lista s ornamentom.png

PODPOĽANIE - HRAD DOBRÁ NIVA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.15.00.03
PODPOĽANIE - HRAD DOBRÁ NIVA
Hrad Dobrá Niva

HRAD DOBRÁ NIVA - o tomto hrade koluje povesť, že hrad stojí na kopci, ktorý vraj v košíku nanosila Rózka, aby zachránila svojho milého pred popravou. Vraj jej to pomohli splniť víly, ktoré videla v sne.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
Hrad Dobrá Niva
Hrad Dobrá Niva

Hrad Dobrá Niva
Hrad Dobrá Niva

1/1

REGIÓN: ► NOVOHRAD a PODPOĽANIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

431 mnm

-

+421 45 538 71 51

ICON_HIST_SYNAGÓGA.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

voľne prístupný

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

13. júna 2021, 7:21:32

SPRIEVODCA


Prístup


Hrad Dobrá Niva sa nachádza blízko hlavnej cesty smerom Krupina-Zvolen, jeho zrúcanina sa vypína nad obcou Podzámčok a riečkou Neresnica. Zďaleka vidieť vrcholy múrov a skupinu stromov. Prejdete obcou Podzámčok a na konci obce pri kostole zabočíte doľava. Touto cestou sa dostanete až priamo pod hrad kde môžete zaparkovať a pokračovať už len pár metrov miernym stúpaním až k hradu. Ak volíte skôr prechádzku alebo ste prišli autobusom môžete sa na hrad vybrať pešo priamo z obce. Odbočíte doľava hneď do prvej ulice na ľavej strane obce, prejdete na poľnú cestičku cez lúku a za 20 minút ste pri hrade.


História


Tento hrad postavili v druhej polovici 13. storočia. Kedysi to bol veľký hrad a slúžil na ochranu starej obchodnej cesty od Zvolena. Bola to dvojposchodová honosná budova, ktorá mala vežu a bola opevnená bránami a baštou. Celý objekt bol opevnený kamennou hradbou, prstencom priekopy a valovým opevnením.


Prvá písomná zmienka je z čias, keď bol hrad spolu s inými hradmi dobytý magistrom Martinom synom Bugára pre kráľa Karola Róberta. O pár rokov ho dobyl Matúš Čák Trenčiansky a potom sa opäť dostal do rúk Karola Róberta.


Významným majiteľom hradu bol aj Štefan Verboci, ktorý bol autorom zákonníka Tripartitum. Zákonník spolu s tvrdými protipoddanskými zákonmi zaviedol v roku 1514 v Uhorsku nevoľníctvo a zrušil ho cisár Jozef II. koncom 18.storočia.


Druhá písomná zmienka je z čias, keď kráľ Žigmund Luxemburský dal majetok kráľovského hradu Dobrá niva magistrovi Pavlovi a Petrovi výmenou za majetok Zemerech v Hontianskej stolici. V 15.storočí ho prestavali a všetky hrady na strednom a východnom Slovensku dostal do správy Ján Jiskra.

Jeho význam sa zvýšil počas tureckých nájazdov. Najväčší nápor zažil hrad počas útoku sečianskeho a fiľakovského bega. Hrad sa ubránil vďaka pomoci zvolenského kapitána Juraja Barbariča. Po týchto útokoch bol hrad vo veľmi zlom stave a majitelia sa presťahovali do budovy v podhradí a tam zostala len vojenská posádka. Od 17. storočia patril hrad Esterháziovcom, ktorí ho opravili a boli jeho majitelia dve storočia.

Neskôr ho odkúpila kráľovská kancelária pre potreby banskej komory a od tých čias začal hrad chátrať. K úplnému zničeniu mu pomohli aj dedinčania, ktorí ho rozoberali a používali na stavbu svojich domov. Zachovaná stena hradu prešla v roku 1996 rekonštrukciou a konzerváciou. Vtedy sa tam realizoval archeologický a architektonicko-historický výskum. Areál je upravený, zhotovili sa tam lavičky, ohnisko, informačné tabule. Celý areál pôsobí veľmi pekným dojmom a určite láka návštevníkov na krásny výlet.


Tipy v okolí


Pokiaľ navštívite hrad Dobrá Niva, určite navštívte aj Zvolenský hrad, ktorý láka hlavne svojim interiérom, pokiaľ chcete absolvovať aj turistiku, určite by bolo dobré vybrať sa na Pustý hrad, ktorý po dlhšom výstupe ponúkne návštevníkovi nádherný výhľad na mesto Zvolen a okolie.PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png