lista s ornamentom.png

NOVOHRAD - HRAD MODRÝ KAMEŇ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.15.00.33
NOVOHRAD - HRAD MODRÝ KAMEŇ
Hrad Modrý Kameň

HRAD MODRÝ KAMEŇ – pomenovanie dostal podľa modrastých tufových vyvrenín, na ktorých bol postavený. Návštevníkov láka nielen krásnymi výhľadmi, ale predovšetkým múzeom bábkarských kultúr a hračiek, ktoré sa nachádza v kaštieli vybudovanom na pôde dolného hradu v roku 1730.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
Hrad Modrý Kameň
Hrad Modrý Kameň

Hrad Modrý Kameň
Hrad Modrý Kameň

1/1

REGIÓN: ► NOVOHRAD a PODPOĽANIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

302 mnm

-

+421 47 4870 218

ICON_HIST_SYNAGÓGA.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

09:00 - 17:00

09:00 - 18:00

09:00 - 17:00

08:00 - 15:00

Máj - Jún

Júl - August

September - Október

November - Apríl

POPLATOK ZA VSTUP

5,40 €

2,70 €

2,70 €

2,70 €


Dospelí

Deti

Študenti

Seniori 


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

5. júna 2021, 7:55:50

SPRIEVODCA


Prístup


Hrad nájdete v rovnomennom meste, ktoré je jedným z najmenších miest na Slovensku. Leží v južnej časti Krupinskej planiny, v okrese Veľký Krtíš. Ak prichádzate smere zo Zvolena odbočka na hrad sa nachádza hneď na začiatku Modrého Kameňa. Prístupová cesta vedie až priamo k hradu a parkovisko sa nachádza hneď pri hrade.


História


Počiatky hradu siahajú do 13. storočia, kedy ho údajne postavil hontiansky župan Peter. Krátko potom sa majiteľmi stal rod Balašovcov. Prvým známym majiteľom bol župan Ondrej II. Detrich Balaša. Počas pôsobenia kráľa Belu IV. sa hrad zmenil na protitureckú pevnosť. Avšak v roku 1576 sa ho Turci nakoniec zmocnili a vlastnili ho až do roku 1593. Potom sa vrátil do rúk Balašovcov, ktorí hrad viackrát museli opravovať. Naposledy to bolo v roku 1680 – 1681.


V roku 1730 dal majiteľ hradu Gabriel Balaša postaviť na dolnom hrade kaštieľ, ktorý tu stojí dodnes. Z horného hradu zostali už iba ruiny. V roku 1795 bola ešte k hradu pristavená kaplnka, ktorá bola zasvätená sv. Anne. V polovici 19. storočia sa končí éra Balašovcov na hrade Modrý Kameň. Poslednou majiteľkou hradu bola grófka Almášiová, ktorá ho predala v roku 1923 štátu.


Súčasnosť


V súčasnosti v kaštieli sídli Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Návštevníci si tu môžu pozrieť niekoľko stálych expozícií jedinečných svojho druhu na Slovensku. Medzi prvú patrí Expozícia rodu Balašovcov, ktorá ponúka historický prehľad života tohto rodu a jeho najvýznamnejších osobností.

Ďalšou významnou expozíciou je určite História a súčasnosť slovenského bábkového divadelníctva, ktorá návštevníkom predostrie obraz o histórii, vývoji a súčasnosti tohto umeleckého odboru.

Najmenší návštevníci si isto nenechajú ujsť expozíciu Hračiek na Slovensku v 20. storočí. Návštevník má možnosť sledovať vývoj detskej hračky od minulých storočí až po súčasnosť, od základného delenia na hračky vidieckych a mestských detí až po moderné hračky. Nedávno bola táto expozícia rozšírená do ďalších priestorov a ponúka priam spomienkovú cestu do detstva staršej generácie.PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png