top of page
lista s ornamentom.png

podpoľanie - hriňovské lazy

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.hriňovské lazy
.hriňovské lazy

press to zoom
.hriňovské lazy
.hriňovské lazy

press to zoom
1/1
ICON_HIST_SYNAGÓGA.png

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

468 mnm

-

+421 918 877 561

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.15.00.07
podpoľanie - hriňovské lazy
.hriňovské lazy
.kovová zberateľská minca s magnetom
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
sk.000xx
podpoľanie - hriňovské lazy
7,40 €
icon_STARS 5.0.png

.hriňovské lazy – sa nachádzajú v okolí mestečka Hriňová v Podpoľaní. Je to miesto, o ktorom hovoria, že tam zastal čas. Kraj je nepoškvrnený kolektivizáciou a rozorávaním medzí a spôsob života na lazoch, ktorí tam vedú ľudia, má veľký vplyv na rozmanitosť fauny a flóry.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


tieto lazy sú typické terasovitými políčkami, kde je pôda rozdelená medzi ľudí na parcely, ktoré sú oddelené kamennými valmi. Takéto delenie pôdy na Slovensku už skoro neexistuje a v Európe už nie je. Tieto lazy sú nielen našou, ale aj európskou raritou a sú unikátne aj systémom zavlažovania pomocou tzv. odrážok.


tu vlastne nikdy nedošlo ku kolektivizácii pôdy, ľudia si svoje dedičstvo veľmi bránili a uchovali si ho dodnes a tak rodiny žijú a pracujú na tých istých pozemkoch ako ich rodičia a starí rodičia pred stovkami rokov.


život na lazoch je veľmi ťažký. Práce je veľa, treba obrábať jednotlivé políčka a starať sa o domáce zvieratá. Možno by niekto povedal, že je to úplná „diera“, no pre ľudí, ktorí tam žijú, je to najkrajší kút na svete aj napriek útrapám, ktoré tam prežívajú by ho nevymenili za život v meste. Všetku tú drinu im vynahradí pohľad na prekrásnu krajinu Podpoľania.


pre návštevníka sú to miesta, kde stále vládnu tradície, zvyky a kultúra. Nechýba tu ani ovčiarska tradícia, ktorá je zameraná na výrobu kvalitných syrov. Každoročne sa tu koná niekoľko kultúrnych podujatí, kde si môžu návštevníci pozrieť, ako vyzeral život kedysi. Veľmi známy je festival „Gazdovanie na hriňovských lazoch“, kde sa prezentuje hlavne folklór, môžete tu vidieť tradičnú hriňovskú svadbu, ktorú vedú volské záprahy, taktiež si vyskúšať oranie s volmi, kosenie a mlátenie obilia, vyberanie zemiakov, bielenie plátna. V niekoľkých domoch sa prezentuje tradičná kuchyňa starých materí, ale aj z Česka, Vajnor, Srbska a Kuby, je tam aj fujarový a remeselnícky dvor a veľa iného. Okrem tohto podujatia tam pripravujú každý rok aj fašiangy, stavanie a váľanie mája, betlehemci a iné.


zaujímavosti a tipy


miestni odporúčajú turistom navštíviť Javorinku - skalný útvar Kešovku, odkiaľ je nádherný výhľad na Podpoľanie. Pred sebou máte nádherné Hriňovské lazy, doliny, polia a vrchy. Na tomto mieste bola opravená aj pastierska koliba, ktorá sa využíva ako turistická útulňa, neďaleko nej sa nachádza náučný chodník k vodopádu Bystrô. Tento kraj je veľmi vyhľadávaný turistami aj pre najvyššiu sopku Slovenska Poľanu.


slovenská republika získala špeciálne uznanie medzinárodnej poroty za projekt „Hriňovské lazy-krajina hodnôt“, projekt bol zameraný na zachovanie krajiny, agrárnych krajinných štruktúr, zachovanie gazdovského spôsobu života na lazoch, rozvoj vidieka a zachovanie kultúrneho dedičstva.


O tomto nádhernom kúte Slovenska sa dočítame v knihe Hriňovské lazy.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. mája 2022, 12:26:09

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page