pinterest nástenku Xplór